Sierakowski: Niemcom umarzano długi przez całą historię! A od Grecji domagają się spłaty

- To, co się wydarzyło w sprawie Grecji, to dla mnie katastrofa - komentował Sławomir Sierakowski w TOK FM. Dla twórcy ?Krytyki Politycznej? najbardziej bulwersująca jest postawa Niemiec wobec pogrążonej w kryzysie Grecji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 - Niemcom umarzano długi przez całą historię. To państwo nigdy nie spłacało długów. Po każdej wojnie rosło w długi, które im umarzano - przypomniał Sierakowski w programie "Goście Passenta".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (74)
Sierakowski: Niemcom umarzano długi przez całą historię! A od Grecji domagają się spłaty
Zaloguj się
 • acqh

  Oceniono 50 razy 26

  Pieniądze, które niby dawano Grekom tylko w 12 procentach docierały do Greków. Reszta, 88 %, płynęła na spłacenie banków. Teraz Grecy są winni pieniądze Unii, nie bankom. I dlatego mogą już upaść. Banki nie stracą swoich pieniędzy.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 42 razy 14

  Niemiecka polityka historyczna jest nadzwyczaj skuteczna. Przynajmniej w Polsce, a szczególnie na tym forum.
  Trafia na podatny grunt zniewolonych ideologicznie umysłów. Reakcje są chamskie, agresywne i bezmyślne. I podciągane pod jeden strychulec. Typowe.

 • glit64

  Oceniono 47 razy 13

  Zdaje sie, ze co niektórzy nie wiedzą jaka nędza panowała w Niemaczech w latach 18-21 ubiegłego wieku. Jakie reparacje mieli zaądzone w ramach Traktatu Wersalskiego. Niemcy były wtedy rzucone na kolana. Ale to tylko wyszło im na dobre. Widocznie powiedzieli sobie: "nigdy więcej czegoś takiego" i wyciągnęli wnioski z własnych błedów. Ale dotakiej postawy trzeba poczucia obowiazku, konsekwencji i samodyscypliny. Na wszystkich poziomach.

 • rpal

  Oceniono 30 razy 10

  Trudno się rozpisywać na temat paplaniny p.Sierakowskiego, skoro jednak Sierakowski zna się tak doskonale na historii umarzania długów Niemiec z pewnością będzie umiał wyobrazić sobie co by się stało gdyby Niemcy wpadli na taki pomysł:
  umarzamy wam Grecy długi, macie od dziś czyste konto, na osłodę jeszcze dorzucą parę miliardów a następnie wpadną na pomysł że występują ze strefy EUR ?
  I przestaną płacić za ten cały cyrk?
  Bo patrząc na to bez emocji to bez względu na to kto teraz bierze kasę ze spłaty długów, jaki bank na tym korzysta i jakie są odsetki to ktoś (czytaj Grecja) wzięła miliardy dotacji oraz kredytów które zwyczajnie przebimbali. Jedni bimbali mniej inni więcej ale kraj jako całość przeżarł to i zmarnował. To powinno być przestrogą dla nas, przykład pierwszy z brzega, stawiało się nagminnie Aquaparki a było to specjalnością samorządów. Część pieniędzy z dotacji część z kredytu i takim oto sposobem miejscowość np. typu Polkowice koło Lubina (mieszkańców koło 10 tys) ma swój Aqupark i problem z jego utrzymaniem. Innych przykładów można też sporo przytoczyć , jak lotnisko w Gdyni kiedy po sąsiedzku jest w Gdańsku.
  Pomijam zwyczajne złodziejstwo, ale marnotrawstwo i wydatki ponad stan. W ten sposób można się wpędzić w kabałę w kilka lat.
  Reasumując, draństwem są pretensje do krajów które finansują cały ten bałagan o to że nie chcą tego więcej robić. Bo niby dlaczego przeciętny Niemiec czy Duńczyk albo Fin, ma zapierdzielać do późnej starości podczas gdy młody emeryt grecki będzie popijał uzo w tawernie ? Każdemu się w końcu skończy cierpliwość.

 • koczkodanka

  Oceniono 12 razy 6

  Do wszystkich "oburzonych". Poczytajcie co mają na ten temat Anglicy i Amerykanie.

 • flat-ower1

  Oceniono 60 razy 6

  Panie Sierakowski, proszę nie głosić lewackich teorii. Niemcy dostali potężną pomoc w ramach planu Marshalla i umieli zrobić z tego pożytek. Taką samą pomoc dostała też Francja. Co zrobiła? Odbudowała gospodarkę i miała te swoje 30 lat prosperity "Trente glorieuse". A później niestety brakiem dyscypliny, etatyzowaniem gospodarki i socjalistycznymi reformami spowodowała ,że nie jest już równorzędnym partnerem Niemiec. Nie można winić kogoś , kto jak pożycza to chciałby by mu zwrócono. Niemcy nie mogą postapić inaczej gdyż zrewoltowaliby cały kraj i w rezultacie gospodarczo by na tym stracili - oni ,UE i my. Niech pan łaskawie wyobrazi sobie,że to Polska jest najwiekszym płatnikiem netto i to Polska miałaby odpuscić Grecji długi ... Wyobraźni starcza? Przecież w sprawie tych biednych uchodźców już podnoszą się krzyki ! Proszę więc od innych wymagać tyle ile sam pan może dać.

 • tom_58

  Oceniono 29 razy 5

  Niemiecka pomoc dla Grecji to "prawie" perpetum mobile. Działa to tak:
  Przyznany kredyt pomocowy ileś tam miliardów, czyli dopisane do konta winien.
  Następnie odliczone prowizje, odsetki, itp. (Stąd to określenie "prawie").
  Reszta po odjęciu tego co wyżej, odpisana zostaje od konta winien i wędruje do niemieckich banków jako spłata długu starego.
  Ciekawe jak długo to perpetum mobile podziała?

 • ciemnyluddd

  Oceniono 83 razy 5

  Jak zwykle winny Niemcy... Nawet kiedy wyłożyły największą kasę na kredyty do wspomożenia gospodarki greckiej którą najpewniej już straciły...Panie Sierakowski...NAJŁATWIEJ BYĆ WSPANIAŁOMYŚLNYM NA CUDZY KOSZT...

 • the-voice-of-reason

  Oceniono 66 razy 4

  Sierakowski, nie rób z siebie pajaca. Niemcy już nie chcą być dojną krową UE i mają do tego prawo, bo byli nią wystarczająco długo. Dlaczego podatnicy niemieccy mają ciągle sponsorować inne państwa członkowskie??? Na tym polega integracja europejska? Ogarnij się, człowieku!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX