Lewandowski: Tusk zatamował biegunkę regulacyjną w Unii. Parlament Europejski jest przegadany

- Dobrze życząc Tuskowi, dobrze życzy się Polsce i odwrotnie - mówił w Poranku Radia TOK FM Janusz Lewandowski, europoseł PO. Przekonywał, że Donald Tusk dobrze wypadł przewodnicząc szczytowi UE i dziwił się krytyce opozycji w Polsce. - W Unii oczekuje się zatamowania biegunki regulacyjnej. I Tusk wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom - mówił Lewandowski. Debiut Tuska ocenił na cztery z plusem.
Gościem Jacka Żakowskiego w Poranku Radia TOK FM był Janusz Lewandowski, europoseł PO, nowy szef Rady Gospodarczej przy premierze. Na tym ostatnim stanowisku zastąpi Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Bielecki nie do powtórzenia

- Pana poprzednik postawił poprzeczkę bardzo wysoko. Jak pan będzie godził te dwie role? Robota w Brukseli, a z drugiej tak ważna funkcja w Polsce - zaczął Żakowski. Lewandowski podkreślił, że Bielecki będzie trudny do zastąpienia. - Nie powtórzę roli Bieleckiego, bo to niemożliwe. Siedział w kancelarii i brał na siebie rozmaite decyzje strategiczne. Bo jak trzeba było jechać od kopalni, jechał Bielecki. Jeśli była bitwa o OFE, również na froncie był Bielecki. To nie do powtórzenia - podkreślał europoseł.- Kiedy jednak zobaczyłem zespół ludzki, uwierzyłem, że mając na miejscu Jacka Rostowskiego, Witolda Orłowskiego, znakomitych analityków bankowych, stwierdziłem, że spróbujemy - dodał. Lewandowski wyjaśniał też, że dopiero ustala skład i sposób funkcjonowania rady pod swoim przewodnictwem. Jedno ma być pewne - zarządzanie będzie "bardziej elastyczne". Gość Poranka Radia TOK FM nie chciał mówić, jakie konkretnie oczekiwania względem jego osoby ma Ewa Kopacz.

"Parlament Europejski jest przegadany"

Lewandowski mówił też o zakończonym wczoraj szczycie Rady Europejskiej, podczas której jako jej szef debiutował Donald Tusk. - Tusk to najbardziej widoczna polska postać na arenie międzynarodowej. Dobrze życząc Tuskowi, dobrze życzy się Polsce i odwrotnie - komplementował Lewandowski.

- W Polsce mamy spotęgowaną do niebotycznych wymiarów starą przywarę bezinteresownej zawiści przetłumaczonej na interesowną zawiść polityczną - utyskiwał później europoseł. Dziwił się polskiej opozycji, że ogłaszała fiasko szczytu lub krytykowała niezwykle zwięzłe dokumenty podsumowujące obrady. Faktycznie, szczyt w Brukseli trwał zaledwie siedem godzin i podsumowały go wnioski na kilku, zamiast kilkudziesięciu, stronach.

- Ludzie czekali na zwięzłe dokumenty, zwięzłość nie jest grzechem - podkreślał Lewandowski. - W Unii oczekuje się zatamowania biegunki regulacyjnej. I Tusk wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom. A jeśli były głosy niezadowolenia, to ze strony Parlamentu Europejskiego, który generalnie jest przegadany. Prócz poważnej pracy legislacyjnej jest tam sporo gadulstwa - zaznaczył.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (139)
Lewandowski: Tusk zatamował biegunkę regulacyjną w Unii. Parlament Europejski jest przegadany
Zaloguj się
 • absolute_dissent

  Oceniono 89 razy 51

  Miło patrzeć, jak polskie elity partyjne wchodzą z urabianiem opinii publicznej na "international level". Trzymam kciuki, panie Lewandowski!

 • alimariko

  Oceniono 107 razy 43

  Jeśli ktoś dobrze rozumie jakieś zagadnienia, to potrafi je zwięźle i przejrzyście przedstawić. Czas zacząć zwalczać tworzenie rozwlekłych, pełnych zbędnych frazesów i górnolotnych stwierdzeń dokumentów unijnych. Mam przekonanie, że Donald Tusk szybko i skutecznie załatwi ten problem.

 • babilon63

  Oceniono 81 razy 31

  Ja Tuska nie chwalę (dot. to też innych polityków) ale wiem, że cokolwiek i jakkolwiek by zrobił to nasza tzw. opozycja zawsze ma pretensje i uwagi, że sami by to zrobili lepiej ale jakoś nie robią bo wszystkie partie łącznie ze związkami zawodowymi były przy władzy i dalej jesteśmy w głębokim lesie politycznym.

 • femma12

  Oceniono 63 razy 23

  Donald Tusk jest ojcem naszego dobrobytu. To dzieki niemu moge w wolnym kraju czytac Gazetę Wyborczą, która podaje wyłacznie prawdziwe informacje.

 • kronikastyropianu

  Oceniono 113 razy 23

  Budowa kombinatu papierniczego w Kwidzynie kosztowała ponad 1 mld dol. W jego budowie i uruchamianiu brały udział firmy zachodnie. Był od samego początku wysoce dochodowy.
  Amerykanie postanowili, że przejmą go za 150 mln dol., ale J.Lewandowski - dobre chłopisko - nie chciał tyle i wziął tylko 120 mln dol. Do tego na 10 lat zwolnił Stejtowietów z podatku.
  Po tym czasie , niejaki Miller zastosował trik ze "strefą" i Stejtowieci dalej nie płacą podatku dochodowego.
  Jak to w kolonii !
  Czyżby Kongres Lewych Dochodów brał forsę nie tylko od CDU ?

 • sop3

  Oceniono 65 razy 23

  Mógł Żakowski zapytać Lewandowskiego o los NFI?

 • clamcay

  Oceniono 102 razy 22

  a więc zatamował biegunkę?
  dobrze że Pan Lewandowski oszczędził nam szczegółów w jaki sposób.

 • jogurt.bartex

  Oceniono 61 razy 21

  Ale na bezustanną biegunkę Kaczyńskiego jeszcze nie wynaleziono leku, sposobu, by ją zatrzymać !

 • jan_szajgec

  Oceniono 21 razy 19

  Sejm 3RP "produkuje" corocznie ponad 2000 ustaw - cyrk!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX