"Prorosyjscy terroryści się umocnią - rosyjski sprzęt dostaną samolotami. Rosja chce, by Donbas był raną, która zatruwa Ukrainę"

- Największym problemem Ukrainy jest to, że nie zdołała zbudować armii. Oddziały, w dużym stopniu złożone z ochotników, są zostawione same sobie. Zachód powinien więc wspierać Ukrainę mądrym doradztwem, a nie dawać się rozgrywać Rosji - mówił w TOK FM gen. Roman Polko. Wg b. szefa GROM, prorosyjscy separatyści będą rośli w siłę. Choćby dlatego, że szybciej trafi do nich sprzęt z Rosji. Dzięki przejęciu lotniska w Doniecku.
Co najmniej 30 osób zginęło w ostrzale Mariupola, prowadzonym z pozycji prorosyjskich separatystów. Według prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki to zbrodnia podlegająca Trybunałowi w Hadze.

Gen. Roman Polko uważa, że separatyści będą rośli w siłę. Między innymi dzięki przejęciu lotniska w Doniecku. Choć z budynków zostały gruzy, to kontrola nad płytą lotniska ma strategiczne znaczenie.

- Terroryści już nie będą zaopatrywani tylko drogą lądową. Będą również otrzymywali rosyjskie wsparcie drogą lotniczą. To spowoduje, że się umocnią - mówił były dowódca jednostki GROM w "Poranku Radia TOK FM".

Zdaniem gen. Polki, ostatnie wydarzenia na wschodzie Ukrainy pokazują, że Rosja "gra" na przedłużający się konflikt. - Bo gdyby Moskwa chciała przejąć Donbas, to już dawno by to zrealizowała. Teraz więc mamy Ukrainę, która nie jest w stanie odbić tego terytorium, i terrorystów, którzy nie potrafią zarządzać tym terytorium. To na rękę Rosji, bo im zależy, by wschód Ukrainy był niegojącą się raną, która zatruwa cały organizm, jakim jest Ukraina.

Potępienie to za mało

Ostatnie wydarzenia na wschodzie Ukrainy będą tematem poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na czwartek zwołano posiedzenie szefów dyplomacji krajów UE. Krwawe ataki, której ofiarami są przede wszystkim cywile, potępili przywódcy UE i Stanów Zjednoczonych.

Ale zdaniem gen. Polki, słowa potępienia to za mało. - Zachód niestety coraz łatwiej jest rozrywany przez Rosję, która szuka wyłomu w unijnej solidarności. Patrząc na postawę Czech i Węgier, które były przeciwko tworzeniu szpicy NATO. Patrząc na Francję, która chce realizować swoje interesy, sprzedając broń i produkty żywnościowe. Widać, że Rosja jest w stanie łatwo dokonać wyłomu.

Jak mówił były szef GROM w TOK FM, Zachód powinien "wspierać Ukrainę dobrym doradztwem, a nie takim, które ma służyć budowie własnego kapitału".

- Największym problemem Ukrainy jest to, że nie może zbudować własnej armii. Ukraina ma armię oligarchów, ochotników. Oddziały walczące na wschodzie zostały zostawione same sobie. A nie są w stanie przetrwać bez zasilania, wsparcia logistycznego. Ukraina nie jest w stanie przeprowadzić żadnej sensownej operacji. Obserwujemy działania zupełnie oderwane, bez scenariusza i pomysłu. To właściwie wykrwawia tylko tych bohaterskich żołnierzy, którzy walczą w Donbasie.

Doskonałym przykładem jest trwająca ponad 240 dni obrona lotniska w Doniecku. Walczyli tam przede wszystkim ochotnicy. - Wolę walki "cyborgów" z lotniska zniszczyli chyba politycy z Kijowa. Nie mieli żadnego pomysłu na to, jak ich wspierać, ratować - ocenił gen. Roman Polko w TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (159)
"Prorosyjscy terroryści się umocnią - rosyjski sprzęt dostaną samolotami. Rosja chce, by Donbas był raną, która zatruwa Ukrainę"
Zaloguj się
 • kasz27j

  Oceniono 129 razy 91

  Panie Generale, czy spojrzał na mapę przed wygłoszeniem swoich mądrości. Z Rosji do Doniecka jest 80 km, do Ługańska 60 km, do Gorłowki 150 km, a do Nowoazowska 20 km. Kto rozsądny będzie woził na tym dystansie sprzęt i materiały samolotami, mając paręset kilometrów kontrolowanej przez siebie granicy. Chyba by tych Rosjan musiało z rozumu obrać. W dwie godziny kolumna czołgów z Rosji może być w Doniecku, a po drodze jeszcze zjedzą słoninę i gorzałką popiją. Lotnisko było separatystom potrzebne żeby ograniczyć ostrzał Doniecka przez WSU. Pas startowy lotniska w Doniecku jest nadal pod Ukraińskim ostrzałem i dodatkowo dziurawy jak sito i pozastawiany zniszczony sprzętem. Jeszcze długo nic tam nie wyląduje.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 132 razy 38

  To samo ZSRR robił na całym świecie...ZANIM SIĘ NIE ROZPADŁ...To im Afryka zawdzięcza swój dzisiejszy stan...A nie "kolonializmowi"...Wtedy PKB Afryki był dziesięć razy wyższy niż obecnie i nie mordowano tam ani głodzono ludzi tak jak dzisiaj...

 • lodzermensz1

  Oceniono 49 razy 37

  Panie generale Polko - żeby z tego lotniska skorzystać to trzeba będzie je najpierw odbudować. Pas lotniska poryty jest kraterami po wybuchach. Jaka firma budowlana wkroczy na to lotnisko, skoro na jego obrzeżach nadal trwają walki i nigdy nie wiadomo kiedy ostrzał artyleryjski spadnie na budowlańców?
  Jak na razie taniej jest wysłać z Rostowa kolejne ciężarówki pomalowane na biało, w których nie wiadomo co jest, lub przejechać przez jedno z kontrolowanych przez Rosjan przejść granicznych całą kolumną pancerną, tak jak dzieje się to dzisiaj.
  Diagnoza dotycząca stanu operacji wojskowej ze strony ukraińskiej generalnie trafna. Operacja rozwijała się całkiem dobrze. Zdobyto Słowiańsk i Kramatorsk. Aż do czasu, gdy do walk włączyły się jednostki rosyjskie zapewniając osłonę przeciwlotniczą oraz wsparcie logistyczne, broń pancerną, artylerię i zwiad.
  Niestety, ale stan degrengolady armii ukraińskiej trwa od niemal początku samodzielnego bytu tego kraju. Przykładały się do tego kolejne ekipy, a przede wszystkim finansowa mizeria spowodowana poziomem korupcji w tym kraju. Nie da się tej armii odbudować w kilka miesięcy kruchego rozejmu. Inna rzecz, że specjalnie nie widać politycznej determinacji.

 • leonleonidas

  Oceniono 99 razy 27

  Oszolom.
  Takich mamy generalow. Nieporozumienie.

 • obserwator1020

  Oceniono 33 razy 25

  Zastanawiam się, jak ten generał - będąc taką intelektualną miernotą - zrobił karierę w specjalsach. Od lat jego wypowiedzi często mnie przerażają...

 • mcgi

  Oceniono 48 razy 24

  Pan sobie dalej nosi te cegły w plecaku, a nie wypowiada się na tematy o których ma pan blade pojęcie.
  Dostawy sprzętu drogą lotniczą, kiedy ma się tyle doskonałych dróg lądowych o długości do 100 km mógł wymyślić tylko fachowiec wysokiej klasy.

 • panibiedroniowa

  Oceniono 38 razy 24

  Generał Polko oraz dr Żórawski vel Grajewski są ekspertami PiS d/s Bezpieczeństwa i Obronności.To a propos braku kadr w tej partii.

 • pawdz

  Oceniono 56 razy 24

  Kretyn w mundurze WP! Jak na podziurawionym i permanentnie ostrzeliwanym pasie startowym mają lądować samoloty!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX