"Odegraliśmy rolę hamulcowego. Gdyby UE miała konstytucję, lepiej poradziłaby sobie z kryzysem"

Sławomir Sierakowski przypomniał, że to Polska zablokowała reformę Unii. Konsekwencje decyzji z 2003 roku są bolesne dla całej wspólnoty. Zdaniem twórcy "Krytyki Politycznej" dzięki unijnej konstytucji łatwiej byłoby radzić sobie z kryzysem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

To z tamtego czasu pochodzi słynne hasło "Nicea albo śmierć", które zrobiło w Polsce wielką karierę. Jego autorem - przypomnijmy - był Jan Rokita.

- Polska była jedynym krajem blokującym reformę UE. A gdyby dziś Unia miała konstytucję, to nieporównanie łatwiej poradziłaby sobie z kryzysem. Zagraliśmy wtedy rolę hamulcowego - ocenił Sierakowski w "Poranku Radia TOK FM".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (19)
"Odegraliśmy rolę hamulcowego. Gdyby UE miała konstytucję, lepiej poradziłaby sobie z kryzysem"
Zaloguj się
 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 27 razy 15

  Rokita to w ogóle było nieporozumienie; niestety miał wielki wpływ na działania Platformy i tym samym ówczesną politykę...

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 8 razy 8

  A fe, jak to tak brzydko mówić o PO. I tak dobrze że Sierakowski nie wspomniał że Maria Rokita był w PO. Jest szansa że ktoś pomyśli że w PiS.Jakby POPiSu w ogóle nie było i zwiazanego z tym kościelnego szamba.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 5 razy 3

  "Ja na was oddaję swój głos... A WY W ZAMIAN MUSICIE MI SPRAWIĆ DOBROBYT.".. A jeżeli nie...to...ZDRAJCY, OSZUŚCI, ZŁODZIEJE... Tak mi dopomóż Boże. Amen.

 • mamjuz1000lat

  Oceniono 24 razy -2

  UE musi jak najszybciej cofnąć się do swoich korzeni. Odrzucić tą całą biurokracje.Socjalizm. Bo zmierzamy w kierunku ZSRR. Jedynie wolny przepływ ludzi i towarów, Europa ojczyzn.
  Obecnie jest dokładnie jak w ZSRR. Spytasz Greka to powie ci że Niemcy go Szwabią. Spytasz Niemca to powie że ma źle bo płaci na Greka nieroba.

 • wiewiooor

  Oceniono 11 razy -5

  Gdybyśmy podpisali konwencję antyprzemocową, to nie byłoby kryzysu. A gdyby w Polsce były małżeństwa homo, to wzrost byłby na poziomie 10 proc...

  A tak na serio, to konstrukcja euro spowodowała aktualne kłopoty w UE. W tym samym obszarze walutowym są kraje o różnych cyklach koniunkturalnych, różnym podejściu do długu publicznego i do deficytu. Powinny być różne obszary euro - jeden dla Niemiec, Holandii, Belgii, Luksemburga, Austrii i Słowacji, a inny dla Francji, Hiszpanii, Włoch, Portugalii i Irlandii. Grecja powinna też mieć swoje odrębne "euro" (eurodrahmę?).
  A pitolenie o konstytucji jest godne politologa, co to mu sprytu zabrakło, by zostać spawaczem

 • the-voice-of-reason

  Oceniono 13 razy -7

  Sierakowski produkuje coraz większe bzdury razem ze swoimi kolegami z Krytyki Politycznej. Argumentacja oparta na gdybaniu jest bełkotem.

 • tom_58

  Oceniono 16 razy -8

  Głupoty wypisuje Sierakowski.
  Niech ktoś mi powie, jaki jest logiczny związek między maniem lub nie-maniem konstytucji a radzeniem sobie z kryzysem.
  Przyczyna europejskiego jest jasna. - To niemiecki imperializm, ten sam co w XIX i XX w. Różnica polega tylko na tym, że jest to imperializm ekonomiczny a nie militarny. Dopóki reszta Europa nie pokona go, będziemy dreptać w miejscu.

 • peter-321

  Oceniono 24 razy -8

  Sierakowski dzis njie zauwazyl co komumna i jego pobratancy zostawili Polsce po sobie. Prymityw, nie do odrobienia , szczegolnie w takich zakutych lbach jak on sam , ktory znalazl sobie rozwiazanie nadobre zycie w Krytyce Polityczne , tak jak Terlikowski w Frondzie. Lobuzy. !

 • smurfmadrala

  Oceniono 34 razy -16

  Grecja cierpi na socjalizm, PIĘKNY KRAJ STACZA SIĘ.
  Oby Polska jak najszybciej wybrała drogę Węgier i Islandii.
  "Mądry Polak po szkodzie Greka".

  Marksiści non-stop klepią mantrę oszukańczą:
  socjalizm jest dobry tylko ludzie są źli.
  Wydaje się, ze marksistowskie metody przejęcia własności greckiej potoczyły się szybciej niż zakładał plan operacyjny.
  Ofiarami socjalizmu ZAWSZE jest "lud wyklęty" czyli zwyczajni obywatele.

  Oby Polska jak najszybciej wybrała drogę Węgier i Islandii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX