"Wyniki referendum to ogromna porażka. Jakby nam w nocy rozwalono wszystkie autostrady"

Wg danych PKW z 32 okręgów frekwencja w referendum wyniosła niespełna 7,5 proc. - Te wyniki odebrałem jako ogromny krok w tył - komentował w TOK FM Marcin Skubiszewski z Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW-ów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Według Skubiszewskiego zwycięzcami referendalnej klapy nie są przeciwnicy jednomandatowych okręgów wyborczych. - Zwycięzcą jest pasywność - ocenił gość "Poranka Radia TOK FM".

- Jestem patriotą, wiele lat spędziłem na Zachodzie. Bardzo mnie cieszy, że Polska coraz bardziej przestaje być krajem postkomunistycznym, biednym. Że dołącza do czołówki Zachodu. Dla mnie ten wynik referendum jest ogromnym krokiem w tył. Odebrałem to tak, jakbym się dowiedział, że w nocy rozwalono nam wszystkie autostrady.

PKW zapowiedziała, że pełne wyniki referendum poznamy o 18.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (109)
"Wyniki referendum to ogromna porażka. Jakby nam w nocy rozwalono wszystkie autostrady"
Zaloguj się
 • troll.norweski

  Oceniono 17 razy 13

  Żaden krok w tył. Ludzie nie chcą uczestniczyć w kretyńskich zabawach polityków. I pamiętajcie, że w przypadku referendum, które dla ważności potrzebuje 50% frekwencji brak uczestnictwa nie oznacza automatycznie braku zainteresowania sprawami kraju.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 21 razy 11

  Warto było wydać 100 milionów aby rozbroić szalonego neonazistę Kukiza.

 • cezaryk

  Oceniono 12 razy 10

  > Zwycięzcą jest pasywność
  Nie, szanowny panie. Pasywność mogłaby być zwycięzcą przy powiedzmy 30% frekwencji.
  7,5%? Społeczeństwo zwyczajnie powiedziało – No chyba was łeb rozbolał!

 • uszatek_2

  Oceniono 16 razy 8

  ... referenda należy organizować w sprawach fundamentalnych dla państwa....! Gwarantuję , że np. w sprawie zaprzestania finansowania kościoła katolickiego i wypowiedzenia konkordatu watykańskiemu państwu frekwencja byłaby nadspodziewanie wysoka....

 • kajkokosz

  Oceniono 20 razy 8

  Referendum? Raczej to był najdroższy sondaż jaki przeprowadzono od początku istnienia
  III RP. A jeżeli sondaż to czego? No właśnie i tu mam problem. Sondaż pasywności, być może.
  Sondaż apatii i zniechęcenia frekwencyjnego też tu pasuje. Ot po prostu, taki polityczny kaprys testowy przed wyborami parlamentarnymi za kwotę 100 mln. zł.

 • bobik57

  Oceniono 22 razy 8

  Po co ta histeria ? Nie po to wybieramy przedstawicieli do władz ustawodawczych żeby później pytali "a co dzisiaj mamy robić? przyznać sobie więcej kasy czy oddać wszystko? posyłać dziecko, które skończyło 7 lat i 1 dzień do szkoły, a to, które ma 6 lat i 364 dni zostawić na rok w domu..?"

  Jeśli pan Maniek spod budki z piwem jest w stanie raz na cztery lata skoncentrować się żeby z trudem postawić krzyżyk na kartce wybranej partii (która nota bene kolejnością na liście sama ustali komu daje dobrze płatną pracę na 4 lata), to nie żądajcie od niego żeby był specjalistą od jakiegoś JOWu, finansowania ochroniarzy Kaczyńskiego (skoro ma trudności z własnym samofinansowaniem), czy tego jak funkcjonuje jakieś przedsiębiorstwo leśników, którego progu nigdy nie przestąpił. A później partyjni manipulatorzy i tak zrobią z jego głosem co zechcą, interpretując na dowolny sposób, ale pozbywając się odpowiedzialności.

  Miejcie odwagę decydować, posłanki i posłowie, już 9.15, mam nadzieję, że już wstaliście? Więc do roboty!

 • kaktus-2

  Oceniono 4 razy 4

  to referendum ma taką samą frekwencję jak samoloty z Radomia do Rygi....

 • jb777

  Oceniono 8 razy 4

  Obywatele nie życzą sobie referend jako elementu kampanii wyborczej i do tego Obywatele życzą sobie poważnego traktowania. Więc fatygowanie nas do udzielania odpowiedzi z których nic nie wynika jest skazane z góry na niepowodzenie. A wy Politycy bierzecie pieniądze więc nie próbujcie zrzucać odpowiedzialności za rządzenie czyli decydowanie na ludzi. Nawet jeżeli by uznać że JOW-y to element konstytucyjnego porządku co uzasadnia referendum to i tak jego motywy nie były fundamentalne lecz doraźne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX