Borowski: Sprawa płk. Olkowicza to kretynizm prawniczy. Zalewski: Wymiar sprawiedliwości jest jedną wielką porażką

Sąd ponownie uznał, że płk Krzysztof Olkowicz, szef koszalińskiego więzienia, złamał prawo, wpłacając kaucję za niepełnosprawnego, który ukradł batonik za 99 groszy. - To kretynizm prawniczy - komentował w programie ?Wybory w toku? senator Marek Borowski.
Sąd Okręgowy w Koszalinie utrzymał wyrok ws. dyrektora koszalińskiego więziennictwa płk. Krzysztofa Olkowicza, który wpłacił grzywnę za osadzonego w areszcie niepełnosprawnego intelektualnie mężczyznę. W maju sąd uznał go za winnego i nie wymierzył kary; teraz podtrzymano wymierzony wtedy wyrok.

"Kretynizm i solidarność sędziowska"

Marek Borowski mówił w audycji "Wybory w toku": W tej sytuacji mieliśmy do czynienia z kretynizmem prawniczym. Sędzia, który orzekał ws. Olkowicza, pomyślał: prawo mówi, że nie wolno [wpłacać kaucji] i muszę orzec winę. Nie wziął pod uwagę, że poprzedni sąd, który skazywał człowieka za kradzież batonika, nie uwzględnił, że jest on chory. I nie powinien w ogóle zostać skazany - mówił senator. Jego zdaniem w tym przypadku "zagrała solidarność sędziowska". - Zbieg tych dwóch przypadków jest fatalny - komentował Borowski w TOK FM.

"Ludzie myślą, że sprawiedliwość jest dla wybranych"

Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej dodał: - Cieszę się z 25 lat wolności, ale uważam, że wymiar sprawiedliwości jest jedną wielką porażką. I to dotyczy nie tylko orzekania sędziów, ale i spraw prokuratorskich. Jest przecież coś takiego, jak "niska szkodliwość społeczna". Nie trzeba wszystkiego kierować do sądów - mówił polityk.

- To też była kwestia policji, a policja to MSW i rząd - wtrąciła prowadząca program Dominika Wielowieyska.

- Jest cała masa spraw, które sprawiają, że ludzie uważają, iż sprawiedliwość jest tylko dla wybranej grupy, która ma dojścia lub pieniądze. I z tym musimy się zmierzyć - dodał Zalewski.

Katarzyna Piekarska wychwalała Olkowicza, którego zna osobiście i uważa, że to wyjątkowy pasjonat swojej pracy. Jej zdaniem zawiedli wszyscy, którzy sprawę kradzieży batonika traktowali jako łatwą i taką, która wlicza się do statystyk. - I wszyscy mieli sukces - komentowała posłanka SLD w programie Dominiki Wielowieyskiej rutynę.

Moczydłowski: Urażona godność sądu. Trzeba iść do Strasburga, może z zagranicy dowiemy się, co to jest dobro publiczne

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (179)
Borowski: Sprawa płk. Olkowicza to kretynizm prawniczy. Zalewski: Wymiar sprawiedliwości jest jedną wielką porażką
Zaloguj się
 • jakub1975wawa

  Oceniono 536 razy 518

  Ta sprawa to nie kretynizm prawniczy tylko utożsamianie niezawisłości sadów z brakiem jakakolwiek kontroli społecznej wymiarów sprawiedliwości całkowicie oderwanie korporacji prokuratorskiej i sędziowskiej od realiów życia społecznego i podtstawowych pojęć takich jak sprawiedliwość i ład społeczny oraz prawo. Do tego dochodzi nieuzasadnione poczucie wyższości poszczególnych członków tych korporacji nad reszta obywateli wzmacnianie oficjalnymi i nieoficjalnymi przywilejami w zakresie przestrzegania prawa , finansowania i uposażenia emerytalnego.

 • aria_pura

  Oceniono 376 razy 344

  Na niedorozwiniętego i klawisza, który się nad nim zlitował, paragrafy się znalazły. Na bydlaka jadącego 200 przez środek miasta i zachlaną dziwkę wjeżdżającą do przejścia podziemnego przepisu nie ma. O ludziach kiblujących lata za niepopełnione przestępstwa albo w ogóle bez wyroku, w "aresztach wydobywczych", nie wspominam. Mamy polną Wolskę, alleluja, gaudeamus igitur, a komu się nie podoba, ten ciągnie laskę prezesowi, a najlepiej niech wypyerdala na Białoruś albo do Korei Północnej, skoro mu się demokracja nie podoba. Szkoda, że już nikt nie zdecyduje się na żadne zabory.

 • vontomke

  Oceniono 268 razy 256

  Dlaczego nie podajecie nazwisk sędziów którzy orzekali w tej sprawie? W końcu na pewno są dumni z wyroków które wydali. Mam nadzieję że płk Olkowicz odwoła się wyżej i choćby do Strasburga.

 • 0f0fr

  Oceniono 244 razy 238

  "niska szkodliwość społeczna".
  -----------------------------------
  Niska szkodliwość to PRZYWILEJ dla uchlanych dzieci osób z wypchanymi portfelami, znajomych, dziwnie zamykane sprawy, gdzie wyrok jest większy niż w "zawiasach".
  Gdyby prokurator za taki czyn tracił pracę, uprawnienia emerytalne - byłoby lepiej.
  Jak mówi starsza wiekiem znajoma:"na tych (.....niecenzuralne) nie prawa ani w kodeksie, ani u plebana, bo Bóg śpi"

 • t-mon

  Oceniono 234 razy 220

  to kolejny przykład na to że sędziowie po takich wyrokach sami powinni zostać ocenieni - ten sędzia nie powinien już w życiu wydać kolejnego wyroku

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 200 razy 194

  Panie płk Olkowicz, dziękuję. Przywraca mi Pan wiarę w DOBRYCH LUDZI. Proszę walczyć o słuszną sprawę!!!!
  "Bo dobrych ludzi jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki Nim" (CZ. Niemen)

 • ciemnyluddd

  Oceniono 228 razy 176

  Kretynizm kretynizmem ale za to wymiar sprawiedliwości MAMY WYJĄTKOWO POBOŻNY... Co zresztą zwykle idzie w...p a r z e...

 • punter

  Oceniono 171 razy 169

  Prokuratorów rozlicza się z zamkniętych spraw. Nie ważne czy to baton, zabójstwo, Amber Gold czy Cocomo. Na koniec roku musi mieć tyle zamknięć co wpływów.
  Stąd kradzież batona przez wariata to dla przeciętnej pindki dwojga nazwisk wymarzona sprawa. Szybki akt oskarżenia i wio. Można spadac z pracy o 14.00 na zakupy albo po dziecko.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX