Starcie dwóch lewic w TOK FM. Kik z WiR chce JOW i narodowej lewicy. Konieczny z Razem odcina się od SLD i stawia na prekariuszy

- Odcinamy się od SLD. Nie mamy nic wspólnego z Millerem, Kaliszem i Środą - przekonywał w Radiu TOK FM Maciej Konieczny z partii Razem. - Lewica musi mieć narodowy charakter - wskazywał prof. Kazimierz Kik z ugrupowania Wolność i Równość. Przedstawiciele dwóch nowych lewicowych partii starli się na antenie TOK FM.
W ostatnim czasie na lewicy spory ruch. Z inicjatywy kilku profesorów powstała partia Wolność i Równość, za którą według "Polityki" stoją działacze stowarzyszenia Ryszarda Kalisza. W Warszawie odbył się zaś niedawno kongres założycielski partii Razem, która grupuje byłych działaczy Zielonych, Młodych Socjalistów, ruchów miejskich, związkowców i niezaangażowanych w politykę lewicowców. W programie Pawła Sulika w Radiu TOK FM starli się prof. Kazimierz Kik, inicjator WiR, oraz Maciej Konieczny, członek zarządu Razem.

Partia Razem nową lewicą? Byliśmy na kongresie założycielskim >>>

- Lewica musi mieć narodowy charakter. Musi odzwierciedlać swój elektorat, w Polsce jest on konserwatywny - mówił Kik, wskazując, że stawia nie na sprawy światopoglądowe, ale socjalne. - To nie są fanaberie - mówił o związkach partnerskich Konieczny. - Ale pułapką jest budowanie wizerunku na sprawach już wiązanych z lewicą. Musimy dla niej odzyskać egalitaryzm ekonomiczny, sprawy socjalne - przyznał. Na to Kik odparł, że odrzuca słowo "prekariat", zwracając się do tradycyjnego socjalnego elektoratu, w tym emerytów.

Kik zaskoczył też swym poparciem dla JOW. Przeciwko zmianom w ordynacji wyborczej opowiedział się Konieczny. - To najprostsza metoda do zabetonowania sceny politycznej - mówił. - To, że prezydent zaczął grzebać w konstytucji, to jest standard republiki bananowej - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Starcie dwóch lewic w TOK FM. Kik z WiR chce JOW i narodowej lewicy. Konieczny z Razem odcina się od SLD i stawia na prekariuszy
Zaloguj się
 • maura4

  Oceniono 43 razy 31

  Co znaczy narodowy charakter ? Pod rączkę z KK i ze zgiętym karkiem ? To czym będziecie różnić się od prawicy ?
  Może to Razem będzie nowocześniejsze ?

 • jan.ostrzyca

  Oceniono 41 razy 17

  Jeszcze nie ma tych lewic a już się kłócą? Zarąbiście, będzie duży sukces!

 • rozpromieniona

  Oceniono 13 razy 11

  Narodowa lewica? Może od razu narodowy socjalizm wprowadzi (od conajmniej dziewiętnastego wieku--wieku nacjonalizmów--lewica to przede wszystkim ruchy internacjonalistyczne, więc nie wiem, dlaczego w/g Kika.

  A co do Razem, to tam też się trochę profesorów znajdzie, więc nie wiem skąd narodowa lewica WiRu ma być taka profesorska.

 • r2d2_c3p0

  Oceniono 12 razy 8

  Panie profesorze Kik i panie Macieju, wasze spory do silnej lewicy na pewno nie doprowadzą. Spójrzcie na elektorat Syrizy i Podemos - w większości to młodzi ludzie! Tymczasem młodych Polaków skrzętnie zagospodarował Paweł Kukiz, J.K. Mikke oraz Prawo i Sprawiedliwość.
  Wyciągnijcie wnioski, wykreujcie nowe autorytety, przyciągnijcie świeżym wizerunkiem i naturalną, a nie wymuszoną dynamiką. W przeciwnym wypadku znowu przegadacie i "wykłócicie" cenny czas. Z wyborów na wybory ze skłóconą lewicą coraz mniej osób chce mieć cokolwiek wspólnego.

 • Andrzej Lisiak

  Oceniono 8 razy 4

  Polskiej lewicy należy się co najmniej kilka lat czyśćca. Aby te wszystkie śmieci; ( Tu niemalże cała ta pseudolewicowa pleśń jaka narosła na lewicy ideowej) uległa nieodwracalnemu rozkładowi.
  Potem może wokół PROGRAMU zbuduje się coś nowego, z czym będzie można nawet myśleć o przejęciu władzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX