Lis: Test dla Ukraińców. Jeśli nie okażą się dojrzali i cierpliwi, zamiast państwa będą mieli iluzję albo "chorego człowieka Europy"

Władze Ukrainy obrały kurs na reformy, "zapłatą" ma być miliardy dolarów pomocy. Wg Jacka Żakowskiego, zaczyna się prawdziwy sprawdzian dla obywateli Ukrainy, bo zaciskanie pasa może "zwiększyć frustrację na rząd" Arsenija Jaceniuka. - To prawdziwy test dla Ukraińców. Jeśli będą dojrzali i zdeterminowani, okaże się, że zasługują na państwo. A jeśli nie, będą mieli iluzję albo coś, co będzie chorym człowiekiem Europy - uważa Tomasz Lis.
Choć rząd Arsenija Jaceniuka pracuje już od ponad miesiąca, teraz zaczyna się dla niego czas próby. Parlament Ukrainy przyjął wczoraj rządowy pakiet oszczędnościowy. Oznacza to m.in. zwolnienie ok. 100 tys. urzędników i milicjantów, zamrożenie płacy minimalnej i podwyżki akcyzy na piwo, papierosy i wódkę.

Według Jacka Żakowskiego plany rządu będą sprawdzianem dla obywateli Ukrainy. - My po 1989 roku byliśmy wściekle zdeterminowani. Wiara Ukraińców z pewnością nie będzie tak duża. Rozważania o tym, jak pokonać Władimira Putina, rozpocząłbym do tego, jak ulżyć Ukraińcom. A nie od tego, żeby idąc śladem MFW, zwiększać ich frustrację na rząd Arsenija Jaceniuka, który mógłby ich zaprowadzić na Zachód, ale być może nie starczy mu na to czasu ze względu na dotkliwość reform - komentował w "Poranku Radia TOK FM" Jacek Żakowski.

"Chory człowiek Europy?"

Dlaczego mieszkańcy Ukrainy mają mniejsze szanse niż Polacy w 1989 roku? - Na Ukrainie jest znacznie mniej czynników stabilizujących. Nie mają "Solidarności", która u nas była akuszerem i bezpiecznikiem reform. Nie mają tak mocnego Kościoła, który u nas stabilizował sytuację. Nie mają Lecha Wałęsy. I na głowie mają Ruskich. Cały aparat Moskwy działa po to, żeby się Ukrainie nie udało - wyliczał Tomasz Lis.

Redaktor naczelny "Newsweeka" ocenia, że obywatelom Ukrainy brakuje też determinacji, którą my mieliśmy w czasie przełomu. A to może się okazać jednym z najważniejszych czynników decydujących o przyszłości naszych sąsiadów. - To prawdziwy test dla Ukraińców. Jeśli okażą się dojrzali, cierpliwy i zdeterminowani, okaże się że zasługują na własne państwo. Jeśli tego zabraknie, to takiego państwa nie będą mieli. A za to dostaną iluzję państwa albo coś, co będzie chorym człowiekiem Europy.

Sami będą chcieli Putina

Zdaniem Jacka Żakowskiego ciężar reform może nie tylko odstręczyć Ukraińców od obecnej władzy, ale i zwiększyć sympatię wobec Rosji.

- Jeżeli Putinowi starczy rozumu, to nie użyje wojska, by odzyskać Ukrainę. Czym mniej wrogości i twardej presji, tym lepiej. Im bardziej będą narastały koszty bolesnej transformacji, tym bardziej Ukraińcy będą się skłaniali ku Rosji - uważa publicysta "Polityki".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (45)
Lis: Test dla Ukraińców. Jeśli nie okażą się dojrzali i cierpliwi, zamiast państwa będą mieli iluzję albo "chorego człowieka Europy"
Zaloguj się
 • basiacan

  Oceniono 61 razy 51

  "Redaktor naczelny "Newsweeka" ocenia, że obywatelom Ukrainy brakuje też determinacji, którą my mieliśmy w czasie przełomu." ile to juz lat ich PRZELOM TRWA????? Chyba 20? Lotwa, Litwa i Estonia tak samo startowaly...
  To jest sprawa MENTALNOSCI i KULTURY SPOLECZENSTWA.

 • katol23

  Oceniono 58 razy 44

  Dla mnie to Ukraina absolutnie w najbliższej przyszłości nie nadaje się do UE. Wiadomo że dla nas lepiej byłoby mieć unijnego sąsiada niż półsowiecki twór. Kijów i Majdan to nie cała Ukraina. Niektórzy chcieliby mieć trochę Rosji, trochę Europy, trochę socjalizmu i trochę kapitalizmu. Tak się niestety nie da. Nic nie pomoże wspieranie Ukraińców i pchanie ich na siłę do UE. Sami muszą do tego dorosnąć i zadać sobie pytanie czego tak naprawdę chcą. Życzę im jak najszybszego członkostwa w Unii ale obawiam się, że to odległa przyszłość.

 • lokomobila.blog.pl

  Oceniono 40 razy 20

  A skąd w ogóle przekonanie, że Ukraina chce wprowadzać jakieś reformy? Może coś przegapiłem, ale od rządu Jaceniuka nie wyszedł jeszcze żaden mocny sygnał, że chcą cokolwiek zrobić z wszechobecną korupcją, czy z systemem oligarchicznym. Zamrożenie minimalnej płacy, czy podwyżka akcyzy, to nie są jeszcze żadne reformy. Jeszcze nikt w historii ludzkości nie uzdrowił żadnego państwa poprzez podwyżkę podatków, choćby to była nawet akcyza od gorzały i papierosów. W przypadku tak skorumpowanego kraju, to raczej otwarcie kolejnego obszaru, gdzie można robić przekręty. Oligarchowie pewnie już zacierają ręce.

 • ziomekp.1

  Oceniono 33 razy 19

  Cytat z Liska --- " Nie mają Lecha Wałęsy. I na głowie mają Ruskich. Cały aparat Moskwy działa po to, żeby się Ukrainie nie udało - wyliczał Tomasz Lis." Od 25 lat mają na glowie Rosjan? Kuczma byl najlepszym kumplem Jelcyna czy naszego Kwaśniewskiego? Pomarańczowa banda w kim miala najlepszego orędownika, w Rosji czy w Polsce? Banda zlodziejskich oligarchów z Julką na czele jakie miala paszporty, rosyjskie czy ukraińskie? Kasa z rozkradania ukraińskiego majątku lądowala w Bank of Russia? Redaktor Lisek niech się napije wody i ochlonie, Rosjan na Ukrainie nie ma fizycznie od 25 lat, u nas w 89r. stacjonowalo ich FIZYCZNIE tysiące a jednak się udalo, udalo się Litwie, Lotwie i Estonii ---- im jakoś nie, biedaczki. Dobrze napisal basiacan -- To jest sprawa MENTALNOSCI i KULTURY SPOLECZENSTWA.

 • gtpress

  Oceniono 19 razy 15

  bedzie tak, jak oni mowia, ni pies, ni wydra........Oligarchy pozyja, Narod bide klepac bedzie......

 • sorcere001r

  Oceniono 11 razy 11

  wszytko rozumiem, ale po co uszczęśliwiać ich na silę, niech wpierw zrobią porządek ze swoimi ekstremistami patrz "prawy sektror", jeśli chcą być Państwem demokratycznym to takie rzeczy nie powinny mieć miejsca (pchnie to wszystko mafią, zresztą patrząc na przeszłość większości ichniejszych polityków nie ma się co dziwić, ryba psuje się od głowy)- wkładają tylko w ręce argumenty Putinowi, wielkie oczekiwania a prze 25 lat wolności nic nie zrobili, nagle wielkie zdziwienie. Jak już pozamiatają swoje porodówko niech pomyślą o swojej przyszłości, asmi wybiorą , w który kierunku będą patrzeć...

 • s-w-z

  Oceniono 9 razy 7

  Lis patrzy tylko prawym okiem i chyba myśli jedną półkulą. Jeżeli siłę sprawczą naszej bezkrwawej przemiany ustrojowej widzi jedynie w "S", Wałęsie, JPII, ... a nie dostrzega roli i znaczenia drugiej strony, z W. Jaruzelskim na czele, to co warte są Lisa wywody. Jaruzelski stanem wojennym - zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa - OSTUDZIŁ ROZPALONE GŁOWY. Kiedy przyszła u sąsiada "pieristrojka", rozbroił swoje resorty siłowe i dzielił się / przekazywał władzę. O tym jak dalej potoczyła się transformacja w sferze ekonomicznej świetnie pisze i mówi w wywiadach Prof. Witold Kieżun. Czy pan redaktor Lis to ogarnia?

 • rr44

  Oceniono 9 razy 7

  "zwolnienie ok. 100 tys. urzędników i milicjantów, zamrożenie płacy minimalnej i podwyżki akcyzy na piwo, papierosy i wódkę"

  A co z oligarchami i ich majątkami? Może by tak zacząć od ich opodatkowania i uniemożliwienia im dalszego rozboju na ukraińskiej gospodarce?

  Po pomarańczowej rewolucji MFW dał już Ukrainie 15 miliardów dolarów .Nikt nie wie, co się z nimi stało. Reform też nikt nie widział... Za to rezydencje oligarchów można sobie obejrzeć w internecie w każdej chwili.

 • 1theguru1

  Oceniono 44 razy 4

  sytuacja jak przed rozbiorami Rzeczpospolitej....

  ruskie już ugryźli i nie puszczą... będą destabilizować aby przynieść "wolność" i nędzę na bagnetach.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX