Ankieta w sprawie krzyża w szkole. Jest reakcja MEN: To bezprawne. "W naszej ocenie pytanie zmierza do..."

Jest reakcja Ministerstwa Edukacji Narodowej na szkolną ankietę dotyczącą krzyża. Jak pisaliśmy, w Zespole Szkół Sportowych w Krapkowicach pojawiła się ankieta dla rodziców z pytaniem, czy opowiadają się za krzyżem na ścianie - tu konkretnie chodzi o pokój nauczycielski. Czyli o miejsce, w którym jedna z nauczycielek przed rokiem zdjęła krzyż.
Pani Grażyna, nauczycielka matematyki z Krapkowic nie kryje, że po zdjęciu krzyża była napiętnowana i czuła ostracyzm ze strony środowiska. To m.in. dlatego poszła do sądu pracy z pozwem o dyskryminację na tle światopoglądowym. Ten proces ma ruszyć pod koniec listopada, a - niemal tuż przed nim - w szkole pojawiła się przygotowana przez radę rodziców ankieta.

W ankiecie mamy tezy m.in. o tym, że Konstytucja wcale nie jest neutralna światopoglądowo i że "prawo do publicznego manifestowania wiary to jedno z praw człowieka". Jest też pytanie o krzyż.

"Nie mają do tego prawa"

Ministerstwo Edukacji nie ma wątpliwości, że tak postawione w ankiecie pytanie zmierza do gromadzenia danych, których szkoła ani rada rodziców gromadzić nie powinna. "W naszej ocenie pytanie zmierza do gromadzenia danych wrażliwych. Zbieranie takich informacji może się odbywać tylko na podstawie przepisu prawa rangi ustawowej. W tym wypadku brak jest przepisów ustawowych umożliwiających uzyskiwanie informacji tego typu" - napisała nam Justyna Sadlak z Wydziału Informacji MEN.

Sprawą zajmuje się opolski kurator oświaty. Pani kurator już w poniedziałek przekazała nam informację, że kwestie światopoglądu i wyznania nie powinny podlegać ankietowaniu. "Kwestie światopoglądowe nie podlegają też ocenie i demokratycznym wyborom" - to jej stanowisko. Zdaniem kuratorium, rada rodziców przy szkole w Krapkowicach przygotowując i rozprowadzając ankietę przekroczyła swoje ustawowe kompetencje. "Nie wiemy, czy za zgodą dyrektora szkoły" - napisała nam Teodozja Świderska z kuratorium w Opolu.

Czy dyrektorka wydała zgodę na przeprowadzenie ankiety, która - za pośrednictwem uczniów - trafiła do rodziców? Owszem, tak. "Rada Rodziców zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pomocy organizacyjnej na podstawie art. 54 ust. 1 Ustawy o Systemie Oświaty. Dyrektor nie znalazł podstaw prawnych, które by uzasadniały negatywne rozpatrzenie wniosku Rady Rodziców" - poinformowała nas szkoła, w odpowiedzi na nasze pytania w tej sprawie.

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (233)
Ankieta w sprawie krzyża w szkole. Jest reakcja MEN: To bezprawne. "W naszej ocenie pytanie zmierza do..."
Zaloguj się
 • tanczacy.z.myslami

  Oceniono 437 razy 401

  "Rada Rodziców zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pomocy organizacyjnej na podstawie art. 54 ust. 1 Ustawy o Systemie Oświaty. Dyrektor nie znalazł podstaw prawnych, które by uzasadniały negatywne rozpatrzenie wniosku Rady Rodziców"

  Rozumiem, że Konstytucja RP to zbyt słaba podstawa prawna?

 • harimau666

  Oceniono 397 razy 339

  terror kato- fanatyków narasta...
  znaczy to,że ujawnianie wciąż starych i nowych faktów o pedofilii i innych dewiacjach seksualnych kleru ma o tyle sens iż ta sekta i jej ciemny lud zadławi się w końcu swoją hipokryzją i zakłamaniem.amen.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 349 razy 311

  A krzyż w sejmie też...b e z p r a w n y... A z tego TEŻ NIC NIE WYNIKA w naszym pobożnym Watykanolandzie...

 • the-voice-of-reason

  Oceniono 233 razy 217

  Bo Polska to kraj właśnie bezprawia. Są na tyle uprzywilejowane czynniki społeczne, które realizują bezprawie. Jeden taki nawet ostatnio oświadczył, że jego polskie prawo nie wiąże.

 • maura4

  Oceniono 213 razy 189

  Dyrektor ni znalazł podstaw prawnych....
  Dyrektor jest niedouczony, niekompetentny. Może nie musi takich rzeczy wiedzieć. Wtedy powinien poradzić się osób kompetentnych.
  Generalnie nieznajomość prawa nie zwalnia obywatela z odpowiedzialności, a jak będzie z dyrektorką. Obawiam się, że ją zwalnia.

 • endrju1521

  Oceniono 178 razy 166

  "Ministerstwo Edukacji nie ma wątpliwości, że tak postawione w ankiecie pytanie zmierza do gromadzenia danych, których szkoła ani rada rodziców gromadzić nie powinna. "W naszej ocenie pytanie zmierza do gromadzenia danych wrażliwych. Zbieranie takich informacji może się odbywać tylko na podstawie przepisu prawa rangi ustawowej. W tym wypadku brak jest przepisów ustawowych umożliwiających uzyskiwanie informacji tego typu" - napisała nam Justyna Sadlak z Wydziału Informacji MEN."

  ==================================

  To pryncypialne i mające podstawy prawne stanowisko MEN.

  Popieram w całej rozciągłości.

  Szkoda tylko że samorządy, będące właścicielami szkół,

  nie przestrzegają i łamią konstytucję, demonstracyjnie

  obwieszając wszystkie swoje placówki krzyżami,

  manifestując w ten sposób swoje przekonania religijne,

  mimo że w tych sprawach powinny zachować BEZSTRONNOŚĆ ! ! ! !

  Art. 25. konstytucji :

  2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

 • fer-lucy

  Oceniono 173 razy 155

  Znaj narodzie swoje miejsce w szyku. Znaj prawdziwą władzę w kraju. Znaj swoje obowiązki względem Prawdziwej władzy. Teraz wiedz, że władza to KK

 • eski57

  Oceniono 167 razy 147

  No to rozumiem , że SĄ podstawy prawne , by panu dyrektorowi podziękować za kierowanie szkołą !! ....Jeszcze jest dyrektorem ??? !!!
  - nie wiem kto mianuje dyrektorów ??

 • ador43

  Oceniono 151 razy 141

  Ciemnota rodzicielska moze przepisow nie znac a dyrektor powinien.Skoro jest inaczej nalezy dyrektora zwolnic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX