Komentarze (166)
Flota Czarnomorska będzie bronić Rosjan na Krymie? "Moskwa się nie zdecyduje. To byłaby wojna"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • zino799

  Oceniono 6 razy 2

  Czeczenów Stalin przekwaterował na Syberię gdyż próbowali się po 1941 roku dogadać z Hitlerem. Czy w przypadku Krymskich Tatarów nie było aby podobnie?

 • rosol4

  Oceniono 6 razy 2

  Putinowi od dawna zalezalo na przechwyceniu Krymu
  Wariantow ma zapewne wiele.
  Jeśli politycy UE i USA pozwola mu na realizacje choćby jednego wariantu to w swiecie straca autorytet i wszelkie zapewnienia sojuszy np. NATO pojda w niebyd.
  Wkroczenie ruskich w obszar Ukrainy może dla nich być wieksza przegrana niz w Afganistanie.
  Zapewne podejmą wariant rodem z nauk NKWD i sowieckiego systemu, przygarniecia Krymu na wyrazna prosbe uciesnianych mieszkancow.
  Licze na rozwagę nowo rzadzacych na Ukrainie, ze skupia się na budowaniu przyszłości gospodarczej i dobrobytu sprawiedliwie dzielonego wg wkladu pracy.

  Patrzac w przeszlosc to wujek Stalin mimo wielu zbrodniczych decyzji, jedna pozyteczna rzecz dokonal dla polakow, przemiescil miliony giermancow i ukrajncow poza samowolnie wyznaczone obszary obecnej Polski.

 • swan_ganz

  Oceniono 50 razy 2

  "Moskwa się nie zdecyduje. To byłaby wojna"

  trochę szkoda... Coś wreszcie zaczęłoby się dziać... Człowiek by sie trochę rozerwał, jakies łupy zdobył, coś zgwałcił a nie zajmował się tylko płaceniem faktur za prąd czy gaz... Ej, Ruskie? Nie pękajcie tak szybo i choć spróbujcie zadymić...

 • edcyryl

  Oceniono 1 raz 1

  dlaczego Krym? bo Tatarzy to jeden z etnicznych ludow obecnej Rosji a kim sa Ukraincy?
  zapraszam do lektury:pl.wikipedia.org/wiki/Krym
  pl.wikipedia.org/wiki/Ukraina

 • demosteness

  Oceniono 3 razy 1

  Mało kto zwraca uwagę na fakt, że Krym z lądem łączy cienki przesmyk, przez który biegnie Północno – Krymski Kanał, przez który z Dniepru na Krym dostarczana jest woda. A więc możliwe jest rolnictwo (kto nie zna krymskich koniaków), mogą osiedlać się i żyć ludzie! W przypadku secesji Krymu, wystarczy, że Ukraina zablokuje dopływ wody, to nietrudno wyobrazić sobie, czym w krótkim czasie stałby się Krym!

  Jeżeli ktoś z Was zna język rosyjski, to tu znajdzie więcej argumentów :-)
  ibigdan.livejournal.com/14616576.html

 • mahok

  Oceniono 1 raz 1

  Co Ukraina może najlepszego zrobić? Absolutnie nic. Jeżeli zignorują protesty separatystów, wojsko rosyjskie i nie będą rozmawiać z ruchami próbującymi żądać władzy, mogą dalej sprawować tam władzę.

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 27 razy 1

  Kiedy sie czyta podobny bred, nawet smiech juz chyba zbedny... Jakie 60% Rosjan w Sewastopolu? 90, jak nie wszystkie 100. No moze 99,9%, jak wziac pod uwage eurobanderowcow. Tatarow w Sewastopolu prawie nie ma.
  Zreszta sami tatarzy tez dostana w pysk, jak beda wiecej za pieniedzy urzadzac zadymy.
  I na koniec. Czytalem juz tych ekspertow w 2008. Ze Rosja to nic nie potrafi. No i co bylo? A na Ukrainie moze z 30% banderowce, wszystcy inni nie sa nacionalistami, a rosyjkojezycznych (ktory uwarzaja rosyjski za swoj jezyk) jest powyzej 60%. Oni nie beda walczyc z Rosjanami. Badcie realistami, bo znow za bajkami nic nie zauwarzycie. Jak to, ze gruzini nie chciali walczyc z Rosja. Bo nikt jak wojska weszli do Gruzii z Abchazii czy Osetji PLd nie walczyl i nie strzelal. Nikt.

 • calli

  Oceniono 2 razy 0

  Wstawaj, strana ogromnaja,
  Wstawaj na smiertnyj boj!
  S faszystskoj siłoj tiomnoju,
  S prokliatoju ordoj.

  Pust' jarost' błagorodnaja
  Wskipajet, kak wołna!
  Idjot wojna narodnaja,
  Swiaszczennaja wojna!

  www.youtube.com/watch?v=8Y4_2Qa0QQs

 • merkury-3

  Oceniono 4 razy 0

  Wiekszosc ludnosci Krymu to \Rosjanie i dlatego Krym powinien byc rosyjski , jedynymi powiedzmy etnicznymi mieszkancami byli Tatarzy ale stanowia oni mniej niz 15 % ludnosci wiec raczej Tatarstan nie powstanie tak jak indianie amerykanscy podbici przez europejczykow mimo ze Ameryka to ich historycznie ziemia panstwa Indian na terenie USA nie utworza

 • macine123

  Oceniono 2 razy 0

  Wojna polityczna na Ukrainie przybrała na sile. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby to się zamieniło w wojnę militarną. Nic nie można wykluczyć, żadnego scenariusza, teraz sprawy na wschodzie dzieją się bardzo szybko i żadna ze stron chyba łatwo nie odpuści i to może być zguba dla tego narodu.

 • aussieozz

  Oceniono 6 razy 0

  A o holocauscie polakow ktos kiedys slowo wspomni?
  Czy to już przeżytek ?

 • inwestor_ltd

  Oceniono 5 razy -1

  Rosja jest jak PIS.

  - Wszystkiemu winna jest kapitalistyczna Ameryka.
  - W Rosji panuje fasadowa demokracja, są wybory, ale Putin rządzi wiecznie.
  - Kreują się na "prawych" i "sprawiedliwych" a nadal są Imperium Zła.
  - Car batiuszka Putin może wszystko.
  - Prywatny biznes dobry tylko jeżeli należy do ludzi władzy, inaczej to oligarchowie, prywaciarze i kapitaliści.
  - Kraj równości społecznej, czyli kraj równych i równiejszych.
  - Formalnie są kapitalistycznym krajem, ale pomniki Lenina są na każdym rogu.
  - Wiecznie żyją w wyimaginowanym zagrożeniu.
  - Gdy Rosja mówi "białe" to myśli "czarne"
  - Władzę w Rosji zapewnia ogromna, niewykształcona masa ludzka, podatna na prymitywne manipulacje i cyniczne obietnice.

  ...jest tez różnica, Putin lubi kobiety, ma konto w banku, umie założyć słuchawkę na ucho,jest wysportowany, rozgarnięty, nie jest Żydem spod Odessy i ma trochę cech antropologicznych Słowianina.. ;)

 • pjck

  Oceniono 7 razy -1

  Zdanie "Rosja odbiła Krym..." to przekłamanie,. Odbić możesz coś, co do ciebie należało. Rosja tymczasem PODBIŁA Krym. Zabrała, ukradła.
  absurdyrp.info

 • kris19c

  Oceniono 5 razy -1

  Rosjanie chcą bronić rosyjskojęzycznej ludności?
  17 września też "bronili". I europa miała to w d....pie

 • hal_gravity

  Oceniono 3 razy -1

  Baza bazą , ruscy ruskimi, a jest tam jeszcze coś co może spowodować że Rosjanie staną się praktycznie bezbronni... staryw.blogspot.com/2008/08/its-over-rosja-przegraa-iii-wojn-wiatow.html

 • xnww

  Oceniono 7 razy -1

  Jakos zapomina sie o deportacji Tatarow przez Sowietów w czasie WWII.

 • badziewiak66

  Oceniono 11 razy -1

  W 1944 roku Stalin ostatecznie dokonał Holcaustu Tatarów Krymskich jaki Carska Rosja rozpoczęła podczas Wojny Krymskiej . Przebywając na Litwie miałem przyjemność poznać Tatara Krymskiego - człowieka który pamięta tamte czasy. Zaprosił na herbatę, opowiedział wszystko o bestialstwie Rosjan. Niczym nie różni się Holcaust Tatarów Krymskich od Holcaustu Żydów. Wielu zamordowanych, tysiące zagłodzonych, tysiące wywiezionych do łagrów, siłą usuniętych z Ojczyzny. Gwałt i zabór mienia. Jeszcze w 1850 roku Krym zamieszkiwało blisko 80% Tatarów Krymskich przy 6% Rosjan. W roku 1900 było już tylko 37% Tatarów i blisko 35% Rosjan. Jeszcze w 1944 roku Krym zamieszkiwało 20 % Tatarów Krymskich. Rosjanie wykorzenili Ojców Krymu w niecałe 100 lat. Dziś po 70 latach od tamtych wydarzeń Rosja bezczelnie twierdzi że Krym to jej wiekowa ojcowizna ( faktycznie Półwysep Krymski podbity został przez Rosjan w 1783 roku ). Do 1954 roku pozostawał pod okupacją sowiecką, kiedy to władze ZSSR włączyły Krym do Ukrainy. Rosja uznała granice Ukrainy na Krymie. Teraz jak zabawkę chce odebrać. Już ktoś tak robił w 1938 i 1939 roku.

 • wojtem

  Oceniono 2 razy -2

  Rosja w koncu XVIII wieku nie odbila Krymu, a podbila Krym. To chyba zasadnicza roznica. Liga Narodow przyznala Polsce mandat opieki nad Krymem. No, a o tym ze Stalin wysiedlil cala ludnosc Krymu to juz sie nie pisze. Rosjanie na Krymie to element naplywowy.

 • kwak4

  Oceniono 6 razy -2

  Jeżeli Rosjanie chcą odebrać 'odwiecznie rosyjski' Krym, to niech też oddadzą Koenigsberg i okolice tym, którzy zasiedlali te ziemie przez stulecia - czyli Prusakom (nie mylić z Prusami!).

 • onlyobserver

  Oceniono 6 razy -2

  Krym etnicznie nie jest ani rosyjski ani ukrainski. tylko nalezy do Tatarow. Tatarzy stanowili tam zdecydowana wiekszosc chyba jeszcze niecale 100 lat temu. Ludnosc rosyjska w 100% jest ludnoscia przesiedlona z glebi Rosji. Tak naprawde to powinno sie Tatarom dac mozliwosc powrotu i oni powinni zadecydowac gdzie chca nalezec albo stworzyc swoje wlasne panstwo.

 • jkredman

  Oceniono 4 razy -2

  RE:edi54
  Krystyna Kurczab Redlich jest dziennikarką, współpracowała z Dziennikiem Polskim, Gazetą Wyborczą, Newsweekiem, Polityką, Przekrojem, Rzeczpospolitą, Szpilkami, Wprost, Życiem Warszawy, telewizją Polsat,
  z Ośrodkiem Studiów Wschodnich nie jest związana, tu masz link do strony ośrodka, zapoznaj się o czy i jak piszą i jaką wiedzą dysponują - www.osw.waw.pl/
  dzisiaj piszą o transformacji ukraińskiego rolnictwa, perspektywach migracji Ukraińców do UE, końcu reżimu Janukowycza, lokalnej wojnie na przedpolu olimpiady [o Kaukazie]

 • kazik2500

  Oceniono 12 razy -2

  Ktory tam taki madry zeby tworzyc kryzys swiatowy, zeby sie sprzedawala Trybuna Wyborcza? Putin zna historie Rosji i wie co sie stalo kiedy Mikolaj II rozpoczal I-sza wojne. Putin zna tez mozliwosci Rosyjskiej armii -- stary sprzet, dowodcy z mysleniem sprzed 50 lat, tlum bezradnych poborowych ...

 • c.harper

  Oceniono 7 razy -3

  Putin to terroysta. Do niedawna wszystko uchodziło mu na such bo z Merkel się dogadał a dla Obamy Europa przestała być ważna.
  Miejmy nadzieję ze USA wesprze niepodległość Ukrainy i granice w obecnej formie. Bez tego Ukraina zostanie podzielona.
  Merkel podobnie jak Polski rząd wiele nie zrobią bo nie mają chęci.

 • jastrzab27

  Oceniono 7 razy -3

  Znów ambasada rosji i jej hakerzy w natarciu? słuchałem teraz tego kłamliwego dupka ambasadora to aż falaki się burzą na te kłamstwa. rosija to jednak zakłamane wraże państwo żal mi porządnych ROSJAN

 • born81

  Oceniono 15 razy -3

  Z takiego punktu widzenia cała zadnieprzańska Ukraina powinna wrócić do strefy rosyjskich wpływów. W sumie, zgadzam się z tym, Zadnieprze to zupełnie coś innego, niż na przykład, skądinąd niesławny w Polsce, Wołyń. Ukraina, i Ukraińcy, to prawy brzeg Dniepru. Moim zdaniem, powinni się podzielić, żeby móc się połączyć za sto lat, zamiast się kłócić przez pięćset. Wystarczy spojrzeć na przykład Czechosłowacji - dwadzieścia lat temu Czechosłowacja się rozpadła, dziś Czechy i Słowacja są w Unii Europejskiej.

  Niby wschód Ukrainy to surowce i przemysł, bez którego zachód będzie jeszcze biedniejszy, ale łatwiej mu będzie wejść do strefy Euro. Paradoksalnie, przeszkodą tu są polsko-ukraińskie konflikty, które rozgorzeją na nowo, gdy tylko przycichnie rewolucyjna atmosfera. Najważniejsze, żeby polscy nacjonaliści na zawsze zapomnieli o polskim Lwowie, i raz na zawsze odwalili się od tego regionu. W imię mitomańskich, megalomańskich tradycji i przerośniętego ego podszytego kompleksami, są w stanie zniszczyć cały proces. Tylko podsycają (Polacy, nie rosyjskie specsłużby, ja się na to nigdy nie dam nabrać, ksiądz Zaleski i jego ekipa niedorobionych Kresowiaków) nacjonalistyczne ruchy w zachodniej Ukrainie, które dają powód do istnienia faszystowskim organizacjom. Ukraińcy MUSZĄ mieć poczucie, że są przez Polaków traktowani jako suwerenni spadkobiercy Jarosława Mądrego i Daniela Halickiego. A nie Chmielnickiego.

  Ale, tak się zabawia szlachta z Wrocławia, co nie? Trudno uwierzyć, że w Polsce choć jedna osoba może jeszcze poważnie myśleć o czymś takim, jak szlachecki stan. To obleśne.

 • jastrzab27

  Oceniono 5 razy -5

  przepraszam miało być żeby redakcja nie pozwalała rosyjskim hakerom na blokowanie rzetelnych ocen.

 • jastrzab27

  Oceniono 5 razy -5

  bardzo proszę redakcję żeby nie pozwalała hakerom z ambasady rosji na rzetelne oceny wypowiedzi. jeszcze raz utwierdzam się w tym że przywódcy rosyjscy to zakłamani kryminaliści. uważam że putin to zbrodniarz i powinien być sekowany przez wszystkich porządnych ludzi

 • bornintheusa

  Oceniono 47 razy -5

  Polskie MSZ powinno juz teraz zadbac zeby w przypadku kleski I rozpadu Rosji Polsce przyznano obwod kaliningradzki ktory nam sie nalezy !

 • targsed

  Oceniono 15 razy -7

  A cóż tu się tak znowu od Was zaroiło, towarzysze? Wy o historii nie mówcie, bo Wasza składa się jedynie ze zdrad, mordów i gwałtów. No i jeszcze udawania potęgi przez tłustych generałów i sołdatów w onucach. O jakim zwycięstwie nad Ukrainą mówicie, skoro maleńkie kaukaskie państewka bez ciężkiego sprzętu łoiły wam du..ska aż miło? Od Afganistanu jesteście tylko wielką rozdeptaną ropuchą...

 • sinioro

  Oceniono 19 razy -7

  Nie rozumiem jakim prawem Rosjanie cokolwiek wspominają o Krymie. Przecież Ukraina nie zaatakowała Rosji ani nie podjęła przeciw niej żadnych działań. Rosja nie ma żadnego usprawiedliwienia aby naruszać integralność terytorialną Ukrainy tylko dlatego, że tam dokonał się przewrót. To tak jakby Polska teraz planowała zająć Lwów. Czy jeżeli w Polsce nastąpi podobny przewrót to Niemcy zajmą Śląsk?

 • chateaux

  Oceniono 13 razy -7

  Podstawę rosyjskich strategicznych sił jądrowych, wciąż jeszcze stanowią pociski skonstruowane i wyprodukowane w KB Jużnoje na terytorium Ukrainy. Na podstawie umowy z Ukrainą, Rosja do tej pory korzysta z ukraińskich specjalistów przy utrzymywaniu tych pocisków przy życiu. Ewentualna wojna z Ukrainą, oznaczałaby odcięcie rosyjskich Strategicznych Wojsk Rakietowych od tych specjalistów.

 • bezebubol

  Oceniono 31 razy -7

  Wszyscy którzy myśleli że w związku z obaleniem Janukowicza sytuacja jest opanowana, byli najwyraźniej w błędzie. "Zabawa" dopiero się zaczyna. Ruskie kur-wy nie popuszczą,Putin nie da sobie w kaszę dmuchać. Jutro poleje się tam krew znowu....

 • cillian1

  Oceniono 16 razy -8

  śmieszne, że Rosja broni jednego miasta.
  To tak, jakby JK bronił tylko Torunia - w przypadku JK, powód znany.
  Co kieruje Putinem?

 • robert9998

  Oceniono 12 razy -8

  Rosjanie podkręcili awanturę na Krymie,żeby ostudzić zapędy nowej ukraińskiej władzy i wsparcie UE i może NATO.
  Rosja nie zdecyduje się na otwarty konflikt, tym bardziej dal tego,ze Chiny stanęły obok tej awantury, więc bez silnego wsparcia ,wojenka przegrana.
  Tak do końca to i ZSRR, nie zapanował nad Krymem . Ostania wielka porażka Rosji na Krymie to 1850 rok., ale Putina boli.

 • tacx

  Oceniono 39 razy -9

  FLota czarnomorska na dziś to raczej pełni rolę straszaka i ostatniej deski ratunku w razie gdyby mimo wszystko komuś przyszło do głowy atkować Rosję. Niszczyciel tej floty jest najstarszym nieszczycielem jaki pełni służbę w jakiejkolwiek armii (bodaj w '68roku wszedł do służby). problem łówny Rosjan jest taki ze Bosfor lezy w miejscu nad którym czuwa NATO a nie Rosja i wywoływanie konfliktu morskiego w tym miejscu byłoby ze strony kremla szalenstwem i doskonale sobie z tego Rosjanie zdają sprawę. Turcja zresztą w trymiga przerzuciła okręty przez Bosfor z baz sródziemnomorskich na morze Czarne a mają tam flote która przewyższa sią bojową wszystko to co Rosjanie mają na Krymie. Turcja zreszta zgłasza pretensje do Krymu. Wszystko to składa się na obraz miękkiego podbrzusza Rosji. jeśli Putin zdecyduje się na interwencję oznacza to ze jet po prostu wariatem lub idiotą

 • ewiak.r

  Oceniono 19 razy -11

  Niestety, będzie wojna. Przypomnę tu fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca. Na początku nic nie wskazywało na takie zakończenie wojny], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [wrogość wobec chrześcijan], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem" (Daniela 11:28,29a). Powrót Rosji w tym kontekście oznacza kryzys, który przyćmi Wielką Depresję. Rozpadnie się nie tylko strefa euro, lecz także UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego powróci do rosyjskiej strefy wpływów. Znów stacjonować tu będą rosyjskie wojska. Nie powrócą one jednak wszędzie. "I [król północy] wkroczy na południe, ale nie będzie jak wcześniej [2008 - Gruzja], lub jak później [teraz Ukraina], gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [ten szczegół w tym kontekście wskazuje, że Amerykanie uderzą bez Brytyjczyków. Oni włączą się do tej wojny później] i będzie utrapiony i zawróci" (Daniela 11:29b,30a).

  Zwrot: "ale nie będzie jak wcześniej, lub jak później" jest w tym kontekście także zapowiedzią kolejnej interwencji rosyjskiej, tym razem na Ukrainie. Wiele wskazuje, że Rosja będzie zmuszona przyjść na pomoc swoim obywatelom. Także i tym razem odniesie spektakularne zwycięstwo. Dopiero późniejsze, trzecie wejście na południe (wiele wskazuje na kolejną wojnę z Gruzją) zakończy się konfrontacją militarną z USA i globalną wojną jądrową (por. Mateusza 24:7; Objawienie 6:4). Wszystkie szczegóły tej wizji wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX