PiS chce wprowadzić polityków do PKW. Prof. Zoll: Fatalne dla demokracji. Jakbyśmy wyglądali, gdyby to działało już dziś?

PiS chce, by w Państwowej Komisji Wyborczej obok sędziów zasiedli politycy. - Z punktu widzenia demokracji to fatalne rozwiązanie - ocenia prof. Andrzej Zoll, były szef PKW i Trybunału Konstytucyjnego. - Jakbyśmy dzisiaj wyglądali, gdyby istniała polityczna komisja wyborcza? Nie wiem, czy w ogóle doszłoby do ogłoszenia wyników - dodaje.
Do Sejmu trafił już projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego przygotowany przez PiS, dziś odbędzie się jego drugie czytanie. Projekt wprowadza możliwość "dźwiękowej i filmowej rejestracji procedur wyborczych" oraz zasadniczo zmienia tryb powoływania składu Państwowej Komisji Wyborczej.

Pomysł PiS niekonstytucyjny?

Obecnie w skład PKW wchodzi dziewięciu sędziów powoływanych przez prezydenta, a wskazywanych przez prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. PiS w swoim projekcie zmniejsza liczbę sędziów do trzech, skład komisji uzupełniając politykami, przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych. Wciąż powoływałby ich prezydent.

- Ten pomysł nie może zostać zaakceptowany ze względów konstytucyjnych - podkreśla w rozmowie z Tokfm.pl prof. Andrzej Zoll, były przewodniczący PKW i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. "Nie wyobraża" on sobie, by w jednym gremium mieli zasiadać sędziowie i politycy. - Nie da się tego połączyć - podkreśla.

"Cała idea upada"

Prof. Zoll wskazuje, że konstrukcja PKW miała zapewnić jej całkowitą niezależność. - Jeśli wprowadzimy czynnik partyjny, polityczny, cała idea upada. Z punktu widzenia demokracji to fatalne rozwiązanie - mówi prawnik. - Proszę sobie wyobrazić, jakbyśmy dzisiaj wyglądali, gdyby istniała polityczna komisja wyborcza. Nie wiem, czy w ogóle doszłoby do ogłoszenia wyników - stwierdza.

- Może w ogóle przejdźmy na polityczną komisję wyborczą z wszelkimi tego konsekwencjami - ironizuje prof. Zoll. Jego zdaniem skończyłoby się to polityczną awanturą po każdych wyborach. - Ustalenie wyników musi być oderwane od polityki, bo inaczej przekreślamy poważne osiągnięcie polskiej demokracji - podkreśla konstytucjonalista.

"Mieliśmy to w PRL"

Już dwa tygodnie temu, zaraz po pierwszej turze wyborów samorządowych, prof. Zoll krytykował na antenie Radia TOK FM pomysły radykalnych zmian Kodeksu wyborczego. - Politycy w PKW? To mieliśmy w PRL - mówił. - Ten system, oparty na sędziach, jest unikalny, jeśli chodzi o Europę, uważany za modelowy. Nie niszczmy tego, bo to system, który będzie gwarantował uczciwość wyborów. Bo dziś nie można jej kwestionować - zaznaczył.

Zdaniem prof. Zolla porażka z informatyzacją zliczania wyników wyborów i całe zamieszanie wokół elekcji nie powinny skłaniać do głębokich zmian w prawie, a jedynie korekt i wyciągania wniosków z dotychczasowych błędów.

- Była wpadka PKW, była wpadka KBW - przyznaje prof. Zoll. - Dobrze się stało, że te osoby podały się do dymisji. Ale to nie znaczy, by wylewać dziecko z kąpielą i wprowadzać polityków do komisji wyborczej - kwituje.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
PiS chce wprowadzić polityków do PKW. Prof. Zoll: Fatalne dla demokracji. Jakbyśmy wyglądali, gdyby to działało już dziś?
Zaloguj się
 • zorn.gottes

  Oceniono 53 razy 53

  a po co nam jakaś tam komisja wyborcza?
  głosy należy przesyłać bezpośrednio do prezesa. on już je rzetelnie i uczciwie policzy.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 37 razy 35

  Aby nie było PIS-protestów wyborczych...Wybory powinien organizować MACIEREWICZ...Znany z prawdomówności, odpowiedzialności i...s z l a c h e t n o ś c i...w dochodzeniu do PRAWDY...

 • eski57

  Oceniono 30 razy 28

  - A MOŻE PRZESTAĆ SIĘ PiS-em ZAJMOWAĆ !!?? Oni po prostu nic nie robią poza ciągłym zawracaniem ludziom głowy preparowanymi zarzutami , kłamstwami i żądaniami jak by byli Pępkiem Świata - prezes zarzuca fałszerstwa ..., nie dostrzegając że ma ich najwięcej WEWNĄTRZ PARTII ? , albo tą swoją aktywnością przykryć chce paskudzwa , które dzieją się pod nosem !!

 • bezspokoju

  Oceniono 27 razy 27

  PiS chciałoby pewnie wprowadzić takich "znakomitych prawników", jak Ziobro, Mularczyk, Kempa i Gowin.

 • krukpl

  Oceniono 22 razy 20

  Pis chce zrobić państwo na wizerunek Węgier z tym że nawet spartaczenie tak państwa im nie wychodzi , za co tylko dziękować i mieć nadzieję że już tak zostanie aż do końca pisu i późniejszych potworków które z niego powstaną

 • uszatek_2

  Oceniono 15 razy 13

  ...Drodzy Polacy !!! Najwyższy czas aby POGONIĆ demokratycznego-INACZEJ nijakiego Jarosława K. i uniemożliwić mu kontynuowania działań w kierunku ROZMONTOWANIA (na oczach całego społeczeństwa) zbudowanej w wielkim trudzie POLSKIEJ DEMOKRACJI !!!!!!! Ja wiem, że NIGDY władza nie będzie sterylnie czysta (mam wiele zastrzeżeń do obecnej...) ale należy bronić naród i państwo przed ludźmi CHORYMI z NIENAWIŚCI, którzy nie mają już (po stracie brata i matki, że o kocie nie wspomnę...) NICZEGO do stracenia.....! Jarosław K. jest dla Polaków NIEBEZPIECZNY, podobnie jak radosny i schorowany psychicznie szuler-hazardzista JKM.... Polacy zacznijcie myśleć..... Dodam, że tylko dzięki DEMOKRACJI (niestety trochę źle pojętej..) ŻERUJĄ NA POLSKIM NARODZIE tacy jak : prezes J.K. , JKM, Kk, czy kibole wszelkiej maści..... A pomysł PiS nie ma niczego wspólnego ... nawet z dziecięcymi marzeniami o demokracji....

 • tadjan

  Oceniono 11 razy 11

  fleje z kiełbasą w garści okupujące PKW .... oto wizytówka demokracji. I nikt się za to nawet nie zawstydził......

 • iluminari

  Oceniono 9 razy 9

  W zasadzie czemu nie sedzia zdaje sie powinien byc niezawisły i bezstrony.
  A tak odrazu bedziemy wiedziec kto jest kim i komu co ma do zawdzieczenia za stołek.
  Kaczynski ujawni swoje kontakty Jestem za a nawet przeciw.

 • peter-123

  Oceniono 8 razy 6

  Co mnie obchodzi PIS. Przeciez to centrum Ciemnogrodu to nie Polska. .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX