"Skoro państwo stać, by pomóc frankowiczom, to tym bardziej warto pomóc tym, którzy spłacają kredyt w złotówkach"

Nie tylko spłacający walutowe kredyty hipoteczne dostaną prezent od rządzących. - Chodzi o pomoc dla ludzi, którzy są w trudnej sytuacji. Żeby nie wpadli w pętlę kredytową, bo to źle się kończy - nieruchomość trafia do komornika - mówił w TOK FM rzecznik rządu Cezary Tomczyk. Projekt zakłada, że jeśli kredytobiorca wpadnie w tarapaty, przez półtora roku raty zapłaci za niego rząd.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rzecznik rządu przyznał, że sam spłaca złotówkowy kredyt hipoteczny: - To ogromne zobowiązanie. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co się wydarzy za 5 lat, a co dopiero za 26. Chciałbym więc wiedzieć, że jeśli za kilka lat ja albo moja żona stracimy pracę, to będziemy mogli liczyć na pomoc państwa. Skoro państwo stać na to, żeby pomóc kredytobiorcom, którzy mają np. kredyt we frankach, to tym bardziej warto pomóc tym, którzy spłacają kredyty w złotówkach.

Cezary Tomczyk w "Poranku Radia TOK FM" zapewniał, że projekt nie jest zachętą, by po prostu ze spłacania rat zrezygnować i czekać na rządową pomoc. Bo żeby skorzystać z zawieszenia na półtora roku spłacania rat, trzeba będzie spełnić kilka warunków.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które "same się zwolniły lub zostały zwolnione przez pracodawcę z ich winy", a spłacają kredyt na mieszkanie nie większe niż 75 metrów kwadratowych lub dom do 100 metrów kwadratowych. Spłacanie rat - po uzyskaniu zgody starosty powiatowego - przejmie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Według informacji "DGP", gotowy projekt czeka na podpisy posłów Platformy Obywatelskiej.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (208)
"Skoro państwo stać, by pomóc frankowiczom, to tym bardziej warto pomóc tym, którzy spłacają kredyt w złotówkach"
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 619 razy 565

  Jak żałuję, że nie mam żadnego kredytu - kuźwa, kto wiedział, że będą rozdawać pieniądze.

 • bendyks7

  Oceniono 566 razy 512

  Państwo, czyli podatnik, nie powinno pomagać żadnym kredytobiorcom, czy to "frankowiczom", czy "złotówkowiczom". Kuriozum polega na tym, że kredytobiorcy, który sobie kupił 100m mieszkanie w nowoczesnym budynku, będzie pomagała spłacić kredyt, biedna emerytka, żyjąca w 30m mieszkaniu, w walącej się kamienicy. BRAŁEŚ KREDYT, SPŁACAJ SAM.

 • marudna.maruda

  Oceniono 382 razy 314

  Jak pomagać, to staruszkom, ktore wzięły kredycik bo brakowało na leki. Albo rodzinom wielodzietnym, które się zadłużyły w parabanku żeby mieć na chleb i na książki. Albo tym, ktory wzięli kredyt bo stracili pracę a mają rodzinę na utrzymaniu. Frankowicze brali, żeby sobie poprawić niezły i tak komfort życia. Chcieli być cwani, to niech sami za cwaniactwo płacą.

 • bendyks7

  Oceniono 179 razy 167

  Nie znam się na tym od strony prawnej, ale czy nie warto byłoby sprawdzić, czy taka pomoc udzielana osobom prywatnym, kosztem innych podatników, jest zgodna z konstytucją? Oczywiście, o ile sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, sami nie skorzystają na tej pomocy, jako kredytobiorcy.

 • pimpao

  Oceniono 168 razy 148

  POPiS rozda cała Polskę klerowi, kolesiom i cwaniakom. Ściganie się na populistyczne rozdawnictwo wchodzi na nową orbitę.

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 153 razy 147

  Niech rząd nie zapomni tez o tych co wzięli kredyt na samochód czy kredyty konsumpcyjne!

 • jasiekltd

  Oceniono 131 razy 129

  Po jaką cholerę spłaciłem przed (!) terminem.....

 • witoldpolak

  Oceniono 129 razy 117

  Pomagać komuś bo taki ktoś zamarzył sobie 100 m2 mieszkanie i tym samym pompował spekulacyjny balon na nieruchomościach?

  To już nie jest nawet śmieszne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX