Chrabota ujawnia: Donald Tusk dostał od Merkel propozycję zastąpienia van Rompuya. Będziemy to mieli na pierwszej stronie

Donald Tusk dostał propozycję przewodniczenia Radzie Europejskiej - informację podał wczoraj w TOK FM Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika. Dziś o sprawie pisze ?Rzeczpospolita?.
- Tusk podczas spotkania z Angelą Merkel otrzymał propozycję zastąpienia Hermana van Rompuya na stanowisku. Ma dylemat i bardzo nie chce z przyczyn, które są oczywiste. Ale z drugiej strony takiej propozycji nie otrzymuje się codziennie. Może to jedyny raz w życiu Donald Tusk otrzymał ofertę zajęcia tak wysokiej pozycji w europejskiej polityce. Polityce, która jest dla naszego kraju ważna, a interesy Polski można realizować na dziesiątki sposobów - tak Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", zapowiadał dzisiejszy tekst w programie Daniela Passenta w TOK FM.

Polak w europejskiej polityce się przyda

- Wybór Junckera na szefa wspólnoty to potwierdzenie tendencji federealistycznych. On mówi o unii energetycznej i stworzeniu osobnego budżetu dla strefy euro. O ile pierwsza sprawa jest po myśli naszego rządu, to druga jest dużym ryzykiem. Gdyby Polak stał na czele Rady Europejskiej, to miałby większą szansę balansowania tych tendencji ryzykownych dla Polski. Ta sytuacja byłaby zgodna z polskim interesem. I kwestia druga: czy on ma problem z partią. Sam przyczynił się do tego, że nie ma następcy. Ale czy rząd się utrzyma? Myślę, że bez problemów. W sposób techniczny może doprowadzić Elżbieta Bieńkowska - mówił Chrabota. Jego zdaniem "największą bolączką jest dociągnięcie partii do wyborów parlamentarnych" (na jesieni 2015).

"To byłoby odejście w glorii"

Prof. Andrzej Rychard komentował: Nie do końca szef partii jest kowalem swego losu, nawet jeśli jest Donaldem Tuskiem. Odejście teraz byłoby w glorii i chwale, ale konstrukcja PO i innych polskich partii jest taka, że one nie są przygotowane na szybką utratę lidera. To byłby duży problem dla partii i struktury rządowej - stwierdził.

Najsztub: Tusk w partii nie ma rywala. To nieodpowiedzialne. Grupiński: Bez Tuska PO byłaby słabsza

Andrzej Celiński dodał: - Mamy w nieodległej historii kilka nominacji do tworzenia rządu osób nieznanych szerzej (np. Jan Krzysztof Bielecki, Tadeusz Mazowiecki, Hanna Suchocka), a moim zdaniem wypełnili standardy. Nie wiemy, co stałoby się w przypadku, jeśli Tusk odszedłby w glorii. Gdyby ta propozycja wyszła ze strony Wielkiej Brytanii lub Francji, to potraktowałbym ją z najwyższą uwagą, bo wiem, że Angela Merkel by go poparła. Ale jeśli to propozycja Merkel, to równoważną hipotezą jest to, że to jej prezent dla Donalda Tuska na koniec politycznej aktywności pani kanclerz - komentował Celiński.

Nazwisko polskiego premiera od dłuższego czasu pojawiało się przy okazji roszad personalnych na wysokich europejskich stanowiskach. Donald Tusk tych doniesień komentować nie chciał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (314)
Chrabota ujawnia: Donald Tusk dostał od Merkel propozycję zastąpienia van Rompuya. Będziemy to mieli na pierwszej stronie
Zaloguj się
 • szacowny_starszy_pan

  Oceniono 239 razy 81

  Uważam że powinien się zgodzić. Akurat tam by świetnie pasował, a przy okazji reprezentował by chociaż częściowo nasze interesy. Dodatkowo by ustabilizował sytuację w Polsce i uratował PO od zapomnienia i nienawiści politycznej. Ludzie czekają na jakieś ruchy w rządzie, takie wyjście by zostawiło owcę całą i wilki opinii publicznej nasycone.

 • Adam K.

  Oceniono 347 razy 79

  Smuci mnie ilość jadu w tych komentarzach, coś za łatwo rzuca się oskarżeniami o zdradę, czy Wy wszyscy naprawdę myślicie że oto po przegranej platformy zejdzie jakiś półbóg i poprowadzi nasz kraj do dostatku? Korwin? Kaczyński? Miler? Palikot?
  Wolę pragmatyzm Tuska, od ich (w tej kolejności) oszołomstwa, fanatyzmu, krętactwa i znowu oszołomstwa.

 • szcz9

  Oceniono 256 razy 70

  Byłby to niewątpliwy sukces Polski, gdyby nasz przedstawiciel zastąpił van Rompuya i zajął najwyższe stanowisko w UE. Rząd pod kierunkiem Bieńkowskiej czy Bieleckiego tez by sobie poradził nie gorzej niż teraz, ale dla PO brak Tuska mógłby oznaczać utratę szans na dobry wynik w wyborach 2015. No, chyba że jego następca pozytywnie zaskoczy nas wszystkich.

 • pietro62

  Oceniono 186 razy 58

  Donald! Weź tę robotę! Zawistni Polacy nigdy Cię nie docenią ... A cywilizowani Europejczycy na pewno!

 • pimpao

  Oceniono 100 razy 48

  Suchocka wypełniła standardy? Chyba watykańskie! Niech cię szlag Celiński!

 • oswiecony19

  Oceniono 117 razy 39

  To wielki zaszczyt dla Polski. Przewodniczący Rady Europy to nieformalny prezydent UE ! Nie ma się nad czym zastanawiać !!!

 • malagant2

  Oceniono 143 razy 39

  To już chyba na niego czas. Jak teraz nie odejdzie to go wykończy jad sączony przez ciemnogród. A tak będzi emógł coś zrobić i kto wie czy nie wrócić za 4-5 lat na prezydenta.

 • 3.praktyk

  Oceniono 100 razy 32

  Wyobraźcie sobie, że Kaczyński jest premierem i publicznie mu się wyrwie, że Putin jest mordercą jego brata, a w każdym razie miał w tym znaczny udział. Czy panstwo sobie wyobrażacie co się stanie? Jak Kaczyński jest prezesem partii to mogło mu się ta wypowiedź upiec. Jako organ państwa polskiego spowoduje to skandal na skalę światową i może nie uwierzycie ale Rosja ten konflikt wygra. Okaże się, że mamy zimną wojnę z Rosją, spadek w handlu (a Rosja to nasz drugi pod względem wielkości partner handlowy). Taki Kaczy bluzg jako premiera skutkował by katastrofą gospodarczą dla Polski i znowu był by kaczy kwik i płacz, że ruskie nas nie lubią sprawiedliwych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX