Sejm nie chce dyskutować o związkach partnerskich. "Jestem już zmęczona..."

- Jestem zmęczona tym, że ciągle pytamy opinię publiczną, czy jest za legalizacją związków czy nie. To jest źle zadane pytanie. Czy pytamy ludzi o to, czy są przeciwko wysokiemu oprocentowaniu kredytów? - pytała w TOF FM Monika Wieczorek z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Sejm kolejny raz nie chciał nawet dyskutować o związkach partnerskich.
- To, co się wydarzyło jest sygnałem tego, że nie ma woli politycznej. Projekt odrzucono trzeci raz. Potraktowano go po macoszemu, bo jest niewygodny. Ta debata dotyczy tylko kwestii politycznej. Pomijamy kwestie prawne, które w mojej ocenie zobowiązują Polskę do tego, żeby związki partnerskie uregulować - mówiła w TOK FM Monika Wieczorek z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Posłowie są na nie

Sejm wczoraj nie wprowadził do porządku obrad posiedzenia Sejmu projektu ustawy o związkach partnerskich; projekt złożył klub Twojego Ruchu. Projekt przewiduje możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym; nie pozwala na adopcję dzieci. Za wprowadzeniem tego punktu było 185 posłów, 235 było przeciwko, 18 wstrzymało się od głosu.

"To dyskryminacja"

- Jestem zmęczona tym, że ciągle pytamy opinię publiczną, czy jest za legalizacją czy nie. To jest źle zadane pytanie. Czy pytamy ludzi o to, czy są przeciwko wysokiemu oprocentowaniu kredytów hipotecznych? To bezprzedmiotowe i nic nie daje dyskusji - stwierdziła.

Dodała, że wprawdzie art. 18 konstytucji chroni rodzinę, związek kobiety i mężczyzny, ale to nie wyklucza, że pod ochroną jest związek pary jednopłciowej. - Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym, demokratycznym państwem prawa. Uregulowane powinny być kwestie dotyczące wszystkich. A zasada wolności, godności i niedyskryminacji? - pytała.

Co w projekcie?

Projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa Twojego Ruchu przewiduje umożliwienie zawarcie związku parom hetero- i homoseksualnym. Przewiduje też, że partnerzy mają w związku równe prawa i obowiązki oraz udzielają sobie "wzajemnej pomocy i wsparcia, a także dbają o utrzymanie więzi pożycia".

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (22)
Sejm nie chce dyskutować o związkach partnerskich. "Jestem już zmęczona..."
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 58 razy 52

  Potwierdziło się po raz kolejny, że posłowie, jak i większość tego narodu, za nic ma ludzi, którzy chcą sobie ułożyć życie inaczej niż w związkach małżeńskich. Mnie to nie przeszkadza, bo przez ponad 60 lat życia, najpierw w PRLu, potem w tak zwanej "wolnej" i "demokratycznej" Polsce. moja sytuacja osoby żyjącej w takim związku od 35 lat nie zmieniła się. Szkoda mi tylko tych młodszych ludzi. No cóż, Polska była, jest i pozostaje krajem Wschodu, nie Zachodu. Róbcie tak dalej, wy "wybrańcy" narodu i ty narodzie myślący jak twoi przedstawiciele w Sejmie.! Na pewno nie wezmę udziału w kolejnych "wyborach" ludzi, którzy mi nie dają żadnego wyboru.

 • chri-s48

  Oceniono 44 razy 38

  Związki partnerskie be ale dotacja na kaplicę w formie wyciskarki cytrusów cacy.....

 • raab2

  Oceniono 41 razy 35

  Jak zniosą celibat w kk to bardzo szybko usankcjonują zwiazki partnerskie..z polecenia Watykanu..

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 30 razy 30

  Jak ktoś chce Polski nowoczesnej i sprawiedliwej, nie może głosować na PiS PO PSL i innych kościelnych. Jeżeli jednak głosuje na Kopacz czy Kaczyńskiego, a potem ze zdziwieniem przyjmuje takie wyniki, albo tez wierzy w kolejne tłumaczenia Pani profesor Fuszary, jest CIEMNYM LUDEM.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 42 razy 22

  Dyskutowanie z sensem o związkach partnerskich jest niemożliwe... PRZED "WYKOPANIEM" KONKORDATU Z POWROTEM DO WATYKANU. Gdzie jego miejsce w jakimś muzeum, ale niekoniecznie w Polsce.

 • lese_majeste

  Oceniono 20 razy 16

  droga młodzierzy, zanim wrzucisz głos do urny dobrze przemyśl, kto ci się do łóżka pakuje, ja widzę grubego, obleśnego biskupa, jak ci to pasuje to głosuj na dotychczas rządzących, bo problem z żyjącymi poza związkami małżeńskimi dotyczy głównie was a nie drobnego ułamka kochających nie mniej, nie gorzej ale nieco inaczej, do nich nie muszę pisać, bo oni i tak na biskupa nie zagłosują

 • kabed007

  Oceniono 15 razy 11

  a po wyborach i tak popis. Brak lewicy w tym kraju to masakra

 • plautilla

  Oceniono 3 razy 3

  Dziś w nocy, w sejmie ma się odbyć głosowanie nad referendum w sprawie prywatyzacji lasów. Nie wiem jaki będzie efekt tego głosowania, ale sam fakt, że zostało zaplanowane na godziny nocne, kilka dni przed świętami zalatuje zamachem stanu. Konstytucja 3 maja na odwyrtkę po prostu./więcej:coryllus,Leśnicy,salon24/

 • mtp01

  Oceniono 1 raz 1

  Decyzja Sejmu w tej sprawie była łatwa do przewidzenia. Skoro w tej samej izbie odrzucono wcześniej podobny projekt, to niby dlaczego inaczej miałoby być z tym. Skład Sejmu się nie zmienił i praca nad ustawą, która nie ma szans na przegłosowanie jest pozbawiona sensu. Żeby zmienić prawo nie zawsze wystarcza silny lobbing, czasami trzeba niestety przekonać większość obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX