"Wynagrodzenia w Polsce są za niskie. To problem polityczny, a będzie i problem rozwojowy"

- Rząd podwyższy płacę minimalną o 100 zł - zapowiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. - Podwyżka mogłaby być nawet wyższa - mówił w Radiu TOK FM dr Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze. - Wynagrodzenia są za niskie. To będzie problem rozwojowy, a już jest politycznym - zaznaczył.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Maciej Grelowski, szef Rady Głównej Business Center Club, podkreślał, że płacy minimalnej się sprzeciwia, bo to tylko wartość statystyczna. Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, przekonywał natomiast, że podwyżka płacy minimalnej spowoduje wzrost szarej strefy.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
"Wynagrodzenia w Polsce są za niskie. To problem polityczny, a będzie i problem rozwojowy"
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 33 razy 23

  Księża to już z głodu przymierają od tych niskich zarobków!
  Z takiego Rydzyka to komornik nawet kilku tysięcy nie był w stanie ściągnąć.

 • siwywaldi

  Oceniono 26 razy 18

  Raptem politycy "zauważyli" że płace w Polsce są za niskie!

  Jednocześnie widać, że wiecznie nie nażarte pijawki z różnych BCC i 'lewiatanów", wciąż chciały by Polski, w której zasuwa się za miskę ryżu (albo wręcz TAŃSZYCH rodzimych ziemniaków), a nie kraju pełniącego równą innym rolę w Europie. I jakoś nie chce wleźć im do łbów, że WYŻSZA pensja, to tym samym WYŻSZE podatki a więc i dochody Państwa, WYŻSZE składki na ZUS a więc i przyszłe emerytury, WYŻSZA składka na NFZ a tym samym i wyższy poziom służby Zdrowia etc. etc....

 • glit64

  Oceniono 16 razy 10

  Woda sie w dupciach banksterom neoliberalnym zagotowała. Podobno taki Grabowski, Petru i Balcerowicz mają bezpośrednie, sztywne polączenie z Siedzibą Wolnego- Rynku- który-Wszystko- Załatwia. Nikt nie wie gdzie to jest ani nikt go nie widział, ale wszyscy swiecie w niego wierzą. No bo jak tu nie wierzyc, jak socjalizm i wspólne baby - się nie sprawdził(y). trza w cos wierzyc, Panie Kochany....
  No i ten Wolny Rynek itd..itp... (patrz wyzej) własnie im wyjawił, ze czasami co "bez kapitału" to są tacy ich "mniejsi bracia" i trzeba im dać troszke wytchnienia. Sypnąć łaskawie 100 tu, ulgę tam... to i pojedzą deczko i kto wie, moze mnożyć się będą, na chwałę Wolnego Rynku itd itp.. patrz wyzej..

 • rpal

  Oceniono 6 razy 6

  Ekspert w końcu zauważył to co na przełomie XIX i XX w zauważyli zachodni kapitaliści że nie można bez końca drenować pracowników najemnych bo są potencjalnymi konsumentami i im więcej zarabiają tym więcej kupują, nakręcają spiralę konsumpcji i jednocześnie produkcji. W czasach kiedy pieniądz produkuje się poprzez spekulacje bankowe to już nie ma znaczenia, tyle że taka produkcja kończy się krachem finansowym. Moje gratulacje z dobrego refleksu i dobrze by było gdyby lewiatany i bbc też to zauważyły.

 • dota2999

  Oceniono 6 razy 2

  Za niskie zarobki... więc zwiększmy podatki, aby misie miały z czego kraść.

 • filibrynka

  Oceniono 1 raz 1

  Najważniejsze to ustalenie stawki godzinowej nie mniejszej niż...Wtedy nie będzie ogłoszeń typu:zatrudnię recepcjonistkę za 6zł brutto/h, praca od 6.00 do 18.00 Gliwice ul. Portowa 15 (na olx).Jak strasznie trzeba gardzić ludzmi, aby coś takiego proponować! polecam sprawdzić co to za firma. Natomiast dobrze byłoby wypłacać pensje brutto, aby druga strona miała również świadomość kosztów.

 • tbgmbx

  Oceniono 7 razy 1

  Jasne, że płace w Polsce są za niskie - tak twierdzi pan Grabowski i wszyscy dyskutanci pod tekstem. I maja rację. Ale co mogą zrobić politycy w tej sprawie? No, podnieść płacę minimalną. Wtedy ci, którzy zarabiają płacę minimalną trochę zyskają, bo im wszyscy pracodawcy będą musieli pensje podnieść. No, powiedzmy, całej budżetówce mogą podnieść - a co tam. Może jeszcze nauczycielom i naukowcom. No, komu jeszcze państwo (politycy) płacą - emeryci i renciści może. Całej reszcie płaci jakiś prywatny pracodawca, któremu politycy mogą nakukać, bo oprócz płacy minimalnej nic mu nie mogą kazać. Problem będą mieli samozatrudnieni, bo będą musieli zapłacić większe składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, nie mając żadnej gwarancji, że więcej zarobią. Problem będą mieli ci pracodawcy, którzy wbrew ogólnemu przekonaniu nie wydają pieniędzy na BMW, bo ich biznesy działają na rynku o dużej konkurencji i ich zysk ledwie starcza na utrzymanie kapitału (tak jakby sprzedać ten biznes i oddać pieniądze na lokatę do PKO). Czyli fajnie się mówi, żeby w Polsce podnieść płace. Ale kto, z czego i komu? To jest pytanie!

 • szpung

  Oceniono 23 razy 1

  Dla tego goscia nie ma takiej wolty ktorej nie mozna wykonac celem utrzymania sie przy korycie. Pizse oczywiscie o autorze tych slow.kto pamieta co ten mis puszysty systemu mowil przez 25 lat w rozych okresach jego kariery ten wie ze jaja moga byc jak berety.

 • ciemnyludd

  Oceniono 41 razy 1

  Jasne że wynagrodzenia w Polsce są za niskie...Powinny być takie jak sa w Niemczech , Brytanii czy Francji...Czyli wymagają podniesienia nie o 100 złotych, jak proponuje ten zbrodniczy, zdradziecki i oszukańczy rząd PO... Ale wymagają natychmiastowego podniesienia o 400 %...W czym na pewno Dudzie i nowemu rządowi po jesiennych wyborach pomoże CHRYSTUS KRÓL...ORAZ MARYJA KRÓLOWA POLSKI... Amen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX