"O. Rydzyk na sali, a expose bez deklaracji ws. stosunków państwo-Kościół"

Wg Adama Szostkiewicza expose Beaty Szydło było wystąpieniem "dość bezbarwnym, lecz rzeczowym i niekonfrontacyjnym". Publicysta "Polityki" chwali premier za uściśnięcie dłoni liderów opozycji - pisze na blogu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Zdaniem Szostkiewicza pochwały należą się też za rozpoczęcie wystąpienia od nawiązań do ostatnich wydarzeń we Francji.

"Szydło przejęła już w kampanii wyborczej pozę "jednej z nas", zwykłej Polki, która z górniczej rodziny w małym miasteczku doszła na wyżyny władzy państwowej. Tę samą rolę, skromnej służebnicy Ojczyzny, przyjęła podczas prezentacji programu działań swego rządu w Sejmie. Będziemy obserwować, jak długo tę postawę uda się jej zachować, mając w rządzie ministrów, którzy skromnością urzędników Rzeczpospolitej raczej nie grzeszą" - napisał publicysta "Polityki".

"Rząd ludowo-narodowy"

Zaskoczeniem dla Adama Szostkiewicza był brak zapowiedzi dotyczących relacji państwa z Kościołem. Choć zaskoczeniem nie była... obecność na galerii sejmowej twórcy Radia Maryja i Telewizji Trwam.

"Wymowny wydaje mi się brak w expose sprawy stosunków państwo-Kościół pod rządami prawicy. Przemilczenie tego gorącego tematu może oznaczać, że albo Szydło nie ma tu zdania - a powinna i powinna o tym powiedzieć obywatelom - albo że je ma i jest to stanowisko odchodzące od obecnego konstytucyjnego modelu, a wtedy premier tym bardziej powinna powiedzieć Polakom, wśród nich niekatolikom i niewierzącym, co z tego ma dla nich wynikać"- podkreślił publicysta.

Zdaniem Szostkiewicza, gabinet Beaty Szydło to rząd "ludowo-narodowy". - To zmiana na gorsze, ale z pewnością spodoba się on wyborcom prawicy i jej sympatykom. Ta tradycja polityczna ma zresztą swoje miejsce w naszej historii i z pewnością jest bliższa obecnym polskim interesom niż jakiś rząd nacjonalistyczno-antyeuropejski, który gotowi by byli nam zafundować niektórzy posłowie z frakcji pana Kukiza - ocenił na blogu publicysta "Polityki".

"Polityka prorodzinna, reforma edukacji, gospodarka... Co Szydło obiecała w expose?">>>Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (73)
"O. Rydzyk na sali, a expose bez deklaracji ws. stosunków państwo-Kościół"
Zaloguj się
 • metaxo

  Oceniono 39 razy 35

  Obsiedli tą galerię sejmową jak gnidy psią obrożę. Polska skończy jak cherlawy kundel zjedzony przez pasożyty.

 • m_j_1977_byd

  Oceniono 34 razy 32

  Niedorozwinięty idol niedorozwiniętego luda z wizytą w swojej oborze.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 37 razy 31

  1) Rozdać ile się da, bo następne wybory też będą, 2) Podgrzać wszystkie najbardziej "chodliwe" resentymenty: narodowe, rasowe, religijne, obyczajowe antyeuropejskie... 3) Skłócić wszystkich ze wszystkimi wewnątrz i na zewnątrz kraju...4) Reaktywować rolę religii w życiu publicznym jak w średniowieczu, 5) Obsadzić swoimi wszystko, aż do poziomu stanowiska kierowniczki szaletu... KOCHANI< PRZECIEŻ TO JUŻ BYŁO...ALE NIE W TAK DOSKONAŁEJ FORMIE JAK BĘDZIE OBECNIE...Amen.

 • kajetan907

  Oceniono 23 razy 23

  No Rydzyk jest tam bardzo istotną postacią,on wymodli kasę na te wszystkie obiecanki PISdzielców.

 • maura4

  Oceniono 24 razy 22

  Nie było, bo każdy wie, e rządy będą wspólne z KK, a PiS nie spocznie, dopóki prawo państwowe i Konstytucja nie będzie tożsama z prawem kościelnym.

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 23 razy 21

  chcieliście, to macie, wy katolskie tumany.

 • zet59

  Oceniono 18 razy 18

  ojciec imperator musi pilnować swoich interesów, mimo, że ma prymasa dudę klęczącego to jednak jak sam dopilnuje to ma

 • mttt27

  Oceniono 14 razy 14

  Agenci okupanta watykańskiego obsiedli galerię sejmową. Bez ich zgody sejm nic nie uchwali. Byli czerwoni teraz są czarni okupanci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX