Lekarze rodzinni grożą: od 1 stycznia zamykamy gabinety. "Nie podoba się nam..."

To może być paraliż podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Jak dowiaduje się reporter TOK FM, Federacja Porozumienie Zielonogórskie w całości odrzuciła projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie świadczenia usług w 2015 r. W praktyce oznacza to, że gabinety ponad 10 tys. lekarzy mogą być od 1 stycznia zamknięte.
Podobne groźby pojawiały się już w poprzednich latach, ale nigdy sprzeciw nie był tak jednoznaczny. Prezes Porozumienia powiedział w TOK FM, że na temat tej wersji zarządzenia, którą zaproponował NFZ, nawet nie da się rozmawiać. - Jego się nie da poprawić, je trzeba w całości zmienić - mówi Jacek Krajewski i dodaje, że Porozumienie podjęło wczoraj uchwałę, w której całkowicie odrzuca propozycje funduszu.

"Nie da się"

"Zarząd Federacji w związku z opublikowaniem projektu Zarządzenia Prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna, w całości odrzuca zaproponowany projekt - jako niemożliwy do zrealizowania i niezgodny z dotychczasowymi ustaleniami zapadłymi w toku rozmów prowadzonych przez przedstawicieli Federacji z Ministrem Zdrowia i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia" - czytamy w dokumencie.

I dalej: W związku z tym świadczeniodawcy zrzeszeni w Federacji nie podpiszą umów na realizację świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 roku.

Wszystko źle

Lista zastrzeżeń lekarzy do projektu zarządzenia jest naprawdę długa. - Nie podoba nam się sposób rozliczania osób nieubezpieczonych i nieuprawnionych do świadczeń. Nie podoba nam się sposób wprowadzania pakietu onkologicznego, nie podoba nam się finansowanie świadczeń. Nie podoba nam się też współczynnik rozpoznawalności nowotworów - wylicza Krajewski i dodaje, że całość zarządzenia zawiera warunki niemożliwe do spełnienia.

Jak zareagują ministerstwo i fundusz? Zdaniem lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego od momentu, gdy NFZ opublikował projekt zarządzenia, czyli od 26 listopada, nie było żadnej propozycji rozmów i uwzględnienia uwag. Konsultacje projektu trwają do 11 grudnia.

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (120)
Lekarze rodzinni grożą: od 1 stycznia zamykamy gabinety. "Nie podoba się nam..."
Zaloguj się
 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 295 razy 177

  Nam chorym od dawna NIE PODOBA SIĘ bylejakość "leczenia" lekarzy rodzinnych.
  Dają przykład jak nie należy traktować chorych!!!!!
  Ogromne pretensje, przy słabych umiejętnościach.
  Studia to zbyt mało na opinię "dobry lekarz"

 • nikodem41

  Oceniono 204 razy 112

  Każda próba zreformowania służby zdrowia spotyka się z nagłym i gwałtownym odporem środowiska lekarskiego zatrudnionego w publicznej służbie zdrowia , gdyż zmniejsza dopływ gotówki do prywatnych gabinetów lekarskich.
  Wystarczy spojrzeć na prywatne szpitale czy przychodnie,czy tam ktoś protestuje?.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 147 razy 85

  Nam też się nie podoba PŁACENIE PODATKÓW... Czas również i na was...

 • kixx

  Oceniono 84 razy 58

  70-80% procent kazdej wizyty u lekarza rodzinnego jest poswiecone papierkologii,czynnosci ktora mogla by wykonywac sredniointeligentna licealistka .Tak generuje sie koszty,a minimalizuje uslugi

 • wujaszek_joe

  Oceniono 95 razy 37

  pakiet onkologiczny to propagandowa ściema. Poza tym lekarzom chcą parę innych rzeczy zabrać.
  jak tutaj widać, napuszczanie pacjentów na lekarzy działa świetnie

 • stvbeev

  Oceniono 40 razy 28

  Nie muszą nic zamykać. Przecież większość POZ jest prywatna. Jak nie podpiszą kontraktów, to po prostu nie będa przyjmować na NFZ, tylko prywatnie. Jak ktoś będzie chciał skorzystać, to zapłaci.

 • tanstaafl

  Oceniono 43 razy 27

  Zamiast manipulować tytułem "nie podoba się nam" lepiej podajcie trochę bliżej skąd te bunty. Zauważyliście ostatnio jakiś wzrost składki zdrowotnej? Bo ja nie. Pakiet onkologiczny zakładający rozpoczęcie leczenia 2 tyg od diagnozy - super! dlaczego do tej pory to się nie udawało? Hm może dlatego, że nie ma wystarczającej ilości onkologów? Że leczenie onkologiczne jest drogie i skomplikowane? Skrócenie kolejek do jednych usług wydłuży do innych, bo na wszystko nie ma kasy!
  Możecie się obrażać na lekarzy ile chcecie, ale prawda jest taka, że im bez NFZtu będzie ok. Wyjadą.

 • student_zebrak

  Oceniono 114 razy 26

  Lekarzom sugeruje kuracje gornicza. Bez opon, bez srub, bez jazdy do Warszawy. Wystarczy rozpoczac dzialalnosc w prywatnym gabinecie. Zrezygnowac z pracy w szpitalach. To jest jedyna metoda, zeby pozbyc sie tego nieroba ze Szczecina. Dwa - rzad musi zreformowac lub rozwiazac NFZ, rozpedzic biurwokracje, ograniczyc ilosc etatow administracyjnych, uproscic procedury. Jakos nie slysze o problemach z dentystami. Dlaczego?
  System jest do dupy, konsekwencje ponosza pacjenci i lekarze. Czas wziac rzad do roboty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX