Świat islamski nie postrzega nas jako Zachód, lecz jako chrześcijan. "To spotkanie cywilizacji trwa od wieków"

Stoimy w punkcie rozkładu cywilizacji Zachodu, a Państwo Islamskie chce odbudować obszary islamskie w Europie - mówi prof. Piotr Ostaszewski w dyskusji na temat "Zderzenia cywilizacji" Samuela Huntingtona.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Świat muzułmański nie postrzega nas jako Zachód. Świat islamski postrzega nas jako świat chrześcijański - zaznaczył na początku rozmowy o książce "Zderzenie cywilizacji" Samuela Huntingtona Cezary Łasiczka. Jego rozmówcą był prof. Piotr Ostaszewski, politolog, amerykanista, prorektor Szkoły Głównej Handlowej. - Z drugiej strony możemy być postrzegani jako świat ateistyczny, czyli ten, który jest najgorszy w świecie islamu - odparł Ostaszewski.

Politolog mówił o tym, że spotkanie cywilizacji chrześcijańskiej i muzułmańskiej istnieje już od wieków. - Ono istnieje od momentu, kiedy mamy wejście Arabów na Półwysep Iberyjski, w końcu następuje w ciągu kilkudziesięciu lat zburzenie państwa Wizygotów i Arabowie docierają aż do Poitiers - mówił Ostaszewski. - Tam Karol Młot pokonuje ich, to są terytoria dzisiejszej Francji, i następuje przez kilkaset lat spychanie Arabów z Półwyspu Iberyjskiego, do czego nawiązuje Państwo Islamskie, które mówi o odbudowie obszarów islamskich w Europie - zauważył. - Czyli zająć Bałkany i Półwysep Iberyjski, odtworzyć ten okres ekspansji - dodał.

Chrześcijaństwo ma się świetnie

- Czy stoimy w punkcie rozkładu cywilizacji Zachodu? - zapytał za Huntingtonem Łasiczka. - Niestety tak - odparł prof. Ostaszewski, tłumacząc między innymi, że elementem rozkładu jest rekompensowanie sobie przez Europę dekadencji w momencie, kiedy dojdzie do wysokiego poziomu konsumpcjonizmu, przekazywaniem niechcianych prac innym, czyli przybyszom. - Nie chcemy wykonywać pewnych prac, niech przyjdą inni i za nas to zrobią - stwierdził.

Łasiczka zauważył też, że Huntington pisze również o przyroście naturalnym, który obecnie niektórzy naukowcy kwestionują. - Mówią, że islam wcale nie wykazuje aż tak wielkich tendencji wzrostowych, natomiast tak naprawdę, jak spojrzymy na te zagadnienia, to widzimy, że islam staje się religią zdecydowanie przodującą i daje te podstawy ideologiczne, w których podstawy islamu rzeczywiście zaczynają spychać cywilizację chrześcijańską coraz bardziej na margines - przytoczył. Oboje stwierdzili, że nie zgadzają się w pełni z tym stwierdzeniem. Łasiczka zauważył przy tym, że jest to pogląd europocentryczny, ponieważ chrześcijaństwo z perspektywy świata "świetnie sobie radzi", rozwijając się w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

"Zderzenie cywilizacji" to książka z 1996 r., w której Samuel Huntington opisał swoją teorię geopolityczną, zakładającą, że po zakończeniu zimnej wojny nie będziemy już mieć do czynienia ze sporami ideologicznymi, a ze sporami kulturowymi, w których świat Zachodu przeciwstawia on wpływom chińskim i islamskim. Podkreślał on, że Europa powinna ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Świat islamski nie postrzega nas jako Zachód, lecz jako chrześcijan. "To spotkanie cywilizacji trwa od wieków"
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 17 razy 7

  Moze dowcip
  Pobozny muslim wsiadl do taksowki w trakcie jazdy powiedzial
  - wylacz muzyke nie moge jej sluchac w czasach proroka
  - nie bylo muzyki niewiernych
  Taksowkarz wylaczyl radio zatrzymal samochod otworzyl drzwi
  - co robisz? pyta muslim
  - w czasach proroka nie bylo taksowek wiec wypier... i czekaj na wielblada czarnuchu

 • Piotr Kolec

  Oceniono 8 razy 4

  Jeszcze rok, a może dwa i za późno będzie
  brać islamska, jak insekty rozpleni się wszędzie
  Zmuszą nas groźbami, krzykiem, a na koniec siłą
  do cofnięcia się w rozwoju, gdzieś w epokę zgniłą

  Odrzucenia stylu życia, ustroju koncepcji
  i przyjęcia wściekłych reguł islamskiej infekcji

  Ja już widzę nasze dzieci - oczami wyobraźni,
  jak się męczą w dryl wtłoczone
  muzułmańskiej kaźni
  Jak kobiety nasze, piękne, czadorem odziane
  cierpią widząc głowy braci na płoty wbijane

  Uczynili w swoich krajach matnię krwi i szlochu
  teraz u nas chcą wprowadzić mir swego motłochu

  Więc do broni! Najpierw słowem, potem jeśli trzeba
  dłonie w pięści i wyprawmy naszych „gości”
  drogą wprost do nieba
  Tam czekają na nich śliczne dziewice płomienne
  niech tam praktykują swoje obyczaje ciemne…

 • Piotr Kolec

  Oceniono 10 razy 4

  Hodujmy świniaki Polacy!
  Hodujmy je w każdej zagrodzie
  I w parkach i w blokach, w piwnicach
  I w każdym prywatnym ogrodzie

  Na spacer ze świnią na smyczy
  Do kina, teatru, do pracy
  Hodujcie maciory, prosiaki
  Hodujcie was proszę, Polacy!

  Świń wciąż w naszym kraju za mało
  Te w Sejmie nie liczą się wcale
  Zwyczajne są świnie potrzebne
  Hodujcie świniaki wytrwale!

  Bo świnia ratunkiem dla kraju
  Dla cywilizacji ojczystej
  Nie dotknie mej ziemi kochanej
  Dla kogo są świnie nieczyste…

 • ciemnyluddd

  Oceniono 9 razy 3

  ŚWIAT KRĘCI SIĘ KOŁEM... W średniowieczu to Islam był nosicielem wyrafinowanej kultury, to dzięki Islamowi zostało uratowane dla Europy dziedzictwo greckiej kultury antycznej, To Arabowie przyczynili się do rozwoju matematyki, astronomii medycyny i innych nauk, ich rządy odznaczały się tolerancją i szacunkiem dla wiedzy...Podczas gdy my wówczas byliśmy jeszcze średniowieczną, fanatycznie religijną dziczą... Tak w historii czasem bywa...

 • szpung

  Oceniono 6 razy 2

  Swiat islamu jest nietworczy to ze prymitywny islam potrafi obsluzyc wytwor europejskiej wytworczosci w postaci stg43/kalasznikowa, nie oznacza nic. Ich swiat zbudowany jest na nienawisci do swiata ktory jest dla nich upokorzeniem i swiadectwem kleski. Jesli chodzi o dekadencje to ich swiat nigdy nie byl oparty o ciezka prace wysilek ulepszanie swiata, os wiekow ekonomia tamtego swiata byla oparta o grabieze przestepczosc i posrednictwo w handlu, na jakis czas dawalo to przewage, jednak z czasem doprowadzilo do zacofania ich swiata. Prosty przyklad z AS prawie zaden tubylca nie zajmuje sie praca fizyczna tubylcom wymysla sie sztuczne miejsca pracy w biurach.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 7 razy 1

  Agencje podają, że dziś w Mosulu bandyci z Państwa Islamskiego rozstrzelali 300 osób- w tym 50 kobiet... No i fajnie..... Arabia Saudyjska daje im kasę, USA szkoli i zaopatruje w broń, Turki kupują od nich za pół darmo ropę, a kapitalistyczne media w Polsce napiszą jutro że wszystkiemu jest winny Putin.
  A może to nasz Dzierżyński Feliks macza w tym palce?....

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 17 razy 1

  "- Myślisz, że nie chciałbym wyeksportować broni za sto pięćdziesiąt milionów dolarów?(....) Ale nic tu nie mogę zrobić. Amerykanie mają w regionie swoje cele, które wykraczają poza tę transakcję...."
  A.Makowski "Tropiąc Bin Ladena"
  Ta więź z USA pozbawiła Polskę możliwości zarobienia pieniędzy, bo to oni mają zarabiać, nawet wtedy, gdy nasi żołnierze później pojadą walczyć w Afganistanie. O interesy i zarobek firm amerykańskich.
  Wszelkie zachwalanie "dobroci i korzyści" płynących zza oceanu ma...brzydki zapach.
  Książka z której cytat, pozwala zrozumieć wiele spraw, które były niejasno przedstawiane w przeszłości. A ten, co nie może - to Siemiątkowski. Warto przeczytać.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 8 razy 0

  "Stoimy w punkcie rozkładu cywilizacji zachodu".... To teza bardzo zbliżona do podobnej tezy: "POLSKA W RUINIE"...

 • wlomat1

  Oceniono 8 razy 0

  "Świat islamski" chyba nie jest aż taki głupi i już dawno się zorientował, że "Zachód" to zbiorowisko hedonistów, nihilistów i ateistów nie tworzących żadnej wspólnoty.
  Co do religii to łączy ich wiara w jedno bóstwo - Pieniądz >!>!>!>!>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX