Szczuka tłumaczy Najsztubowi, czemu kandyduje do PE: Ktoś musi ten wysiłek wykonać

- Na to się umawiałyśmy ze sobą jako ruch kobiet, że będziemy chciały coś zmienić. Jeśli chcemy, żeby kobiety weszły do polityki, to ktoś musi ten wysiłek wykonać - mówiła w TOK FM Kazimiera Szczuka, feministka, która będzie kandydować z list Twojego Ruchu w Bydgoszczy.
Kazimiera Szczuka będzie jedynką listy koalicji Europa Plus Twój Ruch w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Bydgoszczy. - To jest plan na długi marsz. Jeśli optujemy za tym, żeby kobiety weszły do polityki, jeśli domagamy się regulacji parytetowej, to ktoś musi ten wysiłek wykonać - mówiła w TOK FM Kazimiera Szczuka. - Ja to widzę w dłuższej perspektywie. Na to się umawiałyśmy ze sobą jako ruch kobiet, że będziemy chciały coś zmienić. To nie jest kandydowanie tylko dla kobiet. Stajesz się zakładniczką regionu, ludzi, ich spraw... - mówiła w rozmowie z Piotrem Najsztubem.

Mam region sklejony z odrębnych żywiołów

Zdradziła, że sama wybrała sobie region. - Czasami żałuję. Próbuję rozgryźć dramat tego okręgu, który jest sklejony z odrębnych żywiołów [chodzi o lokalne antagonizmy między Toruniem a Bydgoszczą - red]. Są gorsze konflikty niż ten bydgosko-toruński, a ludzie się jednoczą i scalają. Nie przeraża mnie ani nie ekscytuje, że startuję w mateczniku o. Tadeusza Rydzyka. Ja się ludzi nie boję. Może to jest naiwne, ale nie sądzę. Mam do powiedzenia rzeczy prawdziwe i uczciwe. Jest to wyzwanie, ale wyzwanie budujące. Polska się nie składa z Warszawy. Może zabrzmi to propagandowo - ja cieszę się na spotkanie z ludźmi - tłumaczyła Szczuka. Dodała, że widzi sondaże i zdaje sobie sprawę z tego, że szanse na wejście do PE ma niewielkie. - Cieszę się na kampanię i na to, że będę mogła szerzyć idee, za które dałabym się pokroić - mówiła Szczuka.

- Należy proponować to, żeby ludzie przede wszystkim do wyborów poszli. Np. mówiąc to, że Ukraińcy marzą o tym, by być w Europie i przelewają za to krew, a my tego nie cenimy. Możemy ludziom uświadamiać i pokazywać palcem, co Europa nam dała - wyjaśniła w programie Piotra Najsztuba.

Celebryci na jedynkach? "Ja nie chodzę na bankiety"

- Czy świadczysz o degeneracji polskiej polityki? Tak sugeruje jeden z prawicowych portali, który napisał, że część znanych osób startujących w eurowyborach jest z tzw. łapanki - pytał Najsztub. - Znana jestem jako działaczka społeczna, jestem współzałożycielką partii Zieloni 2004, nie można powiedzieć, że jestem znana z tego, że bywam na bankietach - odpowiedziała Szczuka.

25 maja Polacy wybiorą 51 posłów do PE, którzy będą ubiegać się o mandat z 13 okręgów wyborczych. W wyborach do PE będzie miał zastosowanie zapis Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym na liście wyborczej liczba kandydatów kobiet i mężczyzn nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na danej liście.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (55)
Szczuka tłumaczy Najsztubowi, czemu kandyduje do PE: Ktoś musi ten wysiłek wykonać
Zaloguj się
 • andrzej.kolczynski

  Oceniono 39 razy 13

  MOTTO:
  "Nieważne jest czy kot jest biały, czy czarny. Ważne jest czy potrafi łowić myszy." - Deng Xiaoping

  Kilka słów dotyczących obecności kobiet w polityce i, prawdę mówiąc, nie tylko w polityce.

  Tym, co powinno decydować o głosowaniu na tego, a nie innego, kandydata jest przede wszystkim jego potencjał intelektualny, cel polityczny i sposób jego osiągnięcia, w mniejszym stopniu charakter. Jaki jest zamysł polityczny pani Kazimiery Szczuki, poza tym, by niektórzy członkowie (członkinie?) „plemienia sikających inaczej” zajęli pozycje i stanowiska, których w normalnych warunkach selekcji politycznej czy zawodowej według określonych, takich samych dla wszystkich, reguł nigdy by nie zdobyli?!

  Należę do pokolenia, wśród którego rozpowszechniony jest pogląd, że ludzie, przynajmniej w pewnym wieku, mają rozum upakowany między uszami a nie między nogami.

  Bardzo dyplomatycznie mówiąc, nieufnie podchodzę do rozwiązań głoszących, że najpierw musi być niesprawiedliwie (przyznanie preferencji ze względu na płeć) by na koniec było bardzo sprawiedliwie. Gdzieś już to słyszałem.

  Żyję wystarczająco długo, by wiedzieć, że wprowadzenie kryteriów pozamerytorycznych ZAWSZE skutkuje obniżeniem poziomu, w tym przypadku - kandydatów.

  Żądanie parytetów, czytaj – preferencji ze względu na płeć, to strategia przegrywających, tych, którzy nie są w stanie podjąć rywalizacji, współzawodnictwa czy walki zakończonej sukcesem.

  Kiedy nad umierającym Aleksandrem Wielkim pochylili się jego wodzowie pytając, którego z nich wybiera na swego następcę ten odpowiedział: „Najsilniejszego!”. Kobiety powinny zrozumieć, że władzy i autorytetu nie dostaje się w prezencie, ale zdobywa.

  Pozdrawiam,
  Andrzej Kołczyński

 • arvelli_net

  Oceniono 25 razy 9

  ... ja traktuję każdego równo, czy jest gejem czy nie, czy jest kobietą czy facetem... ale chciałbym się dopytać w związku z PARYTETEM: czy szanowne Panie dopuszczają parytet MĘSKI w zarządzie ich ruchu feministycznego? Bo jeśli wszedzie ma być parytet czemu nie tam??

 • trajkotkowa

  Oceniono 14 razy 8

  siostro Kazimiero, podwórkowe kółka różańcowe madzi buczek modlą sie za Panią - POWODZENIA!

 • stefann1234

  Oceniono 68 razy 8

  Plan na długi marsz....pierwszy milion....drugi milion...trzeci milion...emerytura....czwarty milion+emerytura...piaty milion+emerytura itd.

  Oczywiście wszystko w imię praw kobiet i biednych mniejszości. Podobnie jak Senyszyn, Róża Thun i inne zatroskane panie.

 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 3

  Biorąc pod uwagę wysokość diet i "parę" innych profitów płynących z grzania dupy w fotelu Europarlamentu, to ostatecznie TEŻ bym się podjął ten wysiłek wykonać... :-)

 • vargur09

  Oceniono 51 razy 3

  Pani Szczuka jest znana z tego, że jest znana, jej główne dokonania to..no bycie znaną, a i jeszcze lubi się kłócić z innym znanymi kto jest bardziej znany

 • fer-lucy

  Oceniono 4 razy 2

  Skończyła się kasa z teledurniejów, gdzieś trzeba zarabiać. Najłatwiej i najkorzystniej w euro-parla-momencie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX