Prezydent Duda jedzie na Święto Kaszy. A wojewoda nic nie wie. ''Za poprzednika informacja była''

Prezydent Andrzej Duda w pierwszych dniach swojego urzędowania odwiedził kilka regionów Polski. Był m.in. na Lubelszczyźnie i w Świętokrzyskiem. Jak ustaliliśmy, wojewodowie dowiadywali się o wizytach przypadkiem. - Wcześniej były informacje z Kancelarii Prezydenta, że takie wizyty są organizowane. I z reguły wojewoda się tam pojawiał - słyszymy od urzędników.
Prezydent w miniony weekend odwiedził Lubelszczyznę - był w Kopaninie Kaliszańskiej, gdzie spotkał się z rolnikami, oraz w Janowie Lubelskim na Gryczakach, czyli Święcie Kaszy Gryczanej, co wytknął mu w TOK FM rzecznik rządu.

Wojewoda lubelski Wojciech Wilk, jak ustaliliśmy, nic oficjalnie o tej wizycie nie wiedział. Dowiedział się przypadkiem. - Wcześniej wojewoda zawsze był informowany - podkreślają urzędnicy i nie kryją zdziwienia, że tak się stało.

Woj. lubelskie nie było jednak wyjątkiem. Prezydent był w ostatnich dniach także w Świętokrzyskiem. Odwiedził Jędrzejów, gdzie w drugiej turze wyborów prezydenckich zdecydowanie wygrał - uzyskał 60 proc. głosów. Odwiedził średniowieczne opactwo cysterskie, rozmawiał z mieszkańcami Jędrzejowa, zasadził dąb.

Tu też wojewoda o wizycie nie został poinformowany.

"Wcześniej praktyka była inna"

"Wojewoda Świętokrzyski ani Świętokrzyski Urząd Wojewódzki nie otrzymali informacji o planowanej wizycie pana Prezydenta na terenie województwa świętokrzyskiego" - napisała nam w mailu Agata Wojda, rzecznik wojewody. Jak wyjaśniła, w przypadku poprzednich prezydentów - zarówno Bronisława Komorowskiego, jak i Lecha Kaczyńskiego było inaczej. "Wojewoda i jej służby były informowane o planowanej wizycie"- dodała Agata Wojda.

Prezydent Andrzej Duda był w ostatnich dniach również w Małopolsce. Tu także nie było formalnej informacji dla wojewody. Jak podkreślił jednak rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski, "nie ma i nie było formalnych przesłanek nakładających na Kancelarię Prezydenta obowiązek informowania o podejmowanych przez Prezydenta RP inicjatywach na terenie województwa".

Dlaczego Kancelaria Prezydenta RP nie informuje o wizytach głowy państwa?

Kancelaria odpisała nam, że sposób przygotowania i realizacji wizyt prezydenta jest uzależniony od ich charakteru i programu. "Przyjętą praktyką jest współpraca Kancelarii Prezydenta RP z organizatorami i gospodarzami poszczególnych wydarzeń" - napisało nam Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

"W przypadku ostatniej wizyty Prezydenta RP partnerami wizyty były urzędy miasta, gminy i starostwa powiatowe. Mając na uwadze krótki okres pełnienia urzędu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę nie sposób przesądzić o ostatecznym sposobie działania Kancelarii Prezydenta RP w tym zakresie" - czytamy w mailu.DOSTĘP PREMIUM