Paradowska: Prof. Król ma rację. Świat nie jest taki zły, jak pokazują media

- Zgadzam się z opinią Marcina Króla - mówiła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. Filozof napisał, że jego zdaniem świat nie jest tak zły, jak opisują to media w Polsce. - To się oczywiście zdarza, ale wskaźniki np. gospodarcze są coraz lepsze. W wielu dziedzinach następuje poprawa. Powolna, ale zawsze - stwierdziła publicystka.
- Ciekawie i słusznie rozprawia się ze standardami dziennikarskimi obowiązującymi w polskich mediach, które pokazują podłości, zachowania niskie (politycy!) czy rzeczy ohydne, jak złodziejstwo w fundacjach mających nieść pomoc chorym czy dzieciom. To się oczywiście zdarza, ale wskaźniki np. gospodarcze są coraz lepsze. W wielu dziedzinach następuje poprawa. Powolna, ale zawsze - stwierdziła Paradowska w Poranku Radia TOK FM.

Prof. Marcin Król, filozof i historyk idei, pisze w dzisiejszym "Dzienniku Gazecie Prawnej" o tym, że media nagłaśniające afery, wypaczenia i nieprawidłowości kreują obraz Polski jako kraju, w którym nic nie działa dobrze. Jego zdaniem rzeczywistość jest inna, lepsza. Począwszy od pomocy sąsiedzkiej, przez lekarzy, cały wymiar sprawiedliwości, nauczycieli akademickich.

- Wydobycie dobrych stron ludzkiej natury nie jest sprawą beznadziejną, że nie mają racji ci, którzy sądzą, że człowiek jest z natury zły, więc trzeba go nadzorować i karać (Foucault), że nie idealne, ale znośne stosunki między ludźmi to tylko wyjątek. Przeciwnie - to reguła, od której są wyjątki. I tu bardzo ważna jest rola wszystkich mediów, a w tym coraz większa mediów społecznościowych. To w nich właśnie można pokazać przypadki dobra czy zwyczajnej sumienności. Trzeba się tą wiedzą dzielić z innymi, a dzięki temu nasz obraz świata stanie się odmienny i może nie taki żółciowo-śledzienniczy - pisze profesor Król.

I dodaje: - Dowiadujemy się często z badań (Janusz Czapiński), że Polacy mają jednostkowo optymistyczny stosunek do świata, ale przecież kiedy oceniają świat publiczny, to wszystko jest źle. Może jednym z powodów takiej sytuacji jest to, że nie mówimy o tym, co dobre, co przyzwoite, co po ludzku, ze wszystkimi ograniczeniami, altruistyczne.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Paradowska: Prof. Król ma rację. Świat nie jest taki zły, jak pokazują media
Zaloguj się
 • sferk9

  Oceniono 14 razy 12

  Prof. Król - przynajmniej w dyskusjach w TOKFM - prezentuje już od dość dawna punkt widzenia wielkiego biznesu. Wydaje się, że funkcje w radach nadzorczych bardziej kształtują jego poglądy niż status naukowy. To nie zmienia faktu, że co do zasady ma rację w tym artykule, ale też nie do końca. Poprawa jest zapewne w skali makro a media rzucają się na każdą złą wiadomośc jak sępy na padlinę. Jest jednak nadal ogromnie dużo takich nieprawidłowości, których w ogóle byc nie powinno - i to jest bardzo źle...

 • jezierskiadam

  Oceniono 19 razy 11

  Media wkuły lekcję na blachę.

  Preparują takie informacje, żeby była kasa. Resztę mają w (...).
  Chciwość jest cnotą neoliberała. Fuuuuj.

 • kazbek2013

  Oceniono 8 razy 8

  Dla ludzi "no news is a good news". Dla mediow "good news is a no news". Media od dawna juz nie relacjonuja rzeczywistosci; one te rzeczywistosc (wspol)tworza. A w tym kontekscie wieksze zainteresowanie wywoluja i lepiej sie sprzedaja wiadomosci zle. Urok zla dziala i tu. I choc noz sie w kieszeni otwiera na ten cynizm i rownanie do najgorszych gustow, nie tylko media sa winne. Takze my sam - bo to my wybieramy, co czytamy i ogladamy. Czyzby jednak miejsce dla mediow publicznych ? Bo swiat jest lepszy, niz obraz malowany przez media masowe

 • villk

  Oceniono 6 razy 6

  "Świat nie jest taki zły"... niech no tylko zakwitną jabłonie.....

  hm... jaki jest świat...? myslę ze jest OBOJĘTNY na wszyskie nasze szarpaniny , a jeśli zaczniemy być jako społęczęństwo czy cywilizacja zbyt "męczący " to wytnie sie nas jak zaropiały wrzód na "d...." czy jak dinaozaury, a media ,..no cóz zwyczajnie kręca kase bo po to są stworzone,...a ze zło lepiej sie sprzedaje od dobra,...to chyba oczywiste...

 • nordcapp71

  Oceniono 4 razy 4

  PRIMA APRILIS
  ...gratuluję pomysłu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX