Prof. Mikołejko: Chazan jak na męczennika za wiarę całkiem nieźle sobie radzi

- Żaden szatan się nie czai, nie ma wojny z katolicyzmem. Sprawa prof. Chazana to jeden z wierzchołków góry lodowej, czyli wojny kulturowej, która się toczy w Polsce - mówi prof. Zbigniew Mikołejko, filozof. Dodaje, że ?męczennik za wiarę? złamał obowiązujące prawo. - A jak się prawo nie podoba, to się nie jest dyrektorem w publicznym szpitalu, tylko katolickiej klinice - dodaje.
Prof. Bogdan Chazan, jak tylko wróci z urlopu, zostanie odwołany ze stanowiska dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała się - po zapoznaniu z opiniami prawnymi - zwolnić go za odmowę wykonania legalnej aborcji.

Brawo pani prezydent! Są granice narzucania własnej woli [BLOG]

Chazan zasłonił się klauzulą sumienia, która rzekomo nie pozwoliła mu na przeprowadzenie zabiegu przerwania ciąży. Dodatkowo tak przedłużał procedury, że zabieg w innym szpitalu był już niemożliwy. Ostatecznie dziecko przyszło na świat i po kilkunastu dniach przebywania w ciężkim stanie zmarło. - Sprawdziły się wszystkie rokowania, że w ogóle nie powinno się urodzić - oświadczył pełnomocnik matki.

"Męczennik? Całkiem nieźle sobie radzi"

Czy prof. Chazan jest męczennikiem za wiarę? - Całkiem nieźle sobie radzi. A znaki męczeństwa są szczególne: dyrektor dużej kliniki, ulubieniec wielu mediów - ironizuje prof. Zbigniew Mikołejko.

Filozof podkreśla, że prof. Bogdan Chazan złamał prawo, dając wyraz przewadze swojego sumienia nad sumieniem matki, która przyszła do niego po pomoc. - Twarde prawo, ale prawo. Jeśli ono nie odpowiada, to nie zostaje się dyrektorem męczennikiem w państwowym szpitalu, tylko pracuje w katolickiej klinice. Np. Świadkowie Jehowy ponoszą konsekwencje swojej wiary - nie mogą być lekarzami czy służyć w wojsku - mówi prof. Mikołejko w rozmowie z Tokfm.pl. I dodaje: nie dajmy się zwieść - to nie jest walka o sumienie, tylko władzę.

Fundamentaliści chcą zmienić świat na swoją modłę

- W Polsce toczy się wojna kulturowa, którą powinniśmy stoczyć w XVI wieku. Wtedy właśnie inne kraje wyznaczały miejsce własnej cywilizacji między świeckością a wiarą - zauważa filozof. - Fundamentaliści katoliccy próbują walką rozstrzygnąć nowe rozwiązania po ich myśli. I tak, mogą stać z różańcami przed teatrem, ale nikomu niczego nie mogą zabraniać. Żaden szatan się nie czai, nie ma wojny z katolicyzmem. Z tego prędzej czy później coś się wyłoni - uważa prof. Mikołejko.

Powtórka z rozrywki?

Czy nie stoczyliśmy już wojny ideologicznej na początku lat 90., kiedy toczył się spór m.in. o aborcję, ale i film "Ksiądz" czy plakat do filmu "Skandalista Larry Flint" (na którym była rozpięta na nagich kobiecych biodrach postać Chrystusa). - Tak było. Ale wówczas władza i demokracja w Polsce były słabe, a Kościół był potrzebny. Stąd i zgniły kompromis ws. usuwania ciąży. Teraz mamy kolejne uderzenie fundamentalistów, bo władza znów jest trochę osłabiona tzw. aferą taśmową. Na indeksie może wylądować wszystko: pomnik byka i niedźwiedzia czy spektakl "Golgota Picnic" - uważa prof. Mikołejko.

Prof. Sadurski: Dzieje się coś bardzo niedobrego. Toczy się kampania przeciw kobietom, przeciw wolności artystycznej... Nie krytykuję Kościoła. Krytyk

Prawica: Niesprawiedliwość! Eliminacja katolików!

Tomasz Terlikowski, prawicowy publicysta, który od początku stał po stronie dyrektora Chazana, grzmi, że to zamach na katolików oraz że konieczna jest zdecydowana reakcja Kościoła na taką niesprawiedliwość. - To nie jest sprawa, w której można schować głowę w piasek. To sprawa życia i śmierci i wolności sumienia i wyznania - apelujował do abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, o reakcję. Apelował skutecznie.

Z kolei profesor Chazan mówił w razem.tv, że "przestrzeganie zasad prawa naturalnego będzie prawdopodobnie przyczyną eliminowania lekarzy i w efekcie ograniczenia dostępu do stanowisk pracy lekarzom wierzącym".

"Moraliści nie dopuszczają do siebie, że są ludzie, którzy zwyczajnie w Boga nie wierzą. A narzucanie im swojego Boga jest poważnym nadużyciem" [BLOG]

O najtrudniejszych i najpiękniejszych momentach w pracy ginekologa przeczytaj w książce "Bez znieczulenia" >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (510)
Prof. Mikołejko: Chazan jak na męczennika za wiarę całkiem nieźle sobie radzi
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 750 razy 698

  Chazan radzi sobie znakomicie, bo ma za sobą olbrzymią armię. To armia, którą tworzą biskupi i inni urzędnicy kk, którzy ,,,,,,,posiadają kobietę i dziecko, za ktorych czują się odpowiedzialni. To armia staruszek, ktore ciąże przetrwały bez kontaktow z ginekologiem. To armia polityków, ktorzy na wspieraniu Chazana chcą sobie ugrać trochę głosów nawiedzonego elektoratu.
  Chazan- męczennik, prześladowany. Natomiast te kobiety, ktore chciał na siłę prowadzic do świetości, to zupełny margines. Nad nimi się biskup Nycz czy inny nie pochyli. Urodziły- niech się martwią.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 568 razy 524

  CHAZAN (o nicku "profesor") zrobił z siebie POBOŻNEGO IDIOTĘ JAK Z MYDLANEJ KATOLICKIEJ OPERY.., I to jest jego prywatny problem... Ale że tą ewidentną bzdurę (z wymuszeniem narodzin dziecka bez mózgu, jakby z hitlerowskich eksperymentów medycznych)..,.KOŚCIÓŁ KUPIŁ... i bredzi jeszcze o jakich zasadach moralnych... TO JUŻ PROBLEM KOŚCIOŁA I TO CORAZ...W I Ę K S Z Y...

 • transformator2014

  Oceniono 488 razy 442

  Pora już przeciwstawić się "niewolniczej ideologii katolickiej" która od wieków gnębi polską ziemię! Nie będzie więcej rzymski kler pluł nam w twarz i dzieci nam niewolił!!!

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 407 razy 387

  Założę się, że prof.Chazan rozchoruje się na urlopie i przez 182 dni będzie ciągnął kasę z zasiłku chorobowego...

 • wolt-r

  Oceniono 367 razy 349

  Religijnym obrońcom Chazana napiszę porównanie sposobu wyznawania wiary osób szanujących współobywateli i tworzone przez nich prawo oraz polskich katolików.
  Ci pierwsi wiedząc, że wiara zabrania im transfuzji krwi, sami decydują się nie podejmować się bycia chirurgami. Wiedząc, że wiara zabrania im świadomego zabijania innych ludzi są pacyfistami z wyboru i sami stanowczo odmawiają służby wojskowej.
  Dla kontrastu katolicy nie chcą tak postępować. Ich relacje ze społeczeństwem można przyrównać do sytuacji, gdy chirurg przeprowadza operacje, lecz uparcie nie chce zezwalać na przetaczanie krwi. Na naciski ze strony przełożonych i opinii publ. żeby użyać krwi co pozwoli operowanym przeżyć, odpowiada, że czuje się dyskryminowanym z powodów religijnych i jest prześladowanym chrześcijaninem. Gdyby dostał kartę powołania do wojska to bez mrugnięcia okiem rozpocząłby służbę, po czym próbowałby wymusić takie reformowanie armii, żeby przestała w ogóle używać amunicji ostrej.
  Wierzcie w co chcecie, ale pozwólcie innym wierzyć w coś innego póki nie wyrządza to innym samoświadomym istotom fizycznej krzywdy.

 • maciekk77

  Oceniono 358 razy 318

  Kościół katolicki nigdy nie reformował sie sam. Gdyby Chrystus nie został skazany przez kapłanów własnej religii i uczonych , nikt nigdy nie musiałby zostać ukrzyżowanym za nasze grzechy. Obecnie gwoździe do jego ran przybija Chazan i arcybiskupi. A tłum tzw. wiernych czeka z kamieniami w reku.

 • boshary

  Oceniono 329 razy 311

  Urzędnik nie ma prawa do żadnych klauzul.
  Kasę bierze państwową a w kraju są katolicy, muzułmanie, agnostycy itd.

 • jedyny-wonderpig

  Oceniono 294 razy 284

  Ofiara Chazana rodzi w końcu zdeformowany płód, dziecko w ciężkim stanie umiera po kilkunastu dniach życia na morfinie, a sprawca całej afery...na wakacjach!!!!

 • henryk57

  Oceniono 256 razy 244

  Chazan odkąd przekroczył próg mediów stał się celebrytą.Jaka jest różnica pomiędzy Wiśniewskim,Dodą ,Jacykowem a tym nawiedzonym położnikiem?.Dla mnie żadna.Każdy z nich"myśli" że jest jedynym w swoim rodzaju . Mylą się, oj mylą.Granicę przekroczenia błazenady zostawmy dla błaznów .Cudaków nam nie brak ,ale kiedy lekarz na starość zostaje walnięty w łeb kropidłem to przestaje być śmiesznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX