"Eskalacja? Nie, przed nami masakra, ogromny przelew krwi. A Unia może już tylko myśleć o Trybunale w Hadze..."

- Ludzie zbierają się coraz liczniej na Majdanie. I będzie ich bardzo dużo, ponieważ są zapowiedzi, że władza zamierza zniszczyć dzisiaj cały Majdan jako centrum sprzeciwu narodowego - mówi w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz Jurij Andruchowycz, pisarz, uczestnik protestów w Kijowie.
W Kijowie od rana trwają walki między milicyjnymi oddziałami specjalnymi Berkut a przeciwnikami rządu. W ich wyniku zginęły już trzy osoby. Dwie z nich od strzałów z broni palnej. Ponad 200 osób zostało rannych. I wszystko wskazuje, że to dopiero początek starć.

- Ludzie zbierają się na Majdanie. Powinno być bardzo dużo ludzi, ponieważ są zapowiedzi, że władza zamierza zniszczyć dzisiaj cały Majdan jako centrum sprzeciwu narodowego - relacjonuje w TOK FM Jurij Andruchowycz.

"Odbierają nam najpierw prawa, potem przyszłość, a od dzisiaj - życia"

- Organizują się jednostki samoobrony. Majdan zostaje głównym centrum komunikacji. Dzisiaj o godz. 18 [17 czasu polskiego - red.] zacznie się duży wiec. Tam będą wypowiedzi liderów sprzeciwu, tam też przez protestujących zostanie powołany nowy rząd kraju - opowiada Andruchowycz. - Będzie przysięga i dalej będziemy postępować tak, jak powie nam nowy lider i przedstawiciele nowego rządu.

A obecna władza? - Odbierają nam najpierw prawa, potem przyszłość, a od dzisiaj - życia. Władza jest całkowicie skompromitowana. A ludzie ubierają, co mają, biorą do rąk jakieś pały i to są zwykli, protestujący ludzie, nie żadna ekstrema.

- Nie rozumiem, dlaczego media zachodnie naciskają, aby mówić o ekstremistach protestujących. Jedynym ekstremistą jest nasza obecna władza, na czele z prezydentem - podkreśla pisarz.

"Za późno. Przed nami masakra"

Unia Europejska potępiła dzisiaj eskalację przemocy, do jakiej doszło w ostatnich kilkunastu godzinach w Kijowie. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso nie wykluczył podjęcia przez UE działań wobec Ukrainy. - Już za późno. Teraz Unia powinna myśleć o jakimś Trybunale w Hadze - komentuje Andruchowycz.

- Przed nami kompletna masakra, a nie eskalacja. Jest bardzo wysokie zagrożenie zniszczenia całego Majdanu. Z ogromnym przelewem krwi. Dyplomaci, posłowie europejskich krajów, mieli spotkanie z ministrem spraw zagranicznych. Szef MSZ uciekł z tego spotkania. Najpierw podał kłamliwy obraz sytuacji, a potem uciekł - kwituje rozmówca Lichnerowicz.

- Reżim spalił wszystkie mosty ze światem cywilizowanym. Jestem jednym z protestujących i nie widzę możliwości powstrzymania eskalacji.

Nowy blog - Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>
Kliknij, by przeczytać artykuł

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (67)
"Eskalacja? Nie, przed nami masakra, ogromny przelew krwi. A Unia może już tylko myśleć o Trybunale w Hadze..."
Zaloguj się
 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 219 razy 63

  Za rozrywanie Ukrainy odpowiedzialne są na równi Unia i Rosja. Tym samym za krew na ulicach Kijowa odpowiedzialni są ci którzy najgłośniej szczują. Podobne zamieszki w Paryżu czy Londynie kończą się szybkim i fachowym zryciem doop pałami.
  Wobec faktu że na Majdanie jest sporo czerwono-czarnych, poupowskich sztandarów...jakoś serce mnie nie boli.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 58 razy 38

  Urra....I co dalej?.Rosji pasuje kazdy wariant.W kazdym gora bedzie Rosja.Co do Unii.Wypowiada sie czubek zyjacy emocjami.Juz szykuje Hage i Unie.Ale Unia nie pojdzie na wojne z Rosja,nie widzialem nigdzie zeby byly transporty swieczek.A na Ukraine te transporty by sie przydaly.Kilku oszolomow nie znajac realiow mysli zmienic swiat.Cofna Ukraine do czasow nie nowoczesnosci ale totalnej biedy.Kto utrzyma ten kraj?.Nikt.Mozna pomoc gospodarczo zeby normalnie funkcjonowal.Sektor energetyczny kontroluje Rosja.Kto da Ukrainie znergie?..Zachod to cienki bolek w sprawach pomocy finansowej.Z czego?..Gdy Ukraina sie podzieli,pozostanie czesc chcaca do Unii,pusta,gola i wesola.Kto to utrzyma?

 • aniechich03

  Oceniono 146 razy 36

  " Przed nami kompletna masakra, a nie eskalacja"

  To im na Ukrainie zawsze najlepiej wychodziło...
  nam kiedyś taki "majdan" zrobili
  teraz robią go sobie
  dzikie pola...

 • chris_yyz

  Oceniono 131 razy 27

  Podobno Doda jedzie na Ukraine ratowac Majdana.

 • arius9

  Oceniono 79 razy 25

  Unia ? A co ma Unia do Ukrainy ? Najbardziej skorumpowany i zlodziejski kraj. Sami sie dfoprowadzili to takiego stanu, a Unia ma ich ratowac ?

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 121 razy 21

  Może to cyniczne, ale słaba Ukraina, to dobra Ukraina.
  Polska nie ma żadnego biznesu w pomaganiu spadkobiercom ideologii UPA.

 • malgoska_k

  Oceniono 39 razy 19

  ciekawe czy jak się dogada rząd z opozycja to funkcjonariusze berkutu dostane takie cieplutkie emeryturki jak u nas zomowcy, a ich dowódcy zostaną ogłoszeni ludzmi honoru ?

 • pedersdorfer

  Oceniono 55 razy 13

  To co sie dzieje na Ukrainie to wina Totalitarnej Bolszewickiej UE,Zachodnich służb specjalnych ,Bankierów Korporacji,którzy dofinansowuja Agenture Ukraińska ,konfidentów,a szczególnie widac Flagi zbrodniarzy z UPA oni są na Żołdzie Niemieckim ,w czasie wojny Sojusznik Hitlerowców.Cały zachód UE,USA licza na OBŁOWIENIE się Finansowe na Ukrainie.Ukraina to Olbrzymi kraj prawie jak Europa Zachodnia,bogata w sórowce,50-milionowy rynek zbytu,można ten naród zdłużyć w Chazerskich bankach,przejać Handel,Gospodarkie,przemysł,zniszczyć hendel z Rosją .UE jak całej tej zbrodniczej Syjonistycznej Bandzie potrzebne są nowe TERENY KOLONIALNE,Polskie juz rozkradli zadłuzyli na 1-bilion złotych zniszczyli cały przemysł Polski,nastawiali troche montowni samochodów,zniszczyli rolnictwo,przez limity ,normy,Nakazy,Zakazy,Polacy mają łącznie 10-milionowe bezrobocie jak by wszystkich policzył od 1989r.Owszem Władza na Ukrainie jest skorupowana,ale UE jest NIE lepiej. Chodzi o to by Ukraińcy nie dali sie Wyrolowac cfaniakom AgentomPrzecież UE nie da im żadnego wsparcia Finansowego bo sam ma Olbrzymie długi Produkują EURO,Dolary bezpokrycia,nie po to sie interesują Ukrainą zeby IM POMÓC a wręcz przeciwnie zeby UKRAIŃCÓW OKRAŚĆ zrobić z nich NIEWOLNIKÓW jak z POLAKÓW.Ukraińcy nie idzicie drogą SOLIDARNOŚCI,wyłapcie wszystkich Obcych Agentów ,zdrajców wsród was ,my mieliśmy Tagiego BOLKA który nas wydymał z Agentóra Chazerów bez Mydła.Potrzebna Rozwaga,musicie siędogadać na dołach bo ci u Gory to im obojetnie gdzie będa mieli swych Panów czy w Moskwie ,czy w BRUKSELI w USA.

 • jkredman

  Oceniono 25 razy 13

  ależ Unia nigdy nie była, nie jest i nie będzie stroną w konflikcie Janukowycz vs opozycja,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX