Prof. Zielonka: Cały system zaciskania pasa i prywatyzacji zdusił gospodarki. Ta polityka leży na kolanach

- Cały system zaciskania pasa, prywatyzacji, ograniczania świadczeń społecznych zdusił gospodarki, które były w tarapatach. I one nie są w stanie zapłacić za swoje długi. To nie wyszło, ta polityka leży na kolanach - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Jan Zielonka z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jan Żakowski pytał w Poranku Radia TOK FM prof. Jana Zielonkę z Uniwersytetu Oksfordzkiego, czy Unia Europejska zaczęła się już rozpadać. Zdaniem politologa z tym procesem mamy do czynienia już od chwili, kiedy Francja i Holandia zawetowały unijną konstytucję. - Wtedy już było widać, że możemy rządzić Europą bez poparcia społecznego przez jakiś czas, ale nie na zawsze. I w pewnym momencie trzeba było zapłacić cenę - mówił prof. Zielonka.

"Nie wystarczy zmienić polityków, trzeba zmienić politykę"

Jego zdaniem ten moment to kryzys ekonomiczny w 2008 roku. - Amerykanie dostali grypy, my dostaliśmy choroby płuc i co gorsza - staraliśmy się ją uleczyć za pomocą aspiryny. To nie wyszło, ta polityka leży na kolanach. Cały system zaciskania pasa, prywatyzacji, ograniczania świadczeń społecznych zdusił gospodarki, które były w tarapatach. I one nie są w stanie zapłacić za swoje długi - mówił prof. Zielonka.

- Politycy z krajów wierzycielskich biją głową w mur, bo z biednych się więcej nie wydusi. Jedyny sukces, jaki mogą odnieść, to że ukarzą pierwszą partię protestu przeciwko temu konsensusowi, co pomoże prawicy w wygraniu kolejnych wyborów w Hiszpanii. Ale nie potrwa to długo. Bo nie wystarczy zmienić polityków, trzeba zmienić politykę - podkreślił politolog.

DOSTĘP PREMIUM