Komentarze (180)
"Do tej pory nie wiemy, jak system ma działać w praktyce". Pakiet onkologiczny wchodzi w styczniu, a lekarze pytają o niejasne przepisy. Będzie chaos?
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • cynic_hero

  Oceniono 9 razy 9

  NIe dodają też że na tą poronioną inicjatywę NFZ zbiera kasę w postaci obcinania WSZYSTKIM z dotychczasowych kontraktów, co odbywa się właśnie teraz!!!

 • europeen

  Oceniono 8 razy 8

  Panie Ministrze - puknij się Pan w głowę! właśnie wracam ze stypendium w będącej w głębokim kryzysie Hiszpanii; leki, którymi tu onkolodzy dysponują "na co dzień", to TDM-1, pertuzumab, aflibercept, cetuksymab i panitumumab od 1wszej linii leczenia, bewacyzumab po progresji, nab-paklitaksel w raku trzustki itd, itd. w szpitalu podobnym do mojego w Polsce, liczba onkologów co najmniej 2krotnie wyższa. kiedy polscy onkolodzy będą mogli leczyć polskich pacjentów wg najwyższych standardów? Przestań Pan robić z ludzi idiotów!!!

 • zuuuraw

  Oceniono 7 razy 7

  Skończy się jak z programem skracania kolejek ogłoszonym na wiosnę. Najnowszy raport NIK (szef z PO) miażdży ten program, dlaczego o tym nie piszecie ?

 • leser.1

  Oceniono 6 razy 6

  Bliską mi Osobę lekarz pierwszego kontaktu przez dwa miesiace leczył na alergię. (świąd skóry).
  W końcu dał skierowanie do dermatologa ...
  Kolejne tygodnie oczekiwania ...
  Dermatolog leczyl do chwili pojawienia się żółtaczki ...

  Potem to już szybciutko ...
  Szpital, diagnoza, rak przewodów żółciowych , guz Klatskina IV stopnia ...
  Opieka paliatywna, łapówki, prywatne wizyty u ordynatora oddziału onkologicznego, pozorne działania medyczne, wyczyszczenie kont rodziny ...
  13 miesięcy.
  Koniec.
  4 tysiące zasiłku pogrzebowego.

  Czy coś ta "reforma" zmieni?

 • darius63

  Oceniono 6 razy 6

  Ten Cały Minister z bożej łaski do do łopaty się nadaje Z niego lekarz jak z koziej dupy.......
  Lekarz by takich kretynizmów nie wyprawiał pacjentom Kolejna kanalia przyspawana do stołko
  nie mając a zielonego pojęcia o tym stanowisku i resorcie.!!!

 • tomasz40plus

  Oceniono 8 razy 6

  NFZ istnieje od 2004r. Wiele środowisk protestowało przeciw tej strukturze jednak SLD i mądrala Łapiński wiedzieli lepiej. Musiało upłynąć 10 lat, aby dostrzec wszystkie patologie jakie stworzył monopol ubezpieczeniowy. Idiotyczna wycena procedur np. 16 tys. PLN za koronarografię z jednym stentem - zabieg realizowany przez kardiologa w 1 godzinę. Równocześnie na całą dobę Szpitalny Oddział Ratunkowy ma 14 tys. PLN, a średnio przyjmuje 150-300 pacjentów. Próba obniżenia stawek kardiologom w lipcu skończyła się wielką klapą. Po dwóch tygodniach Minister Zdrowia podkulił ogon i przywrócił wyższe stawki. Wokół każdego monopolisty woda mętnieje, decyduje osobisty kontakt z urzędnikiem, znajomości, dojścia. Takie ustawienie skorumpuje każdego, nawet wcześniej uczciwego. Gdyby w 2004r. pozostawiono Kasy Chorych do dzisiaj na rynku pozostałoby kilku ubezpieczycieli, którzy konkurując ze sobą wprowadziliby racjonalną wycenę procedur. Czy kardiolog nie mógłby wykonać koronarografii z np. 5 tys. PLN? Mógłby, gdyż zużycie sprzętowe przy tym zabiegu to 800-1000 PLN. Po prostu dłużej by odkładał na nowy samochód. Natomiast w kasie ubezpieczyciela zostałoby sporo pieniędzy np. na Pakiet Onkologiczny. Jedynym ratunkiem dla naszej służby zdrowia jest konkurencja na rynku ubezpieczeń zdrowotnych!

 • 29elmi

  Oceniono 6 razy 6

  Nalezy wywalic dyletantow z Min. Zdrowia na czele z Arlukowiczem. Sytuacja sie nie poprawi, ale bedzie taniej.

 • kleklektyk

  Oceniono 5 razy 5

  Gdy tow. Arłukowicz zaczyna coś ulepszać, to mnie ze strachu uginają się nogi.

 • jottsp

  Oceniono 5 razy 5

  nie znalazlem informacji kto placi za badania jesli u pacjenta nie stwierdzi sie tzw. raka ? Osrodek ktory go skierowal (lekarz rodzinny), lekarz specjalista , jest jakis specjalny fundusz zewnrtrzny ? jesli koszt diagnozy pacjenta u ktorego NIE stwierdzi sie nowotowru bedzie po stronie lekarza kierujacego to kolejki sie skroca

 • qatroscc

  Oceniono 5 razy 5

  tam dupę zawracacie a tu kilometry są do wyjeżdżenia, taksometr tyka

 • kretu23

  Oceniono 5 razy 5

  15 pacjentow bez a potem traci uprawienia... co to za stek biurokratycznych bzdur... urzedasy...

 • student_zebrak

  Oceniono 5 razy 5

  kto/co chroni Arlukowicza przed wyrzuceniem z pracy na zbity pysk?
  Czy jest rownie nieudolny minister? Ile razy dostal zolte i czerwone kartki?

 • jozekpolak

  Oceniono 4 razy 4

  A nie prosciej zwiększyć kontrakty w Instytutach onkologii i zamiast tego jak teraz ,że tomograf pracuje do 16-tej,mógłby pracować do 18-tej?Czy nie prosciej tak? Dołozyc onkologom,niech przyjmują więcej,po co to tak komplikować?Chyba po to by ludzie w końcu poszli prywatnie.Chyba na tym rządzącym zalezy.

 • mushroom

  Oceniono 6 razy 4

  Jaka szybka ścieżka???? To pic na wode. Rezonanse sie rozmnożą, lekarze przyjmą w systemie jeszcze wiecej chorych??? I kolejki ulegną skróceniu. Ludzie to są cuda!!! Obiecanki. Jak to zacznie działć to wszystko inne idzie w odstawke i państwo przechodzi na leczenie tylko nowotworów. A gdzie inne schorzenia? Gdzie choroby serca? gdzie cukrzyce?? A co z urazami???? Pozostaje tylko wolna scieżka. Chyba ze za rok bedzie czrwona ścieżka - urazy, pomarańczowa - serce, czarna - wątroba itd. Kpina

 • jottsp

  Oceniono 4 razy 4

  proponuje sprawdzic ile lekarzy przypada na 1000 obywateli w Polsce a ile w krjach sasiedzkich i ew. dalej polozonych w Europie, potem dostosowac eszelkie "reformy" i schematy szbkich siezek do realiow. Z opieka medyczna obecnie jest jak z miesem w PRL - bylo go za malo by kazdy dostal co lubi i wszelkie reformy dystrybucji, kartek etc nie pomagaly bo nie mogly.

 • maria_dolorosa

  Oceniono 6 razy 4

  Od mieszania herbata nie zrobi się słodka, a pan Arłukowicz nie ma niestety pomysłu gdzie znaleźć cukier, tylko zachęca do szybszego mieszania

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 4 razy 4

  "lekarze pytają o niejasne przepisy. Będzie chaos?"

  No więc będzie. I to większy niż jest, co jest swoistym kuriozum, ale "Burdel to nasza cecha narodowa", jak genialnie zauważył pan Frasyniuk.

  Tak, tak, Polska to nienormalność (D. Tusk). Ktoś w to wątpi?

 • jedkow1979

  Oceniono 4 razy 4

  NFZ nie odpowie bo sami nic nie wiedzą!!!!! Mieli robić szkolenia to do dzisiaj nie iwedamo kiedy będą.Minister Arłukowicz jest po prostu żałosny! czeka nas chaos!

 • 29elmi

  Oceniono 4 razy 4

  Skoro NFZ i tak nie pomaga, a na wizyty czeka sie miesiacami, czasem latami to nalezy skasowac caly ten System. Bez placenia skladek na urzednikow i ich szklane biura pacjecie beda sami mieli wiecej pieniedzy na prywatne leczenie.

 • leser.1

  Oceniono 8 razy 4

  Panie Arłukowicz!
  W tym kraju przed koncem roku i po wygaśnieciu finansowania kontraktu - nie ma lekarza, który zdejmie gips ze złamanej ręki, czy szwy pooperacyjne!
  Ty się chcesz brać za systemową walkę z rakiem?

 • barka01

  Oceniono 3 razy 3

  Odnoszę wrażenie ,że "szybką ścieżkę " projektował polityk a zatwierdzał księgowy dlatego jest tak kręta i niejasna. Najważniejsze jest w niej, nie zdrowie pacjenta a cięcie kosztów .

 • pawel.lewski

  Oceniono 3 razy 3

  Ten ostatni prostokąt z napisem "Koniec leczenia", należy rozumieć że Arłukowicz wyleczy pacjenta czy po prostu zaprzestanie leczenia bo taniej wyjdzie pogrzeb?

 • nino.rota

  Oceniono 3 razy 3

  chaos - bałagan - kolejki - niedofinansowanie - PeO

 • sir_fred

  Oceniono 3 razy 3

  Ile razy jeszcze Arłukowicz musi się skompromitować, by ktoś usunął go ze stołka? Czy odkąd jest ministrem, jakiekolwiek przedsięwzięcie nie zakończyło się totalną klapą?

 • Kidler Jan

  Oceniono 3 razy 3

  JAK DŁUGO ARŁUKOWICZ JESZCZE BĘDZIE MAMIŁ POLAKÓW O KRÓTSZYCH KOLEJKACH .......POLACY DOŚĆ JUŻ Z TYM PANEM NIC NIE ROBI I O MAMIŁ POLAKÓW..

 • leser.1

  Oceniono 3 razy 3

  Rak jelita grubego szybciutko dogania w statystykach raka płuc i piersi, tj. najczęściej występujące kancery.
  Nie trzeba być Arłukowiczem, zeby wzrost zapadalności na raka przewodu pokarmowego skojarzyć z jakością "spożywczego" ścierwa zalegajacego półki sklepowe.
  Uwarunkowania środowiskowe, a dopiero później genetyczne są najczęstszą przyczyną raka.

  Pozwólcie Polakom jeść zdrowy chleb, pić zdrowe mleko i - jak jakiegoś jeszcze stać na to - zdrowe mięso i wędliny.

 • honkers

  Oceniono 3 razy 3

  Jest prostsze rozwiązanie na skrócenie kolejek - po prostu zielona karta powinna upoważniać jej właściciela do przechodzenia przez jezdnię na czerwonym świetle...

 • mirekk55

  Oceniono 5 razy 3

  To co wyprawia minister Arłukowicz to na zachodzie ten pan miałby odebrane prawa do wykonywania zawodu i wilczy bilet - czyli byłby traktowany jak wiejski FELCZER...

 • ksks3

  Oceniono 3 razy 3

  Naprawę naszego systemu opieki zdrowotnej można porównać z próbami naprawienia przepalonej żarówki. Mimo, że tego NAPRAWIĆ SIĘ NIE DA, to są tacy co udają że można i jeszcze biorą za to pieniądze. Mistrzem takiego postępowania okazał się Arłukowicz. Naprawia, naprawia i jeszcze są tacy co mu wierzą. Ale tym razem to jednak koniec . Za parę tygodni Arłukowicza nie będzie i przyjdzie nowy naprawiacz. A Arłukowicz będzie mógł wrócić tam gdzie był przydatny czyli do leczenia, ale to wcale nie będzie łatwe !

 • pokla

  Oceniono 3 razy 3

  tzn.że jak u mnie na wizyte do endokrynologa mam czekac do 2018r. to poczekam sobie jeszcze dłużej??

 • lsp

  Oceniono 3 razy 3

  ...trzeba być kompletnym ignorantem, żeby medycynę i nieświadomych chorych traktować jak fabrykę z taśmociągiem

 • albrecht_kalba

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby ta banda darmozjadów nie leczyła się w szpitalach MSWiA, tylko jak przeciętny Kowalski, od razu by im się optyka zmieniła. Pie...ne, tępe darmozjady utrzymywane z moich pieniędzy. Ludzie, kiedy wyjdziemy na ulicę?

 • soso_soso

  Oceniono 3 razy 3

  Mamy znakomitych polityków. Niedawno Pani A. Holland piała nad niezwykłym urokiem osobistym Donalda Tuska. To fakt, Donald jest niebywale milym czlowiekiem. Z podobnego klucza sa wszyscy nasi poltycy - Slawek byla ladnie upudrowany, Mucha przesliczna a Vincent niezwykle elokwentny.

  Niestety, dla przecietnego Polaka uroda i urok nie wnosza wiele ale licza sie wlasnie takie banaly jak kolejki do lekarza, prawo podatkowe, niezawislosc sądów, wykrywalność przestępstw, komunikacja, itd. A do tego trzeba czegos innego niz uroda - trzeba kompetencji.

  Pani Premiera ma w nosie kompetencje - dowod? dowodem jest Bartek. Kazdy Polak wie, ze w koncu przyjdzie minister, ktory bedzie prostowal polska sluzbe zdrowia. I nie bedzie to Bartek. Ale Bartka trzymamy.

 • garko_siura

  Oceniono 3 razy 3

  Arlukowitz to facet, który kiedyś był lekarzem, a potem wstąpił do SLD :)

 • leser.1

  Oceniono 7 razy 3

  Panie Arłukowicz.
  Chorzy na raka będą panu wdzięczni za urealnienie wysokości zasiłku pogrzebowego, a nie za jakieś brednie o reformach w służbie zdrowia.
  Z tym już nic nie da się zrobić.
  Przynajmniej wy nic nie zrobicie.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 5 razy 3

  W tym rządzie powinny być same ministerstwa ds. działań doraźnych, ds. realizacji poleceń premiera, ds. naprawienia tego co wcześnie zepsulismy.
  No i jeszcze ewentualnie ds. zegarków, koordynacji posiłków u sowy i obowiązkowo urząd ds. trudnych wizerunkowo im. Tomasza Lisa-Chytrusa.
  W normalnym kraju Arłukowiczowi nie powierzono by kierowania powiatową stacją krwiodawstwa, u nas "reformuje" służbę zdrowia...
  Jedyna nadzieja w Owsiaku apelującym cyklicznie do ministra o litość nad ludźmi, że mu się w końcu znudzi i zawiesi działalność Orkiestry przez co budżet min. zdrowia się nie domknie i Bartuś wróci do zabawy w pana "dochtora" gdzieś na wsi północy Polski.

 • blue-sky-0

  Oceniono 2 razy 2

  i na taki schemat minister dostał doddatkowe miesiace na analizy? do marca, zdaje się, dostał czas. i co czytamy z tego pracochłonnego dokumentu? że jak się zgłasza chory to go trzeba wysłać na leczenie....
  to odkrycie na miarę minister Muchy na temat pociągów.

 • iffa4

  Oceniono 4 razy 2

  Ogólnie sam pomysł jest dobry. Ludzie z podejrzeniem raka powinni mieć dostępne szybkie ścieżki diagnostyczno lecznicze.
  Oczywiście jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.
  Przede wszystkim powinno być jasno powiedziane - stawiamy na onkologię i nie dosypujemy pieniędzy do systemu, więc wszyscy inni będą mieć wydłużone kolejki. Dalej - czy proporcja 1/15 w podejrzeniach raka u lekarzy rodzinnych jest prawidłowa? Nie wiem, ale jakaś kontrola nad tym powinna być, inaczej każda kumoszka z osiedla będzie chciała mieć zieloną kartę onkologiczną, bo sobie zrobi bez kolejki rezonans kręgosłupa, przecież taaaak ją boli. A że ma nadwagę i nie ćwiczy - to inna bajka. Z drugiej strony - co ma zrobić pacjent, jeżeli jego lekarz rodzinny utraci prawo do wydawania zielonych kart? Zmienić lekarza? A jak we wszystkich poradniach w rejonie jest już komplet pacjentów i nie chcą nikogo dodatkowego zapisać ?
  Koordynator. Świetny pomysł. Pacjent z podejrzeniem nowotwory jest zagubiony, ogłupiały, nie wie, co ma robić. Niech tymi koordynatorami będą pielęgniarki, psycholodzy (jest wśród nich bezrobocie), ale w liczbie wystarczającej, nie jeden koordynator na całe warszawskie centrum onkologii. Niech koordynator na podstawie wyniku konsylium obdzwoni, zapisze pacjenta na rezonans, ustali termin operacji, wytłumaczy jaka ma być dieta i ograniczenia. To ma sens. Takich rzeczy nie musi tłumaczyć onkolog, których jest niedobór - wystarczą właśnie przeszkolone pielęgniarki czy psycholodzy.
  To tak na szybko uwagi :)

 • gefreiterhaber

  Oceniono 2 razy 2

  Czy w tym projekcie zielonych skierowań nie maczało palców jakieś lobby zakładów pogrzebowych ? liczą na większe obroty ?

 • dickers

  Oceniono 2 razy 2

  najbardziej z tych bohomazów podoba się Koniec Leczenia, ale brakuje Prosektorium---->Cmentarz
  tak to jest ja durnie biorą się za poprawianie czegoś co od początku jest spieprzone...czerowony Bartek znowu w "akcji"...

 • jedkow1979

  Oceniono 4 razy 2

  NFZ nie odpowie bo sami nic nie wiedzą... Minister Ałukowicz jest po porstu żałosny! czeka nas chaos!

 • adkrawczyk

  Oceniono 10 razy 2

  A wystarczy sprywatyzować służbę zdrowia, oddać składki płacącym, zaoferować grupę firm ubezpieczeniowych pod ścisłą kontrolą Państwa i sprawa załatwiona. Prywatny szpital, przychodnia nie pozwolą sobie na zatrudnienie lekarza za 30 tys/miesiąc czy też przerost zatrudnienia ani na marnotrawienie pieniędzy.
  Obecny system na rękę jest wszystkim tylko nie pacjentom. Lekarze biorą ile wlezie, bo idzie z państwowego i wykorzystują prywatnie państwowy sprzęt. Kolesie z sejmików obsadzają swoimi wysokie stanowiska w szpitalach, firmy farmaceutyczne doja na lekach i wyposażeniu bo państwowy i tak zapłaci itd.

 • usmiech_nocy

  Oceniono 4 razy 2

  Arłukowicza nie trawię jak zarazy.
  Ale czy ktokolwiek ma pomysł kto mógłby zostać dobrym ministrem zdrowia?

 • marzenaxm

  Oceniono 1 raz 1

  Gratuluję pomylenia dokumnetów. Strategia Walki z Rakiem w Polsce, to inny dokument niż pakiet onkologiczny. Prezentacja zdjęcia, gdzie prof. Jassem pokazuje Strategię to nadużycie. Tym większe, że prof. Jassem zwolennikiem pakietu zdecydowanie nie jest.

 • oloros11

  Oceniono 1 raz 1

  cały ten system stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia nieograniczonej wręcz liczby chorych
  przykład lekceważenie, nieuctwa, polityczne zamówienie
  szody będą ogromne i już na tym etapie powinien być ścigany przez prokuraturę = jako działanie prewencyjne
  dotychczas ten system sobie nie radził a co dopiero teraz !!!
  przecie nie rozwiązano kluczowych rzeczy a stworzono tylko nadziej ze będzie szybciej
  i co znowu wiara w CUD?
  ludzie czym prędzej zamknijcie ich w odosobnieniu póki jeszcze czas!!!
  zadziwiające jest milczenie onkologów - przecież oni najlepiej wiedza ze to będzie chaos i śmierć na każdym kroku

 • hager52

  Oceniono 1 raz 1

  w sejmie jest silne lobby lekarzy i prawników i te dwie grupy zawodowe mają się dobrze. Nie zagłosuję nigdy na lekarza i prawnika bo mam dość ich pomroczności jasnej

 • Joana K

  Oceniono 3 razy 1

  Niestety nic nie mówi się o tym że świadczeniodawcom którzy nie chcą wykonywać pakietu onkologicznego zabierają część kontraktu, tym którzy wyrazili zgodę wyodrębniają kasę z obecnego kontraktu. A co za tym idzie wydłużą się kolejki do specjalistów. Niech płacą za każdego przyjętego pacjenta, a kolejek nie będzie....

 • garko_siura

  Oceniono 3 razy 1

  Teraz chyba sami widzicie rozmodlone matoły, że łatwiej było strajkować niż stworzyć jako-tako normalne państwo, zwłaszcza że wierchuszka to nie są goje :)

 • grajag

  Oceniono 3 razy 1

  Niemcy mają niezłą służbę zdrowia w ty duże osiągnięcia w leczeniu nowotworów. Czy my na prawdę musimy "wymyślać COŚ, co nie wiadomo czy się sprawdzi? Nie możemy skorzystać z cudzych doświadczeń ....i zastosować bo po prostu TO DZIAŁA i to od lat?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX