Sawicki o pomyśle depopulacji dzików: Trzeba chronić przyrodę, ale i dobro rolników

Rozumiem, że trzeba chronić przyrodę, ale wiele gospodarstw żyje z produkcji trzody chlewnej, a dbanie o ich kondycję ekonomiczną także jest odpowiedzialnością ministra rolnictwa - mówił w ?Poranku? TOK FM Marek Sawicki.


W województwie podlaskim wykryto trzecie ognisko wirusa ASF - afrykańskiego pomoru świń. Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział wczoraj, że na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów złoży wniosek o depopulację, czyli wybicie wszystkich dzików na terenie zagrożonym chorobą. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Sawicki: Wirus rozprzestrzenia się wśród dzików

- Chce pan odstrzelić wszystkie dziki? - zapytała dziś ministra Dominika Wielowieyska. - Od chcieć do móc jest daleka droga. Decyzję w tej sprawie podejmuje sejmik województwa, a nie minister rolnictwa. Rozumiem, że trzeba chronić przyrodę, chronić dziki, ale w Polsce mamy ich ponad 300 tysięcy. Przypominam, że wiele gospodarstw żyje z produkcji trzody chlewnej, a dbanie o ich kondycję ekonomiczną także jest odpowiedzialnością ministra rolnictwa - odpowiedział Sawicki.

- Sugerowałem, że w związku z utrzymującym się zagrożeniem ASF należy zwrócić uwagę na to, że kolejnym ogniskiem choroby są dziki. Jak inaczej wytłumaczyć fakt, że są gospodarstwa, w których jest po siedem sztuk świń, po przebadaniu na wirusa wszystkie wykazują wynik ujemny, a tydzień później pięć z siedmiu jest już zarażonych? Widać wyraźnie, że w populacji dzików na Podlasiu ten wirus jest i się rozprzestrzenia. Sposobem na rozwiązanie problemu jest depopulacja dzików w tamtym obszarze - dodał.

Rekompensaty dla rolników czekają

Minister zbagatelizował sugestię Wielowieyskiej, że w miejsce dzików z Podlasia pojawią się inne, które przywędrują ze wschodu, czyli obszaru większego zagrożenia wirusem: - Dziki nie będą przychodziły tylko ze wschodu. Będą przychodziły też z zachodu. Pytanie, ile tych na wschodzie jest, bo tam też dokonano depopulacji.

Rolnicy chcą rekompensat od ministerstwa za straty związane z wirusem. Według Sawickiego resort jest przygotowany na wypłacenie ich rolnikom, których gospodarstwa znajdują się na obszarze zagrożenia chorobą. - Z 6 tysięcy rolników wnioski o odszkodowanie złożyło 400 - podkreślił minister.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Sawicki o pomyśle depopulacji dzików: Trzeba chronić przyrodę, ale i dobro rolników
Zaloguj się
 • raab2

  Oceniono 33 razy 27

  Proponuję niezwłocznie zacząć od depopulizacji głupków w rządzie...zarażonych wirusem tępactwa umysłowego...

 • bushman14

  Oceniono 17 razy 9

  Zamiast strzelać do dzików, trzeba po prostu zrezygnować z masowej hodowli zwierząt.

 • safelogica

  Oceniono 20 razy 8

  W krajach afrykańskich, azjatyckich jak i w Ameryce Południowej dzikie zwierzęta, oraz lasy, pustynie i sawanny stanowią duży problem dla rolnictwa. Wszyscy w tym Polacy uważają walczących z przyrodą, gdzieś tam za idiotów, bezrozumnych niszczycieli etc. W Polsce oczywiście to doskonałemu, inteligentnemu, wykształconemu rolnikowi przyroda i dzika zwierzyna wyrządza szkody bo ma za (ta zwierzyna) nazbyt dobrze. Rolnicy w Polsce nawołują więc do wystrzelania wszystkich dzików, wystrzelania wszystkich wilków, wystrzelania wszystkich niedźwiedzi, wszystkich bobrów, saren, jeleni, ptactwa wolnego. Po prostu chłop żywemu nie przepuści. Ostatnio chłopi urządzili blokady. Ciągnikami za 300 - 700 tys PLN. Oczywiście tłumaczą, że ciągniki nabyto za środki z kredytów. A przed zaciągnięciem kredytów założyli, że skup wieprzowiny będzie się odbywać po 7 zł za kg, a skup wycenia obecnie 1 kg na 3,50 zł, Tak nie można, przecież rolnikowi trzeba pomóc ..... Zaraz, zaraz kto ma pomóc rolnikowi? Oczywiście ja, zwyczajny obywatel. Ale "frankowicze" też się pomylili w kalkulacji kursów franka. Im już nie należy pomóc?
  Polska rozpada się, bo wiele grup społecznych żyje kosztem innych i jeszcze ciągle im mało. Najbardziej roszczeniowi na Świcie są polscy rolnicy. Od 70 lat wszelkie rządy ich wspierają, dołączyła do tego UE i nadal im za mało pomocy. To uwolnić ich rynki tak jak uwolniono rybki i prace w pozostałych sektorach, zostawić dziki i wilki,

 • adamofsky

  Oceniono 9 razy 7

  A na mojej leszczynie co roku wiewiórki kradną orzechy.. I co na to Sawicki?

 • pruch15

  Oceniono 11 razy 7

  Panie Sawicki trochę odwagi, czy to że jakiś palant z OPZZ tupnie nogą jest powodem aby eksterminować wszystko co jeszcze żyje w lesie ? Litości...

 • zuk.w.trawie

  Oceniono 8 razy 6

  Bobry - wystrzelać, dziki - wystrzelać, lisy - wystrzelać, podobnie łosie, sarny, ptactwo wszelakie etc. Na co to komu???? Brudzą, wyżerają, niszczą. Zbędny balast.
  A co z głupcami na dwóch nogach, których pełno wszędzie???

 • jakub13579

  Oceniono 8 razy 6

  Ubój dzików? Tak, tak, tak !!!
  Ale tylko rytualny. Bez ogłuszania.
  Przecież jesteśmy narodem cywilizowanym w środku Europy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX