Żakowski: Smoleńska mgła opadła, zastąpiła ją mgła pisowska. Nie wolno robić małpiarni z tej tragedii

- Tylu wybitnych, cennych, sympatycznych ludzi zginęło. Będziemy z tym bólem żyć bez końca. Jedno, czego nie wolno, to robić z tego małpiarni, cyrku i pola niezdrowych zmagań - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. Dziś 5. rocznica katastrofy smoleńskiej.
- W gazetach dużo o zamachu smoleńskim - westchnął w TOK FM Jacek Żakowski przeglądając dzisiejsze wydania gazet, w których dominuje katastrofa smoleńska. - Wiele osób dałoby wiele, żeby o nim już nie słyszeć. Krążymy w kółko, zakonserwowały się postawy, oceny i poglądy. Dobrze widać, że żadna wiedza nie ma wpływu na to, kto co w tej sprawie sądzi. Zawsze można z poważną miną powtarzać, że tragedia, że fatalnie, że cios dla narodu i że będziemy z tym bólem żyć bez końca - mówił publicysta.

- 5. rocznica to moment wymuszający refleksję. Jarosław Kurski pisze dziś w "GW" -"To była nasza wspólna tragedia" . I wciąż jest. Bo tragedia życia i śmierci zamienia się w tragedię polityczną dzielącą Polskę. Z fatalnym skutkiem. Cena za ten podział, podtrzymywany przez paranoje i legendy smoleńskie, jest coraz wyższa i dezorganizuje polską demokrację, bo odbiera jej racjonalność - mówił Żakowski.

- Mamy do czynienia z pierwszym w historii świata zamachem, na który nie ma dowodów - cytował prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Żakowski mówił o "smoleńskiej mgle, która opadła, a zastąpiła ją mgła pisowska". - Ten polityczny pył opada, jak się patrzy na listy ofiar ze zdjęciami. Tylu wybitnych, sympatycznych, cennych, mądrych, zasłużonych ludzi, z którymi żyliśmy przez lata. I już ich nie ma. I nie będzie - dodał zasmucony. - Jedno, czego nie wolno, to robić z tego małpiarni, cyrku i pola niezdrowych zmagań - powiedział.

Dziś mija piąta rocznica katastrofy smoleńskiej. Zginęło w niej 96 osób, w tym para prezydencka i parlamentarzyści.

Od pięciu lat żyjemy w politycznym matriksie kręcącym się wokół kokpitu samolotu, którego wrak nie wraca do Polski [BLOG]

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (155)
Żakowski: Smoleńska mgła opadła, zastąpiła ją mgła pisowska. Nie wolno robić małpiarni z tej tragedii
Zaloguj się
 • zelalem

  Oceniono 523 razy 443

  Dziś mija 11 rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego!
  Wspomnij o nim, panie Żakowski.
  Każda jego piosenka była więcej warta niż cała prezydentura Kaczyńskiego.

 • safelogica

  Oceniono 414 razy 392

  Ludzie tracą bliskich, przyjaciół. Takie jest życie. Czasami celebrują rocznicę śmierci czy inne daty z życia tych, którzy odeszli.
  Rocznice te obchodzą w domu, na cmentarzu, w kościele, czasami w miejscu tragedii.
  Jarosław Kaczyński rocznicę śmierci brata obchodzi w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu, przed siedzibą Prezydenta RP, tzw. pałacem Namiestnikowskim.
  Wybrał to miejsce celowo. Jego obchody odbywają się nie na cmentarzu, nie w kościele, nie w domu, nie w miejscu pochówku rodziny, nie w miejscu tragedii. Nawet nie w miejscu pracy. Miejsce, czyli siedziba prezydenta jest materialnym symbolem władzy. Jarosław Kaczyński obchodzi więc rocznicę nie utraty partnerów, przyjaciół czy brata lecz rocznicę utraty WŁADZY. To jest jego boleść: UTRATA WŁADZY.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 350 razy 296

  Większej małpiarni nie da się już zrobić... Od tej którą prezes nam robi od lat pięciu. Pod rękę z Kościołem naszym Przenajświętszym. Amen

 • pimpao

  Oceniono 192 razy 174

  "- Tylu wybitnych, cennych, sympatycznych ludzi zginęło. Będziemy z tym bólem żyć bez końca. Jedno, czego nie wolno, to robić z tego małpiarni, cyrku i pola niezdrowych zmagań - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski. "

  Panie Żakowski, sama ta katastrofa to małpiarnia. A to co się działo i dzieje później to wybieg dla hien i kloaka.

 • chri-s48

  Oceniono 170 razy 152

  Dziś festiwal - kto godniej uczci katastrofę. Dlaczego my czcimy tylko porażki,upadki i katastrofy ? Czy to jest pokazanie heroizmu,martyrologii,patriotyzmu czy naszej głupoty ? A może te celebracje organizowane od wieków są w celu podniesienia rangi kościoła w społeczeństwie ? Kiedy wreszcie przestaniemy być kupą płaczków i
  malkontentów ? Minęło już pięć lat i czas najwyższy dać odejść tym którzy tragicznie
  zginęli i skończyć te rozkopywanie grobów na nowo.

 • carl_von_clausewitz

  Oceniono 159 razy 149

  Panie, sądzisz pan, że prezesowi bardzie żal utraconego brata niż Pałacu Prezydenckiego? Gdyby podmiotem comiesięcznych iventów partyjnych był brat prezesa to odbywałyby się w Krakowie, na Wawelu, tam gdzie leży braciszek.

  Prezio to chory z nienawiści człowieczek, dla którego celem życia jest władza. Temu celowi podporządkował rodzinę, moralność a nawet wiarę swoich rosyjskich przodków...

 • adamofsky

  Oceniono 136 razy 102

  "Mamy do czynienia z pierwszym w historii świata zamach, na który nie ma dowodów" Chyba powinno brzmieć: "na który nie ma przesłanek".

 • xvq111

  Oceniono 102 razy 90

  Panowie i Panie dziennikarze zapominają , że sami w pogoni za sensacją i kasą karmią małpy informacjami w rodzaju sensacji , dostarczając pożywienia różnego rodzaju frustratom.
  Wystarczy trochę profesjonalizmu i refleksji , a unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji . Pan Żakowski powinien uderzyć się we własne piersi i poprosić kolegów o dystans do całej sprawy i to już poprawi sytuację.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX