Kraśko: "Nic nie robić" - to plan PiS dla górnictwa. Doprowadza mnie to do depresji

- Plan PiS dla górnictwa, które wymaga reform, polega na tym, żeby nie robić nic i bronić związkowców, bo plan rządu jest bandycki. To do niczego nie prowadzi - mówił w Poranku Radia TOK FM Piotr Kraśko. - Doprowadza mnie to do depresji - dodał.
Górnicze protesty po podpisaniu porozumienia z rządem ustały, ale problem nierentownych kopalni pozostał. - Najbardziej przerażające jest to, że w fundamentalnej sprawie, jaką jest reforma polskiego górnictwa, które trzeba koniecznie zreformować i wiedzą o tym wszyscy, nie rozmawiamy uczciwie - mówił w Poranku Radia TOK FM Piotr Kraśko, szef Wiadomości TVP.

- Problem polega na tym, że od czasów rządów AWS (1997-2001) i Janusza Steinhoffa (b. ministra gospodarki) nikt nie reformował górnictwa. Jestem za tym, by chronić polskie górnictwo, ale rozmawiajmy o górnictwie szczerze. Zapytajmy: Czy są państwo za tym, byśmy dopłacali 200 mln miesięcznie Kompanii Węglowej, bo takie są ich straty? Czy jesteście za tym, by otworzyć handel węglem? Ludzie, którzy go kupują, by ogrzewać swoje domy, mogą kupić rosyjski węgiel kilka razy taniej albo dopłacać do tego, że kupują węgiel polski - mówił Kraśko w TOK FM.

Co doprowadza Kraśkę do depresji?

Jego zdaniem lepiej byłoby, gdyby rozmowa wyglądała tak: - Mówimy, że plan koalicji rządzącej jest taki, plan PiS taki. Jednak plan PiS polega na tym, żeby nie robić nic i bronić związkowców, bo plan rządu jest bandycki. To do niczego nie prowadzi - złościł się dziennikarz. - Doprowadza mnie to do depresji. Pytam polityków PiS, jaki mają pomysł, by nie tracić tych 200 mln miesięcznie? Odpowiadają: nie róbmy nic. To nie jest żaden plan. A może zamieńmy dyrektorów nominatów z PO na dyrektorów nominatów z innej partii... To nie rozwiązuje problemu! - mówił.

- Unia Europejska da pieniądze - podrzuciła Dominika Wielowieyska, której porannym gościem był Marcin Mastalerek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej mówiła, że "trafia ją szlag, kiedy słucha o postulatach związkowców".

Łupki położono, a co z elektrownią jądrową?

- W sprawie polityki energetycznej jest gigantyczna katastrofa. Cały czas nie wiem, na co my chcemy się zdecydować. Co się dzieje z elektrownią jądrową? Co jest z gazem z łupków, jak wielkie są te złoża? Położono tę sprawę. Tylko polskie firmy trzymają na tym łapę, a nie mamy w Polsce technologii, by skutecznie i szybko zacząć eksploatować gaz z łupków. Amerykańskie firmy się wycofały kilka lat temu przez złe decyzje. I nie będzie tego gazu, a szkoda - mówił Kraśko w TOK FM.

Pomysł rządu złagodzony przez związki

Zgodnie z rządowym planem naprawy KW, do SRK trafią 4 z 14 kopalni spółki, które generują 80 proc. strat całej Kompanii. Pozostałe 9 - z których tylko trzy były ostatnio rentowne - zostaną sprzedane nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce specjalnego przeznaczenia. Ostatnią kopalnię Węglokoks ma kupić od KW bezpośrednio.

Plan przewiduje finansowany z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń: urlopy górnicze i odprawy dla w sumie 5,2 tys. ludzi. 6 tys. pracowników ma zostać przeniesionych do kopalń w nowej spółce specjalnego przeznaczenia.

Rządowy plan naprawczy dla KW wywołał na Śląsku falę protestów - zdaniem krytyków planu, w tym związkowców - prowadzi on do likwidacji kopalń.

A Kaczyński się solidaryzuje

PiS od początku grzmi, że fatalna sytuacja polskiego górnictwa to wina rządu PO-PSL. W kulminacyjnym momencie konfliktu Jarosław Kaczyński pojechał na Śląsk, by "solidaryzować się z górnikami i ich rodzinami".

Zapowiedział, że jeżeli jego partia dojdzie do władzy, zostaną przeprowadzone zewnętrzne audyty w kopalniach, dzięki którym zostaną wyeliminowane patologie. - Teraz to system, w którym bardzo wielu ludzi, praktycznie nic nie robiąc, znakomicie zarabia, często robi prawdziwe miliony - na waszej krzywdzie - mówił Kaczyński. - Chciałem was zapewnić, że jeśli tylko uda się zwyciężyć w wyborach, jeśli uda się dojść do władzy Prawu i Sprawiedliwości, to te praktyki się skończą - dodał prezes PiS.

Kaczyński uważa, że do UE można wystąpić w sprawie wsparcia górnictwa, tak jak wspierane były niedawno banki.

Porozumienie z górnikami jest porozumieniem klasy próżniaczej [BLOG]

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (211)
Kraśko: "Nic nie robić" - to plan PiS dla górnictwa. Doprowadza mnie to do depresji
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 292 razy 258

  Niech sobie górnicy wydobywają, kupują i ogrzewają swoje domy. Ja kupię z Bogdanki lub Silesii, przedsiębiorstwa prywatne z udziałami pracowników, tak właśnie robi się biznes, a nie szantażowaniem podatników i rządu. NIE KUPUJCIE węgla od nierentownych kopalń, zdechną śmiercią naturalną.

 • tacx

  Oceniono 220 razy 174

  Alez to jest bardzo dobry pomysł. Gwarantuje że za 2 lata pozbedziemy się problemów górników i w ogole górnictwa i będzie jeden święty spokój. PRzed chwilą w radio usłyszałem ze mamy 500tys nauczycieli na utrzymaniu a wyniki matur sa zatrważające. Ci ludzie domagają się ustami zwiazków 1000zł podwyżki. Kraj kretynów normalnie.

  A duszę mą koi rechot rodaków znad Tamizy. Gratuluję im życiowej odwagi i zaradności. jedyne czego żałuję w życiu to tego że nie wyjechalem stad dekade temu. Bo tu Polski już nie ma. Została banda utracjuszy przy stole która ciągle tylko wrzeszczy daj. samorządowcy co sami sobie płace ustalaja, urzędnicy od lepienia durnych pomysłow, politycy, mundurowi, rolnocy, nauczyciele i kij wie kto jeszcze. Z Rodzinami pare milinów luda - i potem zdziwienie że pSL wygrywa wybory.
  Dajmy porzadzic PIS i to wszystko pierdyknie dokumentnie raz i na zawze. Cytujac Kononowicza "Niczego nie bedzie". I tyle.
  A co do Górników : Prezes Taras przed KW prezesował Bogdance. Efekt - 8mln ton węgla. Całośc wydobycia w Polsce 69mln. Poszedł do KW i go ubezwłasnowolnili. Efekt? Katastrofa. To samo co zwiazkowcy nalezy uczynic w całym kraju - dac wladzę pIs to samo rozwiąże problem górnictw i kazdy inny - po prostu zdemoluje wszystko i wszystkich i na wypalonej glebie ktoś w końcu stworzy normaln kraj

 • rts44

  Oceniono 150 razy 124

  Dlaczego nikt nie pyta min gospodarki-PIECHOCIŃSKIEGO???To przecież najwybitniejszy fachowiec od wszystkiego bo z PSLu!!!

 • takajednaania

  Oceniono 158 razy 118

  Trudno oczekiwać od PiS jakichkolwiek propozycji skoro to właśnie ta partia działa w porozumieniu z "S" i wyznacza jej cele oraz sposoby ich realizacji. Cele te to:
  1. rozregulowanie państwa i jego instytucji,
  2. marnotrawienie pieniędzy publicznych na nierentowne działy gospodarki (głównie górnictwo) w skali uniemożliwiającej realizację zadań ustawowych państwa co w efekcie ma doprowadzić do masowych strajków i wyjścia ludzi na ulice.
  Tego rodzaju działania uznać należy za jawny sabotaż.

 • sebol19731

  Oceniono 158 razy 104

  plan pis na całą Polskę to nic nie robić..od dawna wiadomo że pis nie ma kadr,przez dwa lata rządów ich ministrowie tylko się błaźnili i przynosili nam wstyd....nasz plan wyborczy na pis...nic nie robić w ich sprawie ..to zadziała

 • stop_bredniom

  Oceniono 128 razy 88

  Panie Kraśko. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Gdyby to PiS było przy korycie, to by wyzywało górników od warchołów, kazało by ćwiczyć na ich plecach działanie pał służbowych, i wróciłby temat zakamuflowanej opcji niemieckiej.

 • zd46

  Oceniono 85 razy 77

  Piotr Duda chce zakrzyczec Polakow myslacych zdroworozsadkowo machajac im przed nosem „PIESCIA ZWIAZKOWEGO WATAZKI” terminujacego w stanie wojennym w ZOMO!! Sila zwiazkow zawodowych powinny byc organizacje oplacane wylacznie przez ich czlonkow. Obecny system gdzie placa Zwiazkowego Dzialacza zalezy od szefa firmy i od jego laskawosci jest chore. Dzialacz ZASIADA w Radach Nadzorczcych inkasujac dodatkowe premie i zna sytuacje ekonomiczna firmy w tym kopalni a wiec jest w „ZMOWIE Z PRACODAWCA”! SIEDZI U NIEGO W KIESZENI WRAZ ZE SWOJA RODZINA. On nie informuje czlonkow zwiazkow rzetelnie. ON NIE JEST TYM ZAINTERESOWANY. Tu obowiazuje zasada: „mniej mowisz wiecej ci place”. Pora aby nareszcie WSZYSTKIE zwiazki zawodowe zostaly wyprowadzone poza zaklady, jako TWOR nie zwiazany organizacyjnie z danym zakladem. Powinni byc zrzeszeni w branzach i oplacani ZE SKLADEK czlonkowskich !!! W Y L A C Z N I E !!!! To jest uklad mafijny !!!!! Pora by panstwo przestalo oplacac tych co burza uklad spoleczny !

 • panbies

  Oceniono 103 razy 73

  Plan PiS dla górnictwa wygląda tak:
  PO mówi że zamykamy kopalnie - PiS utrzymujemy.
  PO mówi że utrzymujemy kopalnie PiS mówi że zamykamy.
  To jest górnictwo w wykonaniu PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX