Sprawa Chazana. "Nie interesują mnie dylematy Gronkiewicz-Waltz. Chazan złamał prawo. Trzeba go odwołać"

Jeśli Hanna Gronkiewicz-Waltz nie odwoła prof. Chazana ze stanowiska dyrektora szpitala, to przegra wybory prezydenckie. Zostanie ukarana przez wyborców za to, że pozwala na łamanie prawa - mówiła w Poranku Radia TOK FM Agata Nowakowska. Jej zdaniem "obrońca swojego sumienia robi krzywdę kobiecie i jej rodzinie, a ukarani zostaną pacjenci i pracownicy tego szpitala. A Gronkiewicz-Waltz bada sprawę - oburzała się dziennikarka "GW".
Prof. Bogdan Chazan odmówił wykonania aborcji, mimo że były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu, powołując się na klauzulę sumienia. Nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można by wykonać zabieg. W szpitalu zakończyła się m.in. kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia. Efektem jest kara nałożona na szpitala, którego szefem jest Chazan - wysokości 70 tys. zł. Dziecko urodziło się z poważnymi wadami rozwojowymi i - jak twierdzą lekarze - wkrótce umrze. Szpital, którym prof. Chazan kieruje, podlega warszawskiemu ratuszowi. Jak na razie Hanna Gronkiewicz-Waltz nie podjęła żadnych decyzji. Czeka na opinie prawników.

"Niech Gronkiewicz odwoła Chazana. Złamał prawo. Inaczej przegra wybory"

Agata Nowakowska, dziennikarka "Gazety Wyborczej", wzburzona mówiła dziś w TOK FM: Nie interesują mnie dylematy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jeśli nie odwoła ona prof. Chazana ze stanowiska, to przegra wybory prezydenckie. Zostanie ukarana przez wyborców za to, że pozwala na łamanie prawa. NFZ orzekł, że klauzula sumienia dotyczy tylko lekarzy, nie dotyczy szpitala. Co z tego, że na szpital nałożono karę? Co to oznacza? Profesor obetnie pensję pracownikom albo zapłacą za to pacjenci. Prof. Chazan jako dyrektor szpitala złamał prawo, bo nie dał informacji, gdzie można dokonać legalnego zabiegu. Miał taki obowiązek prawny, trzeba było usiąść i dzwonić. Czemu nie zadzwonił? Nawet nie spróbował. Obrońca swojego sumienia robi krzywdę kobiecie i jej rodzinie, a ukarani zostaną pacjenci i pracownicy tego szpitala. A HGW bada sprawę.

Zgadzała się z nią Aleksandra Pawlicka. Zwróciła uwagę, że sprawa wielu ludzi oburza, a prezydent Warszawy może zapłacić za to stanowiskiem. Obie dziennikarki podkreślały, że Gronkiewicz jest w trudnej sytuacji - znane są jej konserwatywne poglądy.

Szułdrzyński: To specjalista, rozbudował klinikę...

Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej" miał inne zdanie. - Byłoby jednak czymś głęboko zastanawiającym, paradoksalnym, że człowiek, który rozbudował klinikę, w której rodzą się tysiące dzieci, został wyrzucony za to, że jednemu z nich życia nie skrócił - mówił komentator w TOK FM. Jego zdaniem nie można łączyć kar dla szpitala i wyrzucania lekarzy.

Kamiński: Klauzula sumienia jest nielogiczna

Z kolei były europoseł Michał Kamiński mówił w Poranku Radia TOK FM, że jego zdaniem klauzula sumienia jest nielogiczna: Jest coś nielogicznego w sytuacji, kiedy wolno powołać mi się na klauzulę sumienia, czyli nie zrobić czegoś, co uważam za naganne, ale z drugiej strony to samo prawo nakazuje mi w tym procederze uczestniczyć, bo mam wskazać. "Dobrze Kamiński, możesz nie kraść tego jabłka, ale musisz znaleźć Kowalskiego, który to zrobi". Tak ustawiona klauzula sumienia jest nielogiczna. Moim zdaniem Hanna Gronkiewicz-Waltz nie powinna odwoływać ze stanowiska prof. Chazana - uważa Kamiński.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (169)
Sprawa Chazana. "Nie interesują mnie dylematy Gronkiewicz-Waltz. Chazan złamał prawo. Trzeba go odwołać"
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 271 razy 233

  Sympatyczna skądinąd pani Gronkiewicz Waltz stała się nagle SIOSTRĄ W WIERZE tego sku...syna który przez prawie całe zawodowe życie wykonywał aborcje i dorobił się na nich...Ale cud wiary go ODMIENIŁ...Wystarczyła spowiedź oraz rozgrzeszenie...I WYSZEDŁ Z CIEMNOŚCI I STANĄŁ PO STRONIE ŚWIATŁA...Amen. Nic dobrego nas nie czeka jeżeli wreszcie nie...w y k o p i e m y..tego całego konkordatu...On nie jest potrzebny ludziom wierzącym. Ale takim draniom...B A R D Z O...

 • transformator2014

  Oceniono 240 razy 210

  Zastanawiające... tak ten watykański okupant i jego przydupasy zaciekle broni płodów, gdy już dzieciom urządza Kościelny Holokaust!!! Duchowni Kościoła w Irlandii przez 35 lat maltretowali, głodzili i doprowadzili do śmierci tysiące dzieci. Niektóre sprzedawali do eksperymentów medycznych lub adopcji. Ich matki były pędzone do katorżniczej pracy, za którą nie dostawały ani centa. Prokuratura z Zielonej Wyspy rozpoczęła śledztwo w sprawie masowych dziecięcych mogił tworzonych przy katolickich "domach opieki", gdzie siostry (nie)miłosierdzia grzebały swoje ofiary.
  Pora i sprawdzić teren przy polskich kościelnych "domach opieki" bo u nas to może okazać się jeszcze gorsze!
  www74.zippyshare.com/v/37934052/file.html

 • jakub1975wawa

  Oceniono 230 razy 206

  co za pieprzenie rozbudował klinikę, a co nosił cegły , ze swojego majątku mury stawiał, to jest oczywiste kłamstwo, klinik rozbudowałem ja pan i pani ze swoich podatków, on tylko kierował ta rozbudowa co należało do jego obowiązków i za co dostawał tłustą pensje. Więc to żadna zasługa

 • pimpao

  Oceniono 160 razy 128

  Szułdrzyński: "Byłoby jednak czymś głęboko zastanawiający, paradoksalnym, że człowiek, który rozbudował klinikę, w której rodzą się tysiące dzieci, został wyrzucony za to, że jednemu z nich życia nie skrócił."

  Pewnie rozbudował tą klinikę za swoje pieniądze, które zdobył na tysiącach skrobanek, ratujących życie zupełnie zdrowych dzieci przed laty. Weź się Michaś nie wygłupiaj z tymi kretynizmami.

  A co do wywodów Nowakowskiej. W Polsce bycie oszalałym katolem, bycie nieudacznikiem, oszołomem, partyjnym młotkiem, niekompetentnym i niegospodarnym głąbem, krętaczem, kłamcą, malwersantem, czy zwykłym małym chooykiem jeszcze nikogo władzy nie pozbawiło. Nie pozbawi też HGW i Tuska, mimo iż spełniają wszystkie ww kryteria.

 • kobietawpolityce

  Oceniono 130 razy 120

  "Niech Gronkiewicz odwoła Chazana. Złamał prawo. Inaczej przegra wybory"

  Nie wygrana ma być tu priorytetem a przestrzeganie prawa i tego się trzymajmy.

 • atleista

  Oceniono 107 razy 93

  HGW nie odwoła Chazana. Teraz ona powoła się na klauzulę sumienia, bo duch święty jej nie pozwala skrzywdzić tego pobożnego człowieka. Amen.

 • rdaneel

  Oceniono 84 razy 78

  Jeżeli prawo obowiązuje to ma się jego przestrzegać czy nie?
  A może nie? Czy pan Michał Kamiński może się dookreślić w tej dziedzinie bo nie wiem czy mam mandaty płacić czy nie?

 • mr.off

  Oceniono 73 razy 65

  'Aborcja według św. Augustyna'

  RACJONALISTA
  Agnieszka Zakrzewicz
  www.racjonalista.pl/kk.php/s,5380

  ' (…) Choć bardzo mało się o tym pisze i mówi, Kościół kat. w pierwszych wiekach swojego istnienia wcale nie zakazywał aborcji. W czasach św. Augustyna (354-430n.e.) biskupi zezwalali na aborcję do 3 miesiąca. Tomasz z Akwinu (1225 — 1274 n.e.), uważał, że płód w łonie kobiety staje się człowiekiem dopiero po 40 dniach (w przypadku płodu rodzaju męskiego) i po 80 dniach (w przypadku płodu rodzaju żeńskiego), i twierdził, że tylko człowiek ma duszę, a płód jej mieć nie może. „Spędzaniem" niechcianych ciąży przez wieki zajmowały się znachorki, uznawane często za czarownice. Pierwsze udane cięcie cesarskie na żywej kobiecie wiąże się z osobą Jakuba Nufera ze Szwajcarii, który przeprowadził ten zabieg w 1500 roku.

  Władza ziemska Kościoła kat. od wieków opiera się na systemie feudalnym, w którym liczy się liczbę wiernych, a więc liczbę poddanych dusz. Po okresie kontrreformacji, płód stał się głównym przedmiotem zainteresowania Kościoła kat., ponieważ został uznany za „osobę, której duszę należy ratować poprzez chrzest". Życie kobiety, która została już ochrzczona (a więc jej dusza została zbawiona), stało się rzeczą drugorzędną. Lekarze, zgodnie z etyką chrześcijańską, wybierali życie potomka, nad życie matki i bardzo niechętnie stosowali cięcia cesarskie, co wiązało się z długimi, bolesnymi porodami, podczas których wiele kobiet umierało. W XIX wieku, wraz z rozwojem nauki, ugruntowały się nowe pozycje etyczne Kościoła kat., który zaczął utrzymywać, że niezależnie od rodzaju — płód ma duszę.

  Jednak dopiero w XX wieku, za pontyfikatu Jana Pawła II, Kościół kat. rozpoczął krucjaty antyaborcyjne, bo życie płodu stało się święte. W 1995 roku, w swojej encyklice „Evangelium Vitae" poprzedni papież napisał, że nikt nie ma prawa do zabijania niewinnego człowieka, nawet pod postacią embrionu, czy płodu. Porównał też aborcję do ludobójstwa o wymiarze holocaustu, na co Żydzi i laicy się bardzo oburzyli. Za jego długiego pontyfilatu powstały ruchy i lobby antyaborcyjne we wszystkich krajach świata. W USA i w Irlandii, fanatyzm antyaborcyjny posunął się tak daleko, że do akcji wkroczyły bojówki antyaborcyjne dokonujące morderstw na lekarzach praktykujących zabiegi oraz zamachy bombowe na szpitale — wszystko w imię ochrony świętego życia nienarodzonego. Podłożem ideologicznym integryzmu katolickiego jest zrównanie aborcji z zabójstwem'.
  (…)

  * * *
  Dyskusja nt. prof.Chazana powinna odbywac sie w kontekscie, ktory proponuje prof. W.Sadurski w weekendowym tekscie w WYBORCZEJ pt. "Atak na swieckie panstwo'. Gdy sie go zestawi z tym, co pisze "Racjonalista' widac, ze nie idzie o religie, a polityke i wladze. A religia jest narzedziem politycznym sluzacym konsolidacji elektoratu.

  Pisze o tym na moim blogu w poscie 'Mohery znokautowaly Europejczykow znad Wisly' [www.tokfm.pl/blogi/loza-szydercy].

  PS. M.Kaminski nie zauwaza, ze na 'klauzule sumienia' moze powolac sie lekarz, ale nie szpital, ktory jest zobowiazany przez prawo przedstawic pacjentowi wszystkie opcje lacznie z informacja o sposobie ich realizacji.

  Prof. Chazan jako dyrektor szpitala zlamal prawo i musi odejsc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX