Polska przyjmie syryjskich chrześcijan? Żakowski: Segregacja, państwo religijne. Rząd uległ rasistowskiej presji

Polska ma przyjąć kilkadziesiąt chrześcijańskich rodzin z Syrii. - To dla mnie zapowiedź pogłębiania się państwa religijnego, jeśli można uchodźców segregować ze względu na wyznanie - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Polska przyjmie 60 rodzin z objętej konfliktem Syrii. Dzisiaj chrześcijanie, którzy są prześladowani tam w sposób barbarzyński, zasługują, żeby kraj chrześcijański, jakim jest Polska, podążył z pomocą - oświadczyła wczoraj Ewa Kopacz.

- Czy konstytucja pozwala różnicować działania humanitarne w zależności od wyznania osób, których one dotyczą? - dziwił się w Poranku Radia TOK FM Jacek Żakowski, stwierdzając, że rząd mimochodem naruszył ustawę zasadniczą. - W mojej ocenie nie naruszył - stwierdził Borys Budka, minister sprawiedliwości, wskazując na "uwarunkowania geopolityczne".

"Rząd uległ rasistowskiej presji"

- To dla mnie zapowiedź pogłębiania się państwa religijnego, jeśli można uchodźców segregować ze względu na wyznanie - mówił Żakowski. - Niedługo będzie można segregować pacjentów w szpitalach: chrześcijan operujemy teraz, a niechrześcijan dopiero w przyszłym roku. Byłem zszokowany. Gdyby jeszcze to był rząd ZChN, powiedziałbym, że można było się tego spodziewać. Rząd przestraszył się, co się stanie, jeśli przyjadą do polski muzułmanie. Uległ rasistowskiej presji - denerwował się publicysta. - To dobra decyzja i nie ma nic wspólnego z państwem wyznaniowym. Nie używałbym słowa segregacja - próbował kontrować Budka.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
Polska przyjmie syryjskich chrześcijan? Żakowski: Segregacja, państwo religijne. Rząd uległ rasistowskiej presji
Zaloguj się
 • Paweł Pavel

  Oceniono 84 razy 74

  Poranne refleksje z radia TOK fm słuchanego w czasie jazdy do pracy samochodem. Na wstępie muszę zaznaczyć że jestem osobą zdecydowanie niewierzącą z lekkim zwichrowaniem w kierunku wojującego antyklerykalizmu, co ważne będzie w pełnym zrozumieniu tego co piszę. Otóż pomiędzy reklamą kredytu na wakacje a środkiem na trzymanie moczu pan red. Żakowski wraz z resztą kwiatu dziennikarstwa rozdzierali malowniczo szaty nad państwem wyznaniowym jakim to wczoraj stała się Polska po decyzji pani Kopacz, o udzieleniu azylu i pilnym sprowadzeniu do Polski 60 rodzin chrześcijańskich z Syrii. Wysłuchałem jak to "kryterium wyznaniowe" jest "niewybaczalnym błędem", jak to "cofnęliśmy się do średniowiecza", o wstydzie na całą Europę nie wspominając. W zasadzie, między wierszami towarzystwo wnioskowało o rozstrzelanie p.premier za podjęcie tej żenującej, karygodnej i poniżającej nasze oświecone społeczeństwo decyzji. Było dużo o antysemityzmie bez Żydów oraz polskiej islamofobii bez islamistów. Otóż pominę fakt, że nie uciekniemy od napływu imigrantów z zewnątrz - nie ma na to rady, ale uważam że te kilkaset osób w Polsce najprawdopodobniej nie zaowocuje z czasem kolorową młodzieżą biegającą po ulicach w pasie szahida. Przypuszczam, że ciężko być chrześcijaninem na bliskim wschodzie i raczej są to ludzie głęboko wierzący, a jako tacy najprawdopodobniej łatwiej się z Polakami zintegrują, choć i tak łatwo nie będzie. Tak przypuszczam, bo na samym procesie asymilacji imigrantów się na tym nie znam. Otóż wzburzył mnie fakt, że "kwiat dziennikarstwa" pod wodzą red. Żakowskiego nie zająknął się nawet o tym, że ludzie ci, pozostając w Syrii w każdej chwili mogą zostać pozbawieni głów tępym nożem przez swoich rodaków, wyznających wiarę w Allaha. Właśnie dlatego i za to że są chrześcijanami. W zasadzie, mimo wspólnych korzeni kulturowych mógłbym powiedzieć że mam taki sam stosunek do syryjskich chrześcijan co muzułmanów. I pewnie jest to prawda. Ale niedopuszczalne dla mnie jest aby ktoś w bestialski sposób mordował kogokolwiek, tylko i wyłącznie z powodu, że ten czy inny wierzy w tamto, czy owamto. I dlatego decyzja rządu jest słuszna i mogą sobie "oświeceni żurnaliści" pokrzykiwać o tolerancji, multrikulturowości, a redaktorowi Żakowskiemu polecam spacer po ulicy w Arabii Saudyjskiej z dużym krzyżem na szyi. Tak dla jaj...

 • cynnik2

  Oceniono 101 razy 59

  Z dwojga złego lepiej przyjąć paru wyznawców Jezusa niż Allacha. Ci pierwsi jeszcze nie podkładają bomb i nie ucinają głów.

 • margo_lyson1963

  Oceniono 59 razy 37

  tak moze przypomnijcie sobie kontekst zamiast tak gadac o jakimns swieckim panstwie , to prywatna fundacja ktora zbierala prywatne pieniadze !!!! zwrocila sie o pomoc do rzadu polskiego w sprawie sciagniecia syryjskich rodzin (akurat chrzescijanskich ale to nie polski rzad wybieral te rodziny tylko prywatna fundacja dokonala takiego wyboru ) z ternu syrii do europy poprosili o pomoc w sciagnieciu 300 rodzin a dostali zgode polskiego rzadu co do sciagniecia 60 rodzin (dlaczego tylko 60 ?? tego nie rozumiem) wiec mowienie przez zakowskiego ze polski rzad dokonywal jakiejsc segregacji typu rasistowskiego jest conajmniej glupie , rzad nie mial zadnego wplywu na to ze to sa takie lub inne rodziny, prywatna fundacja estera poprosila polski rzad o pomoc i tyle , polski rzad mogl odmowic lub pomoc w sciagnieciu tych rodzin, nie rozmiem tej ekscytacji ponizej , bo z tego co tu piszecie rzad polski winien odmowic pomocy prywatnej fundacji ktora zebrala prywatne pieniadze dla tych rodzin ktore jakdyby sama wybrala a to sa pieniadze na utrzymanie i mieszkanie dla nich , rozumiem ze jesli rodziny sa chrzescijanskie to nie nalezy ich sprowadzac ale gdyby byly islamskie to jak najbardziej ??? to tak wyglada z waszych wpisow a ja uwazam ze moglibyscie oceniac tak rzad ale rasizm religijny gdyby jakas inna fundacja prywatna zebrala fundusze i poprosila polski rzad o pomoc a bylyby to np. rodziny o wyznaniu islamskim i rzad polski bez rozpatrzenia tej prosby odmowil by na wejsciu to wtedy moznaby sie sie zgodzic z zarzutami, dla mnie bardziej jest wazne pytanie dlaczego rzad polski nie zgodzil siue na pomoc w sprowadzeniu 300 rodzin byc moze chodzilo o sprawy techniczne ?? tego nie wiem ale mowienie ze rzad polski jest rasista religijnym bo zgodzil sie na prosbe prywatnej fundacji zeby sprowadzic 60 rodzin chrzescijanskich ??? jesli tak naprawde myslicie sami jestescie rasisatmi

 • Pawel Pochopien

  Oceniono 50 razy 36

  Panie Żakowski pewnie pan nie uwierzy ale Polacy w czasie 2 wojny ratowali ludzi w potrzebie w zdecydowanej większosci byli to Żydzi i bardzo dobrze że ratowali.Dobrze też że pana Żakowskiego wtedy nie było na świecie bo pewnie by Pan narzekał że Polacy to rasiści udzielający pomocy jedynie Żydom..:) Ale na serio- Dlaczego ratowali Żydów? bo właśnie im groziło największe niebezpieczeństwo.Kto chciał i mógł to ratował tych ludzi pozbawionych nadziei i skazanych na zagładę. I teraz też się tak stanie-Polacy uratują tych którym grozi największe niebezpieczeństwo czyli syryjskich chrześcijan.Nie jest ważne wyznanie tylko krytyczna sytuacja w której się Ci ludzie znalezli.Jeśli im nie pomożemy to zostaną ZAMORDOWANI a fakt że są chrześcijanami nie może przecież być argumentem przeciwko ich sprowadzeniu!!! ostatni argument-środki na utrzymanie uchodzców są środkami PRYWATNYMI.Pan Żakowski nie musi sie martwić co ja zrobię z moimi pieniędzmi ani komu dam dach nad głową-Paniał??? Dla równowagi niech Pan Żakowski sprowadzi pod swój paru miłych gentelmenów z Somalii żeby było sprawiedliwie....

 • musa-kusa

  Oceniono 71 razy 31

  czy jeden dowolny dzień w tygodniu mógłby być wolny od komentarzy Jacka Żakowskiego?

 • szpung

  Oceniono 64 razy 28

  Zakowski zapomina iz mowimy o tej samej rasie tyle ze nie skazonej nazistowska ideologia islamu, nie widze tu miejsca na uzywanie pojecia rasizm.

 • tom_58

  Oceniono 29 razy 21

  Żakowski pokazuje na czym polega lewacka moralność. Zresztą taka sama jest zlewaczała zachodnia Europa ze swoim fiołem na punkcie chrześcijaństwa.
  Toczy się obecnie batalia o rozdział imigrantów z północnej Afryki. Oni chcą uciec przed zwykłą biedą do lepszego świata. Ja tego nie kwestionuję. Tylko, że wrzucenie ich do Polski, to raczej wbrew ich marzeniom.
  Natomiast tym syryjskim chrześcijanom nie chodzi o większy kawałek chleba.
  Przed czym uciekają? - Odpowiedź łatwo znajdziesz w necie, zdjęcia to nie keczupowy horror, tylko real. Wpisz więc w wyszukiwarkę "holocaust chrześcijan" i jest (chciałem podać linka, ale system blokuje).
  Jakże trzeba mieć nasra.. w głowie, by pieprzyć takie rzeczy jak red. Żakowski?

 • zydokomunowroc

  Oceniono 10 razy 10

  Proponuję, bu redaktor żakowski zaprosił pod swój dach paru imigrantów-muzułmanów. Taki mądry, oświecony, niech da przykład.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX