"Nie chcemy ich tutaj, nie chcemy im pomagać" - mieszkańcy przeciwko przeniesieniu Romów

- Nikt nas nie uprzedził o przeniesieniu, kontenery postawili po cichu - mówił wczoraj Witold Janczewski radny z wrocławskiego osiedla Tarnogaj. To na jego teren mają zostać przeniesieni Romowie z koczowiska przy ul. Kamieńskiego. Mieszkańcy rozwiesili ogłoszenia protestacyjne.
Mieszkańcy wrocławskiego osiedla Tarnogaj protestują przeciwko przeniesieniu tam Romów z koczowiska przy ul. Kamieńskiego. W klatkach schodowych, na słupach, witrynach sklepowych rada osiedla wywiesiła takie ogłoszenie:

"Rumuńscy cyganie w kontenerach na Tarnogaju (...) Kontenery już są, nie dopuśćmy do tego, by ponownie zaistniały liczne kradzieże, degradacja środowiska w osiedlu i kradzieże mienia społecznego oraz włamania do samochodów. Protestujemy przeciwko decyzjom Urzędu Miejskiego". Wczoraj o godzinie 18, w siedzibie rady osiedla zebrało się kilkudziesięciu mieszkańców. - Nikt nas nie uprzedził, kontenery postawili po cichu. Dlatego protestujemy - denerwuje się Witold Janczewski z Rady Osiedla Tarnogaj. Inni krzyczeli: Nie chcemy ich tutaj, nie chcemy im pomagać.

Ale były też inne głosy. - Mieszkam na tym osiedlu i nie podobają mi się te uprzedzenia - przekonywała młoda dziewczyna. Rada osiedla chce jednak zebrać jak najwięcej głosów i przekazać je prezydentowi miasta, Rafałowi Dutkiewiczowi. Jeśli to nie poskutkuje, nie wykluczają ostrzejszych form protestu.

Przed wrocławskim sądem toczy się proces o eksmisję Romów z koczowiska. Pozwała ich gmina Wrocław, bo Romowie zajmują teren należący do miasta.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
"Nie chcemy ich tutaj, nie chcemy im pomagać" - mieszkańcy przeciwko przeniesieniu Romów
Zaloguj się
 • andres1167

  Oceniono 54 razy 12

  Rdzenni polacy nie maja gdzie mieszkac a takim brudasom daje sie mieszkania ,rozplenili sie jak wszawica po calej europie ,w Oswiecimiu mozna im dac kwatery,wywalic tych pasozytow ,precz ,z naszego kraju

 • 2-julita

  Oceniono 25 razy 9

  wspólczuję tym Polakom takiego sąsiedztwa
  niech wynoszą się do siebie do Rumunii
  nie pracują , zaśmiecają okolicę w której mieszkają , zwykła dzicz

 • pul69

  Oceniono 1 raz 1

  witam

  Chciał bym się odnieść do wielkiej akcji ratowania biednych Romów z Wrocławia. Uważam ze tym ludziom nie należny się żadna pomoc. Przez 9 miesięcy pracowałem na stacji benzynowej w pobliżu ich koczowiska, i uwierzcie mi to nie są biedni ludzie oni po prostu liczą na to ze coś od nas (miasta czy państwa) dostaną. Jak przyjeżdżali na stacje to za każdym razem kupowali sobie po 2-3 paczki malborasów po kilka hotdog-ów, naprawdę drogich czekolad czy wiele słodyczy, nie wspominając ze w niedziele po targu na Świebockim nie jednokrotnie brali whisky za kilkadziesiąt złotych. Jak pojawiali się rodziną tj po 5-7 osób kradli na potęgę, po każdej wizycie jako kasjer bylem ok. 50-100 zł w plecy bo ktoś musiał zapłacić za to co ukradli.
  Pamiętam sytuacje jak jeden z nich przyjechał i prosił mnie o paczkę fajek na "krechę" jak powiedziałem mu ze nie dam mu na krechę ale jak chce do dam mu możliwość zarobić (chodziło o posprzątanie placu stacji) i zapłacę 10 zł za godzinę to mnie wyśmiał i powiedział ze nie jest murzynem i za takie pieniądze on robił nie będzie.

  abstrahując od ich ochoty do pracy niech miasto i państwo zajmie się swoimi uczciwymi obywatelami i niech najpierw ich wspomoże bo dlaczego miasto miało by im udostępnić lokale za które oni nigdy złotówki nie zapłacą. Ja jestem mieszkańcem Wrocławia od 20 lat, mieszkam w mieszkaniu komunalnym nigdy nie zalegam z płatnościami uczciwie pracuje i płace podatki a jednak miasto chce mi to mieszkanie zabrać. Mieszkałem w nim z babcia a wnuczką się nie należny (dla uściślenia jestem sierotą) od 5 lat od kiedy babcia zmarła zamieszkuje to mieszkanie wraz z żoną i 2,5 letnim synem a urzędniczka w UM powiedział ze to mieszkanie jest dla mnie za duże a oni maja cygańską rodzinę wielodzietna oczekującą na takie(wyremontowane przez mnie) mieszkanie, usłyszałem od urzędniczki również ze to ze jestem sierotą - to cytat - "ma pan pecha". W zamian zaproponowano mi kawalerkę(pokój z aneksem kuchennym) o pow. 21m2 bez łazienki, toalety, ogrzewania, cieplej wody, w starym zgrzybiałym i zawilgoconym budynku.

  Dlatego uważam, że takim ludziom nie należny się pomoc. to są porostu emigranci zasiłkowi bo jak to inaczej określić.

  Jak wyjechałem parę lat temu za kasą do Irlandii to nikt mnie pytał czy mam za co jeść czy gdzie mieszkać, trzeba było znaleźć jakąkolwiek prace za najniższa stawkę by się utrzymać na powierzchni, wiec skoro ja bylem w stanie się jakoś utrzymać bez niczyjej pomocy to dlaczego dziś muszę utrzymywać ludzi z obcego kraju którym się nic nie chce. Nie wierze że od 5 lat czy nawet dłużej (bo gnieżdżą się tam już od nie pamiętam kiedy) żadnemu z nich nie udało się znaleźć uczciwej pracy i postarać się o normalne lokum.

  Jak najbardziej rozumiem ludzi z Tarnogaju którzy buntują się przeciwko pomysłowi przeniesienia ich w okolice gdzie zamieszkują normalni obywatele. Jednocześnie chciał bym potępić tych którzy dopuścili się dewastacji kontenerów socjalnych one miały być także dla zwykłych polaków którym w życiu się nie poukładało, a na nie dopuszczenie przeniesienia Romów do tego ośrodka są jeszcze inne sposoby.

  Chciał bym również zaapelować do mediów aby nie przedstawiały sprawy z jednej strony, bo każdy kij ma dwa końce.

  pul69
  stały słuchacz TOK

 • darrior02

  Oceniono 4 razy 0

  Jak polakom w UK chca odmowic profitow na ich dzieci, robia wielki raban.ze niby im sie nalezy.W domu(Polsce) ci sami staja sie polskimi Cameronami. Ot polska (katolicka)mentalnosc.

 • mazuvian

  Oceniono 5 razy -1

  Posłość polska nie zna granic

 • mazuvian

  Oceniono 18 razy -8

  Wstyd. 75 lat po obozach zagłady, ofiary Hitlera kim się stały? Zaplutymi rasistami.

  Nawet brakuje mi słów, żeby wyrazić totalny brak rozumu i serca.

  Już współczuję Romom stosunku ich sąsiadów do nich.

  Tak nie powinno być.

  Nie w kraju po okupacji nazistowskiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX