"Ten pomysł oznacza niższe emerytury dla wszystkich" - eksperci o prezydenckiej ustawie

Prezydent chce, by kobiety przechodziły na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Według ekonomisty Janusza Jankowiaka, jeśli pomysły Andrzeja Dudy zostaną zrealizowane, wszyscy na tym stracimy. Bo dostaniemy niższe emerytury. Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, skoro żyjemy coraz dłużej, nie powinniśmy pracować krócej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Prezydent Andrzej Duda chce, by Sejm zajął się ustawą jeszcze w tej kadencji. A przed posłami zaledwie dwa posiedzenia.

- Jeśli ktoś osiągnie wiek emerytalny, ma prawo zacząć pobierać emeryturę, ale może też, jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę, ma takie możliwości, pracować dalej. Po to, by mieć wyższą emeryturę - mówił prezydent.

Według ekspertów magazynu "EKG" prezydent podjął bardzo złą decyzję. - Uważam, że to działanie niezgodne z trendem demograficznym oraz ze współczesnymi przemianami w życiu społeczno-gospodarczym. Jesteśmy coraz bardziej odciążeni od pracy fizycznej, coraz dłużej możemy pracować intelektualnie - komentowała prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Niższe emerytury dla wszystkich

Zdaniem profesor, jeśli myśleć o zmianie obowiązującego systemu, należałoby wprowadzić rozwiązania, które dawałyby możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Chodzi o danie możliwości krótszej pracy tym, którzy przepracowali 40-45 lat.

- Niepomiernie dziwi mnie, że pan prezydent - głowa państwa - podpisuje się pod projektem, który de facto oznacza niższe emerytury dla nas wszystkich bądź wyższe podatki dla nas wszystkich - ocenił Janusz Jankowiak z Polskiej Rady Biznesu.

Nie powielajmy błędów Grecji

Przeciwnikiem obniżania wieku emerytalnego jest prof. Leszek Balcerowicz. Jak mówił w "Poranku Radia TOK FM", Grecja jest najlepszym przykładem, jak szkodliwe dla gospodarki jest wczesne przechodzenie pracowników na emeryturę.

- Grecy mieli do niedawna taki wiek emerytalny, jaki obowiązywał do niedawna w Polsce. I to doprowadziło do bankructwa ich finansów publicznych. Przez lata - mimo nacisków - nie wprowadzili podwyższenia wieku emerytalnego. Dopiero jak nastąpiła prawdziwa zapaść, to Grecy robią to, co zrobiono w Polsce - podwyższają stopniowo wiek emerytalny - stwierdził były wicepremier i minister finansów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (55)
"Ten pomysł oznacza niższe emerytury dla wszystkich" - eksperci o prezydenckiej ustawie
Zaloguj się
 • wkaspr

  Oceniono 10 razy 4

  Strażnik konstytucji zgłasza niekonstytucyjny projekt i robi to z pełną świadomością. Za to należy się Trybunał Konstytucyjny.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 6 razy 4

  Eeee tam... Gdyby żył Janosik, to byłby nas prezydentem... Bo miał PEWNIEJSZĄ KASĘ NA REFORMY niż Duda...

 • t.pimko

  Oceniono 2 razy 2

  Wiek emerytalny w Norwegii: 67 dla mężczyzn, i 67 dla kobiet. Na Ukrainie: 60 lat dla mężczyzn, 55 lat dla kobiet. Standard życia którego z tych dwóch krajów byłby bardziej pożądany przez Polaków?

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 6 razy 2

  a ja proponuję obniżenie wieku emerytalnego do momentu poczęcia.
  alleluja.

 • wlomat1

  Oceniono 5 razy 1

  A gdzie w tym wrednym kraju jest praca dla ludzi PO 50-siątce? Renty się tnie do kości, a ewentualne zatrudnienie nawet na umowę-zlecenie za 6-9 zł na godzinę to w młodym zesPOle.
  Już teraz liczba samobójstw przekracza rocznie POnad dwukrotnie liczbę ofiar wypadków. drogowych. Chyba jeszcze za mało - no nie ?>?>?>>?>?

 • xvq111

  Oceniono 9 razy 1

  Bardzo śmieszy mnie gdy tzw eksperci wypowiadają się na temat o którym nie mają bladego pojęcia . Tak dla przypomnienia w roku 1999 została przeprowadzona reforma emerytalna mająca na celu stworzenie indywidualnych kont dla każdego odprowadzającego składki emerytalne i od tego momentu nasza emerytura jest związana z wysokością składki odprowadzonej przez lata pracy im wyższa składka tym wyższa emerytura lub im dłuższy okres odprowadzania składek co niekoniecznie związane jest z latami pracy ( patrz bezrobocie ) . Jak widać lata pracy mają wpływ na naszą emeryturę lecz przy wysokich składkach odprowadzanych niezbyt duży .
  Ciekawe dlaczego tzw eksperci nic nie wspominają na temat reformy wcześniejszych emerytur i KRUS co bardziej obciąża finanse niż wiek odejścia na emeryturę . Porównajcie sobie średni wiek emeryta w Polsce i w Europie ,a wszystko będzie jasne .
  Zresztą nic nie stoi na przeszkodzie gdyż obecnie także ci co mają taką możliwość nie odchodzą na emeryturę w wieku ustawowym .
  Jak zwykle zastanawiam się dlaczego fachowcy i politycy zawsze wiedzą najlepiej czego potrzebują obywatele , a nie robią tego do czego zostali wybrani .

 • rot.leszek

  Oceniono 5 razy 1

  Teoretycznie emerytury beda nizsze - a realnie, srednio o ile ?
  40 - 50 zl pln / miesiecznie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX