O. Zięba: W debacie o gender używa się języka lęku i pokazuje kibolską wizję świata

- My jesteśmy po dobrej stronie mocy, a reszta jest po złej stronie. A my teraz w imię prawdy, piękna i słuszności musimy skuć ryja tym drugim - tak przerzucanie się argumentami w sprawie gender podsumował w TOK FM o. Maciej Zięba. Dominikanin określił to jako kibolską, biało-czarną wizję świata.
Ojciec Maciej Zięba, dominikanin, w szeroko krytykowanym liście biskupów odczytanym w minioną niedzielę widzi co najmniej jedną zaletę. Jego zdaniem biskupi dobrze zrobili, rozróżniając gender i ideologię gender, czyli genderyzm. - Gender to społecznie uwarunkowane kulturowe przeżywanie płci, które jest faktem. Inaczej przeżywano męskość czy kobiecość w XIII wielu, inaczej przeżywa się je w Afryce, inaczej w Polsce. To jest obiektywne i można się zastanawiać, jak to kulturowe przeżywanie promuje rzeczy dobre, a co niedobre - wyjaśniał w TOK FM dominikanin, dodając, że bardzo ważne jest prawidłowe definiowanie pojęć.

Po co mówić o tym na podkarpackiej wsi?

- Genderyzm zakłada, że może dojść do zamienności płci. To jest jakieś wyzwanie, ale nie wiem, czy należy o tym czytać na małych wsiach Podkarpacia czy małych miasteczkach Polski wschodniej. Duszpastersko bym nie był pewien. Bo tam ludzie tego słowa nie znają, nie wiedzą, o co chodzi. Problem jest, ale lepiej powołać mądre zespoły studyjne - mówił o. Maciej Zięba. - W tej kwestii trzeba mądrze polemizować, a nie używać epitetów - dodał dominikanin w Poranku Radia TOK FM.

Okrzyki i raca na debacie w klasztorze

Dodał, że w warszawskim klasztorze Dominikanów organizowano dyskusję o gender. Przyszli eksperci, debatowali merytorycznie i kulturalnie. - Nie było ataku na Kościół, ale już sam fakt istnienia dyskusji sprawił, że przyszli tzw. prawdziwi katolicy i zakłócali ją okrzykami, a kiedy to nie wychodziło, to rzucili zapaloną racę. Ten syndrom oblężonej twierdzy, histerii. To jest bardzo smutne, że słowo "gender" wywołuje reakcję: "spalić", "zniszczyć" - powiedział o. Zięba.

Skuć ryja tym, co myślą inaczej

Jego zdaniem język lęku, który pojawia się w debacie o gender, nie nadaje się do rozmowy. - To trochę biało-czarna wizja świata kiboli. Że "my jesteśmy po dobrej stronie mocy, a reszta jest po złej stronie. A my teraz w imię prawdy, piękna i słuszności musimy skuć ryja tym drugim" - podsumował w TOK FM o. Maciej Zięba.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (252)
O. Zięba: W debacie o gender używa się języka lęku i pokazuje kibolską wizję świata
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 809 razy 649

  Nie ma żadnej debaty. Jest tylko i wyłącznie atak ze strony episkopatu. W dodatku atak, pozbawiony logiki, a spowodowany tylko i wyłącznie koniecznoscią odwrócenia uwagi od kościelnego bagna. Cieszę się, że dominikanie zachowują w tym wszystkim zdrowy rozsądek.

 • ta_deo

  Oceniono 529 razy 425

  .

  Ciężko jest sterować coraz bardziej oświeconym ludem a już nie do pomyślenia jest fakt aby dziecko było świadome swej seksualności i wiedziało że wkładanie łap za majtki czy sadzani go na kolanach i głaskanie to jest pedofilia a nie objaw współczucia czy innego uczucia "wujka" w sutannie .....
  Kochani rodzice ... uczcie dzieci rozsądku w tych sprawach i uświadamiajcie ich seksualnie bo pedofile w sutannach przypuścili na was i wasze pociechy frontalny atak widząc jak "łakome kąski " w postaci waszych dzieci wymykają się z ich tłustych łap...

  .

 • ta_deo

  Oceniono 433 razy 371

  .

  Od stuleci nie było w ustach hierarchów tak uniwersalnego określenia jakim jest GENDER .... w ten przepastny worek wrzucili wszystkie "złe moce" , które są im niewygodne lub stoją na drodze walki o dusze i kasę .
  Przecież GENDER to jest synonim feministki , czarownicy, Żyda , lewaka, geja, lesbijki, diabła, szatana , poganina , masona, heretyka, New Ag , Hello Kity, Harry Pottera , teletubisiów , tych z bruzdą na czole , bękartów ____ po prostu cała plejada tych z którymi Kościół i jego urzędnicy walczą od wieków.

  Słowo GENDER stało się dla hierarchów KK uniwersalnym znacznikiem całego zła istniejącego na Świecie i jest odpowiedzią na ujawnione zło w Kościele , które zostało nazwane PEDOFIL w sutannie ....

  .

 • ta_deo

  Oceniono 277 razy 231

  .

  Wróg Kościoła zawsze musi być .... na tym polega ideologia tej religii.
  Prawdziwy chrześcijanin musi być ciemiężony, prześladowany i mieć śmiertelnego wroga który zagraża jego wierze . Szatan , diabeł już nie wystarczy, po drodze były czarownice , wolnomyśliciele, Żydzi ,masoni, heretycy, New Age , komuniści .... teraz lewacy, geje , lesbijki, feministki, teletubisie, Hello Kitty, Harry Potter, narodzeni z bruzdą, bękarci ...... ta cała plejada została sprytnie uchwycona przez hierarchów KK w Polsce w jedno, uniwersalne określenie ____ GENDER . Gender wszystko załatwia wystarczy wypowiedzieć to magiczne słowo i wierzący w jego "moc" wiedzą o kogo chodzi , nawet jeżeli nie rozumieją jego znaczenia .

  PIEKŁA NIE MA ....w ten oto sposób KK tworzył przez tysiąclecia Piekło tutaj na Ziemi i tworzy je nadal ___ taka jest jego ideologia....

  .

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 271 razy 175

  następny specjalista od seksu ?
  tylko zerwanie konkordatu może przywrócić normalność w Polsce

 • tele-morele

  Oceniono 219 razy 151

  Na Podkarpaciu nigdy nie zrozumieją znaczenia terminu gender..... tam nie ma różnic między płciami.

 • tanebo

  Oceniono 178 razy 128

  To spróbujcie! Kto wiatr sieje zbiera burzę! Jak tak dalej pójdzie to kościoły trzeba będzie burzyć...

 • monika.libra36

  Oceniono 131 razy 113

  Czy to nie śmieszne: nawet nasze czasy będą kiedyś nazywali dobrymi dawnymi czasami :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX