Prof. Konarzewski krytykuje pośpiech w sprawie podręcznika MEN: - Musimy go najpierw sprawdzić. Gdzie nam się tak spieszy?

- Ja się cieszę, że rząd podjął tę inicjatywę. Cieszę się, że pani Kluzik-Rostkowska zrobiła to szybko, choć wolałbym, żeby się tak bardzo nie spieszyła z elementarzem dla pierwszaków - Musimy go najpierw sprawdzić. Gdzie nam się tak spieszy? - mówił w TOK FM prof. Krzysztof Konarzewski.
Pierwsza część bezpłatnego podręcznika "Nasz Elementarz", przygotowanego na zlecenie MEN, trafiła dziś do konsultacji. Od 1 września będą z niego korzystać uczniowie I klas szkół podstawowych. Można go obejrzeć m.in. tutaj. - Kiedyś wymyśliłem, że żądanie, żeby dzieci przychodziły ze swoimi podręcznikami do szkoły, jest tak samo nieracjonalne, jak żądanie, żeby poborowy przychodził do koszar ze swoim karabinem. Szkoła jest obowiązkowa, a skoro tak, to niech państwo zapewni wszystko co jest potrzebne do nauki - mówił w TOK FM prof. Krzysztof Konarzewski z Instytutu Badań Edukacyjnych. - W tym sensie ja się cieszę, że rząd podjął tę inicjatywę. Cieszę się, że pani Kluzik-Rostkowska zrobiła to szybko, choć wolałbym, żeby się tak bardzo nie spieszyła - zaznaczył. Jego zdaniem, wprowadzanie podręcznika już w tym roku to zbyt szybko: - Musimy go najpierw sprawdzić. Gdzie nam się tak spieszy? A jak on już wejdzie, to tak łatwo się nie wycofa. On już będzie wydrukowany, zakładam na dobrym papierze, to będzie własność szkoły, będzie przechodził z rocznika na rocznik. Trzeba będzie naprawdę odważnego ministra, który powie: no dobrze, koniec już z tym siermiężnym elementarzem, zrobimy coś nowego. Ale nie będzie żadnej pewności, że ten nowy będzie lepszy - mówił ekspert. Prof. Konarzewski ma też wątpliwości, czy jeden jedyny podręcznik to dobry plan. - Nie jestem pewien, czy wszystkim polskim dzieciom jest potrzebna taka jednolitość doświadczeń szkolnych - zwrócił uwagę prof. Konarzewski w programie ''Post Factum''.

Pezda o elementarzu Lorek: Podręcznik już nie będzie tak ważny. Nauczyciele będą musieli wykazać się kreatywnością [WADY I ZALETY]

DOSTĘP PREMIUM