"Skuteczne sankcje lepsze od udowadniania, który czołg wjechał pierwszy do Auschwitz"

- Westerplatte zawsze kojarzyło mi się z 1 września, nie wiem, dlaczego ma mi się kojarzyć z 8 maja? Coś niedobrego się dzieje. Za wszelką cenę próbujemy godzić w dumę narodową Rosji - tak Janina Paradowska komentuje pomysł organizacji na Westerplatte obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wg publicystki używanie wydarzeń historycznych do bieżącej walki z Rosją nie jest dobrym rozwiązaniem.
Kancelaria Prezydenta chce na Westerplatte zorganizować wielkie obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Mieliby w nich uczestniczyć liderzy państw UE. Uroczystości mają pokazać, że jak mówił prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla "GW", koniec II wojny światowej "nie wszystkim narodom Europy" przyniósł wolność.

- Westerplatte zawsze kojarzyło mi się z 1 września. Nie wiem, dlaczego ma mi się kojarzyć z 8 maja - komentuje pomysł Janina Paradowska.

Postawmy na sankcje

Zdaniem publicystki tygodnika "Polityka", niefortunnym pomysłem jest wykorzystywanie wydarzeń historycznych do celów politycznych. - Coś niedobrego dzieje się w związku z agresją Rosji na Ukrainie. Za wszelką cenę próbujemy godzić w dumę narodową Rosji. Wolałabym, żeby skutecznie stosowano sankcje. Oglądałam przejmujące uroczystości z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, których bohaterami byli więźniowie. Na tym tle spór o to, który czołg wjechał pierwszy do obozu, nie wydaje mi się poważny - mówiła Janina Paradowska w "Poranku Radia TOK FM".

Przypomnijmy, dyskusję wokół wyzwalania przez Rosjan obozu KL Auschwitz-Birkenau rozpoczął min. Grzegorz Schetyna. Szef MSZ 20 stycznia stwierdził, że pierwszy czołg, który rozbijał bramę Auschwitz, był prowadzony przez Ukraińca, Hawryłowicza Pobirczenko, późniejszego profesora prawa arbitrażowego".

Przeczytaj pierwszy wywiad z damą polskiego dziennikarstwa. Książka dostępna na Publio.pl >>

Gugała zgadza się z Putinem: Nie można zakłamywać historii! To Rosjanie razem z Hitlerem nas zaatakowali>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (155)
"Skuteczne sankcje lepsze od udowadniania, który czołg wjechał pierwszy do Auschwitz"
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 291 razy 225

  Można Rosjan lubić...albo nie... Tych pierwszych jest po "ansclussie" Ukrainy chyba coraz mniej...ALE OKŁADANIE SIĘ ROCZNICAMI... To już tak wielki...i d i o t y z m... że nie uzasadniają go nawet zbliżające się wybory...

 • artur_benek

  Oceniono 207 razy 197

  Na ogół nie zgadzam się z tezami pani Paradowskiej jednakże teraz trudno się nie zgodzić, że wojna w Gdańsku się nie skończyła a czołg, który wjeżdżał w bramę KL. Auschwitz był produkcji radzieckiej i w środku siedzieli obywatele Związku Sowieckiego. Jakie narody wchodziły w skład tego Związku wiemy i na tym powinna kończyć się interpretacja faktów historycznych, szczególnie przez magistrów historii.

 • lalilak

  Oceniono 220 razy 172

  Godzenie w dumę narodową Rosjan, czy uprawianie polityki przez wykorzystywanie historii wydaje się jakoś małostkowe, dziecinne wręcz. Po prostu to jest kwestia braku klasy naszej dyplomacji.

 • hamsterx

  Oceniono 159 razy 129

  jeśli fakty historyczne nie pasują do polityki
  to tym gorzej dla faktów

 • trasat

  Oceniono 133 razy 107

  Polska na Westerplatte będzie obchodzić, pewnie wspólne z Ukrainą, zwycięstwo na Niemcami! Przecież Westerplatte jest symbolem przegranej wojny 1939 r. Ofiarnej obrony ale zakończonej klęską. A jeśli chodzi o Ukraińców, czy Estończyków i Łotyszy, o ta ich część która była radziecka walczyła z Niemcami. Natomiast ta część do której odwołują się obecne rządy, to akurat współpracowała z Niemcami i mordowała Żydów. Skąd się biorą tacy historycy, jak Komorowski czy Schetyna? Jak oni zostali magistrami?

 • szaja25

  Oceniono 81 razy 71

  Mamy do innych pretensje, że zakłamują historie, ale za chwile będziemy to samo robić, chyba czas się opamiętać.

 • xynat

  Oceniono 75 razy 65

  Wiem. Poprzekręcajmy także 1 czerwca, 8 marca i 26 maja na antyrosyjską modłę. To jest chyba pierwszy raz gdy zgadzam się z Paradowską bo zwykle mierzi mnie ta baba. Jest jedna "antyrosyjska" data - 17 września i wystarczy, więc nie przerabiajmy innych bo aktualna polityka tego "wymaga".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX