Żakowski: Daliście pieniądze Kościołowi, a innym nic. Zdrojewski: antagonizowanie jest niewłaściwe

- Bezlik różnych organizacji trzeciego sektora nie dostało pieniędzy, a Kościół katolicki, duża instytucja, tak - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. - Takie antagonizowanie wydaje mi się niewłaściwe - odparł Zdrojewski. - Trzeba pamiętać, że niektóre decyzje są infrastrukturalne, o charakterze ogólnopolskim - mówił minister. Chodzi o głośną sprawę wielomilionowych dotacji dla Muzeum Jana Pawła II, które mieści się w budowanej w warszawskim Wilanowie Świątyni Opatrzności Bożej.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazywało już archidiecezji warszawskiej pieniądze na Muzeum Jana Pawła II, które mieści się w budynku powstającej Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W 2008 r. prawie 30 mln zł, w 2012 r. 4 mln, a w 2013 r. kolejne 4 mln. Prokuratura prowadzi postępowanie po tym, jak Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny "Liberte", złożył doniesienie o przekroczeniu uprawnień przez urzędników. Dotacja spotkała się też z negatywnym przyjęciem części społeczeństwa.

- Kwestia, która powinna być wyjaśniona, dotyczy tego, z jakiego źródła może być finansowane działanie muzealne czy infrastrukturalne w obrębie muzeum - stwierdził w Poranku Radia TOK FM minister kultury Bogdan Zdrojewski. Dodał, że muzea diecezjalne są finansowane od 25 lat, i to nie tylko one, ale także część zabytków.

- Dwa lata temu NIK uznała, że wydatki na nie nie powinny być finansowane z rezerw ministerstwa, ale z programów ministra. Zrobiliśmy to w tym roku i wybuchła afera. Moim zdaniem w tej kwestii Najwyższa Izba Kontroli się pomyliła. Muzeum Jana Pawła II może być finansowane z rezerw państwa, ministerstwa i programów. Ale to wkrótce będzie ponownie wyjaśnione - upierał się minister Zdrojewski. Jego zdaniem lepsze było finansowanie z rezerw resortu, które zostają na koniec roku.

- Bezlik różnych organizacji trzeciego sektora nie dostało pieniędzy, a Kościół katolicki, duża instytucja, tak - rzucił Jacek Żakowski. - Takie antagonizowanie wydaje mi się niewłaściwe - odparł Zdrojewski. Podkreślał, że fundusz promocji kultury został znacznie powiększony. - Trzeba pamiętać, że niektóre decyzje są infrastrukturalne, o charakterze ogólnopolskim - mówił minister. Jako przykład podał remont kilku prawosławnych świątyń na Podkarpaciu.

Gest ministra to dowód bezbrzeżnej buty władzy [BLOG]Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (15)
Żakowski: Daliście pieniądze Kościołowi, a innym nic. Zdrojewski: antagonizowanie jest niewłaściwe
Zaloguj się
 • dezyd

  Oceniono 47 razy 47

  Arogancja ministra Zdrojewskiego jest zadziwiająca. Ciekawe, dlaczego jest taki pewny, że prokuratura nie podejmie żadnych konkretnych działań poza "czynnościami sprawdzającymi"? Przecież tu nie chodzi o to, z którego funduszu idą miliony na świątynię Opatrzności, tylko, że w ogóle "bezstronne religijnie" państwo dotuje cele ewidentnie religijne! Jakie to zabytki stanowiące dziedzictwo narodowe będą przechowywane w tym "muzeum", które wbrew twierdzeniom ministra stanowi integralną część kościoła? Reka mi odpadnie, jeśli będę głosował na PO - za tę hipokryzję!

 • pimpao

  Oceniono 35 razy 35

  Boguś opłacił kieckowych i teraz w nagrodę sam zarobi w PE - dostał jedynkę w dolnośląskim. Oczywiście wszystko odbywa się za nasze pieniądze. Dalej głosujcie na PO i utrzymujcie kościół, mafię i kolesi.

 • tadek-1

  Oceniono 30 razy 30

  Jestem ciekawy, czy kosciol rozlicza sie szczegolowo z otrzymanych dotacji? Kosciol i prawica pluja na Owsiaka, a jego rozliczenia sa bardzo szczegolowe.

 • patrycja212121

  Oceniono 31 razy 27

  Już niech się tak prokuratura nie męczy; przecież nie zrobi kuku przewodniej sile narodu.
  A dla Kk wsio ryba czy będzie rządzić PO czy PiS. I jedni i drudzy panów mają w episkopacie nie w narodzie.

 • transformator2014

  Oceniono 25 razy 25

  Widać że utrzymywanie "bandy pedofilów w sutannach" za publiczne pieniądze jest piorytetem tego rządu!

 • ciemnyludd

  Oceniono 27 razy 25

  Morałki Ministra Zdrojewskiego...Który przy innej okazji ŻYCZYŁ POWODZENIA REŻYSEROWI KRAUZEMU przy "reklamowaniu" całego tego SZWINDLU Z ZAMACHEM SMOLEŃSKIM...Jako minister kultury zresztą...

 • pfolejniczak

  Oceniono 24 razy 24

  Pan Zdrojewski swoimi decyzjami potwierdza jedynie, że PO utraciła kontakt z rzeczywistością. "Oderwała się od mas". Coraz więcej bezczelności i chamstwa w zachowaniach polityków świadczy o tym, że wieloletnie trwanie przy władzy demoralizuje i zabija samokrytycyzm Wątpię czy pomoże Platformie niechęć do PiS w głosowaniu. Ludzie zaczynają szukać alternatywy dla sejmowego betonu i z pewnością ją znajdą w mniejszych ugrupowaniach, którym jeszcze coś dla Polski chce się zrobić.

 • hajduczek25

  Oceniono 22 razy 22

  Bogaty KK sam sobie powinien radzić z budową świątyni i muzeum, biedniejącemu i starzejącemu się społeczeństwu bardziej potrzebne jest wsparcie państwa np. przy budowie mieszkań dla młodych i seniorów (małych, bo często dużych, w których mieszkają, nie mogą utrzymać, a zamienić na mniejsze jest trudno, bo ich brak - polecam artykuł R.Sochy "Polityka"nr 11 z 12.03.2014 ). Tymczasem w 2009r. rząd zlikwidował Krajowy Fundusz Mieszkaniowy (wspierający m.in. świetny program stargardzkiego TBS-u budujący mieszkania dla ludzi starych i niepełnosprawnych pozwalający im godnie żyć, a nie wegetować w domach opieki, w których zresztą też brakuje miejsc! ) Oburzające, jak rząd "dba" o nas! Będziemy mieszkać na ulicy, ale za to - he, he - możemy sobie zwiedzać muzea, które notabene nie potrafią - jak np. w Anglii - na siebie zarabiać (po co, przecież państwo musi dać!). OBURZAJĄCE!!!

 • maura4

  Oceniono 21 razy 19

  Ciekawe, że ten rząd, podobnie jak poprzednie nie były w stanie podjąć decyzji infrastrukturalnej, o charakterze ogólnopolskim, budowy tanich mieszkań dla młodych. Podobnie zresztą, jak poprzednie. Wszystkie rządy po 89r. widzą pilną, konieczną potrzebę finansowania działań KK i plecy młodych na lotniskach.
  KK jest bardzo bogatą organizacją. Nikt nie wzbogacił się w wolnej Polsce tak jak oni. Dostali od władz ogrom kasy, budynki, ziemię, posady z budżetowej kasy, finansowanie kościołów garnizonowych. I tej organizacji nie stać, aby sfinansować muzeum swojego szefa ? Nie mają czego sprzedać, jeżeli już wyzbyli się gotówki ?
  Pan Zdrojewski chciałby, aby dziennikarze nie mówili o tym, bo w/g niego to antagonizowanie różnych środowisk. To pan, panie Zdrojewski antagonizuje ludzi, działa przeciwko Polsce i Polakom, dając naszą ciężko wypracowaną kasę z podatków, na cele religijne, zamiast świeckie. Zamiast na wzmacnianie kultury, integrację społeczną, budowę społeczeństwa obywatelskiego, na wzmacnianie władzy KK.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX