Niższe podatki, interwencja w sprawie kredytów we frankach - to dało sukces Orbanowi [PUBLICYŚCI]

Sukces Victora Orbana pokazał, że do wygrywania wyborów nie jest potrzeba bardzo silna gospodarka. Lider Fideszu znalazł inny sposób na zdobycie poparcia. - Postawił nie tylko na tożsamość narodową. Zdecydował się przecież na interwencję w sprawie kredytów zaciąganych we frankach szwajcarskich. Dzięki temu ludzie mają wrażenie, że nawet jeśli zrobią jakieś głupstwo, jest ktoś, kto im pomoże - komentowała w TOK FM Eliza Olczyk.
Blisko 45 proc. głosów zdobył w niedzielnych wyborach Fidesz Victora Orbana. Idol polskiej prawicy będzie więc po raz kolejny premierem Węgier.

Orban wygrał mimo właściwie nieustannej krytyki ze strony Zachodu i UE. I nie najlepszym wskaźnikom gospodarczym. Choć nawet krytycy muszą mu oddać, że to za jego rządów bezrobocie spadło poniżej 10 proc.

- Wiadomo, jak jest z gospodarką, nie tak łatwo ją rozruszać. Ale Victor Orban zaproponował coś w zamian i myślę, że to właśnie trzyma przy nim ludzi. To on zdecydował się na interwencję w sprawie kredytów zaciąganych we frankach szwajcarskich. Ludzie mają wrażenie, że nawet jeśli zrobią głupstwo, coś złego im się przydarzy, jest ktoś kto im pomoże. Mimo że popełnili głupstwo na własne życzenie - komentowała w TOK FM Eliza Olczyk z "Rzeczpospolitej".

Ręczne sterowanie

Przypomnijmy: Orban zdecydował się na interwencję w 2011 r., kiedy w wyniku kryzysu około 600 tys. Węgrów, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy we frankach, znalazło się w tarapatach. Węgierski premier zdecydował wtedy o zamrożeniu kursu franka i spłatę należności po kursie o jedną trzecią niższym od rynkowego.

Ostatecznie węgierski sąd najwyższy uznał, że kredyty udzielane w obcych walutach są zgodne z prawem, ale nie zaszkodziło to wizerunkowi Orbana - premiera dbającego o obywateli.

Państwo o was myśli

Sprawa kredytów we frankach to niejedyny krok, który zjednał liderowi Fideszu sympatię wyborców. - Na razie trudno ocenić, czy wprowadzony przez rząd Orbana program prorodzinny przyczynił się do większej liczby urodzin. Ale na pewno wielu zyskało na ulgach wprowadzonych dla rodzin wielodzietnych. To buduje przekonanie, że państwo interesuje się obywatelami i opiekuje się nimi. Że zawsze będzie interweniowało w sprawach ważnych dla ludzi - ocenił Paweł Soloch z Instytutu Sobieskiego.

Victor Orban zyskał też sympatię Węgrów, bo wielokrotnie pokazał, że potrafi postawić się Unii Europejskiej. - Dał ludziom poczucie, że co prawda UE ma zasady, ale jeśli łamie się je we własnym interesie, to nic złego się nie dzieje. I można tak robić. Tak było w przypadku likwidacji węgierskich OFE. Wszyscy mówili, że doprowadzi to do załamania węgierskiej gospodarki, ale nic takiego się nie stało - przypomniała Eliza Olczyk.

"Wichrzyciel"

Znakomicie rozdźwięk między opinią Zachodu a sympatią Węgrów dla Orbana pokazuje powyborczy komentarz w "Financial Times" o znamiennym tytule "Gulaszowy rewanżysta odnosi wielkie zwycięstwo".

Według brytyjskiego dziennika Victor Orban to "wichrzyciel", który interweniował w mechanizmy rynkowe, by ukarać tych, których uznał za "antysocjalnych". "FT" wytknął też przywódcy Fideszu, że poziom inwestycji jest na Węgrzech najniższy od 50 lat.

Kłótnia o Orbana: Gdybym miał włosy na głowie, to stanęłyby dęba! [EKG]>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Niższe podatki, interwencja w sprawie kredytów we frankach - to dało sukces Orbanowi [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • staryman

  Oceniono 11 razy 9

  „Orban wygrał mimo właściwie nieustannej krytyki ze strony Zachodu i UE. (...) choć nawet krytycy muszą mu oddać, że to za jego rządów bezrobocie spadło poniżej 10 proc. (...) Orban zyskał też sympatię Węgrów, bo wielokrotnie pokazał, że potrafi postawić się Unii Europejskiej (... ) Tak było w przypadku likwidacji węgierskich OFE. Wszyscy mówili, że doprowadzi to do załamania węgierskiej gospodarki, ale nic takiego się nie stało.(...) Według brytyjskiego dziennika ("Financial Times") Victor Orban to "wichrzyciel", który interweniował w mechanizmy rynkowe, by ukarać tych, których uznał za "antysocjalnych"
  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  No tak, największą zbrodnią tego obrzydliwego Orbana jest to, że zamachnął się na interesy wielkich zachodnich korporacji i instytucji finansowych. Polscy politycy są niewątpliwie znacznie bardziej lubiani przez „Financial Times” – oni się nie odważają, a żerowanie na Polsce i Polakach przez OFE trochę przykrócili dopiero wtedy, gdy przed oczami stanęła katastrofa budżetowa. Mądrzy publicyści cytowani przez „Gazetę” zapominają jeszcze o takich drobiazgach, jak obniżka cen energii na Węgrzech dla gospodarstw domowych o 20 procent i obniżenie deficytu finansów, co pozwoliło Węgrom zmniejszyć deficyt budżetowy do poziomu nie notowanego od 10 lat. Niech dokonają tego jacyś nasi politycy, to też będą mieli podobne sukcesy, jak Orban. A może nawet i większe.

 • mini-dater

  Oceniono 13 razy 9

  Victor Orban to jeden z nielicznych europejskich polityków znany przez elitę polityczną w USA. Republikanie tacy jak np. Bush dobrze się o tym polityku wypowiadali. Tuska, czy Kaczyńskiego nie kojarzą.

 • alchemik9999

  Oceniono 15 razy 9

  Szkoda, że takiego krzyku nie ma gdy te zasady łamią Niemcy, Francja,Włochy itd.

 • glit64

  Oceniono 23 razy 7

  A jednak można. A jednak się da! Węgry są dla niego najważniejsze. To widać.
  Zobaczymy ile to wszystko będzie kosztować, mimo że kierunek własciwy. Oby jak najmniej.
  Szkoda że nie u nas.....
  Oczywiście, gdyby tutaj poszedł taką drogą ten mlaszczacy, zawistny kurdupel, wyszedłby z tego kolejny polski bajzel.

 • krzysztof19575

  Oceniono 4 razy 2

  Szkoda że nie mamy u nas takiego premiera,Orban nie kłania się przed Unią,Kościołem,czy też bankami.Mam kilkanaścioro przyjaciół na Węgrzech których mogę zaliczyć do klasy średniej.Dwie z tych rodzin brali kredyt na budowę domu,i są zadowoleni z decyzji Orbana,w sprawie polityki finansowej.I nie chodzi tylko że jest przeciwnikiem banków,Banku Światowego czy Uni.Jak koledzy przedmówcy wskazują obniżył podatki,opłaty za media.Ważne jest też to że młodzi ludzie jakkolwiek mieli problemy z kredytami,to budowa własnego domu nie przedstawia żadnych trudności.,tak jak to ma miejsce u nas.W Polsce odrolnienie gruntu=łapówki,afery,że nie wspomnę ile trzeba zapłacić za tą czynność.Na Wegrzech cały proces wszystkich formalości to do miesiąca czasu u nas wieczność.Co do polityki w sprawie kredytów z Rosji to wcale nie ma się co dziwić że woli porzyczkę od nich niż od Uni.I nie chodzi tu o miłość do Rosjan,gyż Orban zdaje sobie sprawę że 90% Węgrów nie lubi ich.Wspomnę jeszcze że wszyscy moi znajomi pracują zawodowo a kilkoro z nich mieszka w okolicach Budapesztu i dodatkowo pracują na swoich gospodarstwach i nikt im nie mówi że mają ograniczyć, jakąś hodowlę,czy jakieś zbiory.

 • cholenderstwo

  Oceniono 3 razy 1

  Jakie podatki, jakie kredyty!
  JAJA WESOŁE!

 • sebandas

  0

  Pozew Zbiorowy Grupy Osób Mających Kredyt We Frankach Szwajcarskich CHF przeciwko GE Money Bank - BPH, ZAPRASZAMY!!! Więcej na www_gemoney_bo_pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX