"Nie wszyscy nadążają za rozwojem wiedzy medycznej, nawet gdy są lekarzami" - Grodzka z klasą odpowiada posłom

- Nie wszyscy nadążają za rozwojem wiedzy medycznej, nawet gdy są lekarzami. Ale tej choroby nie leczy się młotkiem. Szacunek dla osób transpłciowych jest tak samo potrzebny jak dla każdego innego człowieka - mówiła posłanka Anna Grodzka w sejmowej dyskusji o ustawie o uzgodnieniu płci. Komisje chciały odrzucenia poprawek Senatu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 - Wiedza na temat transseksualności na całym świecie poszła bardzo do przodu. Co prawda jest tak, że nie wszyscy nadążają za rozwojem wiedzy w dziedzinie medycyny, nawet wtedy gdy są lekarzami. Ważne jest to, że transseksualność jest rzeczą wrodzoną. Tej choroby nie leczy się młotkiem, poprzez wypchnięcie z psychiki tego, co autentyczne i wrodzone - przekonywała posłów Anna Grodzka.

"Ustawa o uzgodnieniu płci" to jeden z najważniejszych projektów, jakimi posłanka Zielonych zajmowała się w Sejmie.

Ustawa dotyczy wyłącznie kwestii prawnych. Dzięki nowym regulacjom łatwiej ma przebiegać procedura zmiany płci wpisanej m.in. w akt urodzenia, jeśli nie odpowiada ona płci preferowanej przez daną osobę.

Zgodnie z ustawą, którą w lipcu przyjął Sejm, wniosek o uzgodnienie płci będzie mogła złożyć osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozostaje w związku małżeńskim. 

Potrzebny szacunek

Senatorowie zgłosili do ustawy sporo poprawek, począwszy od zmiany nazwy dokumentu - z "Ustawa o uzgodnieniu płci" na "o oznaczeniu płci".

Sejmowe komisje zdrowia oraz sprawiedliwości i praw człowieka uznały, że większość senackich poprawek należy odrzucić.

Posłanka Grodzka przekonywała, że przepisy prawa dotyczące osób, które chcą zmienić płeć, jest konieczna. - Żeby ci ludzie zaczęli żyć normalnie. Żeby ich dzieci, które mogą chcieć uczestniczyć w ich życiu, nie miały problemu ze społeczeństwem, które tego nie rozumie. Tak jak i niektórzy posłowie na tej sali. Uważam, że szacunek dla osób transpłciowych jest tak samo potrzebny jak dla każdego innego człowieka.

Dziś podjęto decyzję.

To historyczna chwila!Proces legislacyjny nad ustawą o uzgodnieniu płci zakończony!Po wielu latach korekta prawna płci...

Posted by Anna Grodzka on 10 września 2015


Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (54)
"Nie wszyscy nadążają za rozwojem wiedzy medycznej, nawet gdy są lekarzami" - Grodzka z klasą odpowiada posłom
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 32 razy 16

  Szacunek?
  Od kipiących miłością na zabój do bliźnich, miejscowych fundamentalistów religijnych?

 • meckem2

  Oceniono 25 razy 9

  Mam nadzieje ze ustawa zostanie w końcu przyjęta bo szacunek należy się każdemu! Pełen podziw i szacunek dla Anny Grockiej za jej wytrwałość i dążenia poprawy świadomości ludzi w kraju! Brawo!

 • ciemnyluddd

  Oceniono 20 razy 8

  W NASZYM OSZALAŁYM OD RELIGII KRAJU... Nawet dla księży pedofli jest większy szacunek...Niż dla (tfu)...osób...t r a n s p ł c i o w y c h....

 • arvelli_net

  Oceniono 17 razy 7

  ... Pani Anko! Niektórzy z profesorów do tej pory sądzą że ziemia jest płaska, przykład pawlowicz która żarła sałatkę na kolanach bo uważa że stół w jadalni jest okrągły, jest tego znakomitym przykładem :)

 • marudna.maruda

  Oceniono 23 razy 7

  Ależ polscy katolicy nawet młotkiem czy innymi egzorcyzmami będą leczyć, byle życia nie ułatwić. Facet ma cierpieć w kobiecej skórze, kobieta zamknięta w męskim ciele ma się rozmnażać, jak episkopat i Terlikowski nakazuja. Fanaberie jakieś posłanka Grodzka ma. Nawiedzeni i moralni z racji profesji wiedzą lepiej. Chronić zygotę, ale żywy człowiek ma podlegać prawom episkopatu. Tu nie ma praw człowieka i jego tożsamości. To idzie nowe, lepsze, bo katolickie...

 • jogar

  Oceniono 9 razy 3

  Pani Aniu, szacunek dla Pani a nie dla tych katolickich idiotów! Niech Pani od nich szacunku nie oczekuje bo oni nawet nie wiedzą co to znaczy.

 • matabule

  0

  Czy nie ma w tym Kraju wazniejszych spraw niz facet co sobie chce sikac na siedzaca ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX