Prof. Stępień: Pomysły PiS na zmiany w sądownictwie mają wywołać efekt mrożący

- To ma wywołać efekt mrożący, działać już dziś na sędziów. Pokazać: jak przyjdziemy do władzy, to liczcie się z tym, że tych sędziów, którzy myślą zbyt niezależnie, możemy potraktować inaczej - mówi były prezes TK Jerzy Stępień. Wg gościa TOK FM, zgłoszone przez PiS pomysły - między innymi w projekcie konstytucji - naruszają m.in. zasadę trójpodziału władzy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 PiS od dawna krytykuje wymiar sprawiedliwości. Już w przygotowanym pięć lat temu projekcie konstytucji, zaproponowano zwiększenie wpływu polityków - rządu i prezydenta - na Krajową Radę Sądownictwa. W tym roku pojawiły się np. pomysły poddawania sędziów badaniom wariografem.

- Wydaje mi się, że zgłaszanie tego rodzaju projektów, przedstawianie takich - moim zdaniem księżycowych konstrukcji - ma wywołać efekt mrożący, już dziś działać na sędziów. Pokazać: uwaga, jak przyjdziemy do władzy, to liczcie się z tym, że tych sędziów, którzy myślą zbyt niezależnie, możemy inaczej potraktować - komentował w TOK FM Jerzy Stępień.

Jak dodał były prezes Trybunału Konstytucyjnego, takie zapowiedzi "robią na sędziach wrażenie".

Zdaniem Stępnia, mamy w Polsce narzędzia, które pozwalają "nieudolnych sędziów" usunąć z zawodu. Lepiej więc byłoby je częściej stosować, niż zgłaszać nowe - kontrowersyjne pomysły.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (130)
Prof. Stępień: Pomysły PiS na zmiany w sądownictwie mają wywołać efekt mrożący
Zaloguj się
 • korcia2000

  Oceniono 42 razy 30

  Niedouczonych sędziów PiS zastąpi wybitnymi fachowcami. Pamiętacie "docentów marcowych" Gomułki na stanowiskach profesorskich?

 • jr968

  Oceniono 27 razy 27

  Sędziowie wariografem? No dobrze, ale wówczas premier i ministrowie także. Pomyślałem też o jednym polityku od wypadków lotniczych, ale nie, szkoda byłoby uszkodzić przyrząd.

 • odyssey_2008

  Oceniono 25 razy 21

  Można by dyscyplinować sędziów "wysyłając ich w kamasze" i zastępować ich sędziami wojskowymi. Tak jak to było w stanie wojennym panie Kaczyński , pamięta pan jak internowali Michnika, Kuronia, Modzelewskiego, Borusewicza, Wałęsę czyli tych wszystkich ,którzy" stali po tej stronie gdzie stało ZOMO" a pana , który spał 13.12.1981 do dwunastej w łóżku, nikt nie nękał (ciekawe dlaczego? ).

 • jtby

  Oceniono 24 razy 20

  Prezes pełnymi garściami czerpie z komunistycznych doświadczeń. Dyscyplinowanie sędziów już przerabialiśmy, szczególnie w okresie stalinowskim. Jednopartyjne rządy też. Rozbudowany aparat inwigilacji i represji, zwłaszcza politycznych przeciwników też jakoś znajomy.

 • pysio62

  Oceniono 28 razy 20

  To prawda, ze sedziowie sa w Polsce rozni, nie wszyscy nadaja sie do wykonywania tak waznej i odpowiedzialnej sluzby. Pomysly Kaczynskiego i PIS-u to sa jednak tylko i wylacznie pomysly na to, zeby "dyscyplinowc" sedziow, ktorzy wydaja wyroki i zachowuja sie niezgodnie z oczekiwaniami Kaczynskiego i PIS-u, i te pomyslynie maja nic wspolnego z ewentualnymi zmianami czy jakimis autentycznymi reformami wymiaru sprawiedliwosci.

 • al48

  Oceniono 30 razy 20

  To koniec ze sprawiedliwością jeśli Kaczyński swoje rączki wsadzi w sferę sądownictwa i pomajstruje .

 • konfuziussagt

  Oceniono 21 razy 19

  Jak widac Prezes moze liczyc na przyjaciol Moskali
  z zaprzyjaznionych sluzb.

 • kptk

  Oceniono 19 razy 17

  Badanie badaniem, a opis badania zrobi laborant z pistapo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX