Wujec w TOK FM: To trwała polityka ukraińska - wielowektorowa. Czyli bez kierunku

- To jest trwała polityka ukraińska od czasów Kuczmy. Tak zwana polityka wielowektorowa, czyli bez kierunku - komentował w TOK FM doradca prezydenta RP Henryk Wujec. Czy niepodpisanie umowy z Ukrainą to fiasko polskiej dyplomacji, jak zarzuca PiS? - Można powiedzieć, że Sikorski był za mało aktywny, ale jeżeli się prezydent RP tak bardzo aktywizuje, to nie jest w tym momencie konieczne. To jest wybór Ukrainy, a nie wybór Polski - ocenia Wujec.
W Wilnie trwa drugi dzień szczytu Partnerstwa Wschodniego, na którym - jak wydawało się jeszcze niedawno - zostanie podpisana umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską. Teraz, po nagłej zmianie kursu prezydenta Wiktora Janukowycza w stronę Moskwy, szanse na podpisanie umowy są bliskie zeru.

- To jest trwała polityka ukraińska od czasów Kuczmy. Tak zwana polityka wielowektorowa - czyli bez kierunku - komentował w TOK FM doradca prezydenta RP Henryk Wujec. - Politycy ukraińscy tacy jak Janukowycz uważają, że nie można od nich wymagać, aby określili się jednoznacznie. Oni starają się nie zrażać ani jednej, ani drugiej strony - dodał.

Kliczko rośnie na lidera

W Kijowie trwają demonstracje studentów ukraińskich, którzy domagają się podpisania umowy stowarzyszeniowej. "Janukowycz, podpisz umowę!" - takie okrzyki słychać było także w Wilnie.

Zdaniem Henryka Wujca te demonstracje są istotne dla ukraińskiej polityki. Jak mówił, Witalij Kliczko rośnie na nowego lidera opozycji, bo wyczuł zmianę w społeczeństwie ukraińskim i postawił na młodość i nowoczesność. Trwające demonstracje dodatkowo go wzmacniają. - Janukowycz ostatecznie może przez to przegrać, choć zrobił to [nie podpisał umowy stowarzyszeniowej z UE i nie wypuścił z więzienia Julii Tymoszenko - red.], żeby wybory wygrać - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Wujec.

Nie powinniśmy się licytować jak o pannę na wydaniu

- Uważam, że nie należy się licytować z Rosją. To jakby była narzeczona na wydaniu i przychodzili oferenci: ja mam stado wielbłądów, a ja coś tam jeszcze. Taka rywalizacja w polityce ośmiesza jednych i drugich - uważa doradca prezydenta.

Według Henryka Wujca mówienie o pieniądzach od UE to tylko pretekst do ochłodzenia stosunków: - Oczywiście, że w retoryce to bardzo wygodnie użyć "a gdybyście dali więcej...". Ale to się pojawiło na dwa tygodnie przed końcem rywalizacji. Wcześniej nie było o tym mowy. Moim zdaniem to jest pewne usprawiedliwienie tego, że ulegli szantażowi Putina.

Sikorski za mało aktywny?

- PiS zarzuca rządowi, że nasza dyplomacja poniosła totalną klęskę, że był moment, że w ogóle odpuściliśmy Ukrainę, zarzuciliśmy ideę Lecha Kaczyńskiego. I teraz mamy tego skutki - przytaczała prowadzą "Poranek" Dominika Wielowieyska.

- Jeśli chodzi o politykę prezydenta Komorowskiego, to jest moim zdaniem zarzut niesłuszny. Jestem blisko i widzę, że prezydent wykorzystał każdą okazję, ze dwadzieścia rozmów przeprowadził. Można powiedzieć, że Sikorski był za mało aktywny, ale jeżeli się prezydent tak bardzo aktywizuje, to nie jest w tym momencie konieczne. To jest wybór Ukrainy, a nie wybór Polski - ocenia Wujec.

Kolejną po Wilnie okazją do podpisania umowy stowarzyszeniowej mógłby być szczyt Unia Europejska - Ukraina, planowany na wiosnę przyszłego roku. Na trwającym szczycie umowy podpisały Mołdawia i Gruzja.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Wujec w TOK FM: To trwała polityka ukraińska - wielowektorowa. Czyli bez kierunku
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 5 razy 5

  Czy kierunek "aby jak najwięcej ugrać" od kogo się da....Czy to rzeczywiście "BRAK KIERUNKU" ?

 • przyganiacz

  Oceniono 2 razy 2

  Wujec w TOK FM: To trwała polityka ukraińska - wielowektorowa. Czyli bez kierunku

  Nie pieprz waść bez sensu. Co zrobiłaby Polska, gdyby postawiono jej upokarzające warunki, np. natychmiastowe zdelegalizowanie PiS i tych idiotów z młodzieży wszechpolskiej? Łaczenie się z kimś, kto ma ponad 17 mln. km³ przestrzeni jest bardziej perspektywiczne niż duszenie się w sosie własnym UE. Do życia bardziej od euro potrzebna jest przestrzeń i powietrze, już o bogactwach pod ziemią nie wspominając. Do takich wniosków unijni biurokraci też niezadługo dojdą...

 • abw12300

  0

  Zdaniem Henryka Wujca Kliczko wyczuł zmianę w społeczeństwie ukraińskim i postawił na młodość i nowoczesność....... Przypomnę tylko Panu Wujcowi, że za rządów Pani Tymoszenki i prezydentury Pana Juszczenki według niezależnego instytutu badania opinii publicznej co 4-ta uczelnica szkoły średniej na Ukrainie marzyła o tym by zostać PROOSTYTUTKĄ......... Dlatego gratuluję Panu Wujcowi tej idei. BMN... burdele, młodość i..... nowoczesność. Witamy cię Ukraino w Europie. Europa ma zdecydowanie bliżej na Ukrainę niż do Tajlandii. Świetny pomysł, Panie Wujec.

 • szpung

  Oceniono 4 razy 0

  Widze zdjecie Wujca to od razu przypomina mi sie jak za bodajze swiecickiego upychal swoja stara w drzwiach magistratu krzyczac 'pchaj sie stara pchaj' typowy pasozyt czlowiek okraglaka i co by sie nie dzialo wiecznie w okolicach wladzy. Ciekawe gdzie obecnie zasiada jego stara. - chyba ze zmienil na mlodsza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX