Prawnik: Sejm podjął uchwały i wyraził swoje przekonanie. Ale nie ma to żadnych skutków prawnych

- Uchwały podjęte przez Sejm wczoraj wieczorem nie anulują wybory sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sejm może wyrażać różne opinie na różne tematy - mówił w TOK FM dr Zbigniew Gromek, Katedra Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji UW.
Sejm przyjął uchwałę stwierdzającą nieważność wybory pięciu sędziów TK, który został dokonany w poprzedniej kadencji. Od rana słychać komentarze, że to koniec trójpodziału władzy i zamach stanu. - Po pierwsze: nie jedna uchwała, a pięć. Każda dotyczyła odrębnego sędziego - precyzował w TOK FM dr Zbigniew Gromek z Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa i Administracji UW.

- Jest przekaz, że te uchwały uchyliły wybór sędziów TK dokonany przez Sejm poprzedniej kadencji. Ale treść tych uchwał na to nie wskazuje. Z treści wynika, że Sejm stwierdza, że tamte uchwały są pozbawione mocy prawnej. To wyłącznie wyrażenie przez Sejm jego wiedzy, przekonania i oświadczenie, co on o tym myśli. Ale nie ma żadnych skutków prawnych. To znaczy, że zdaniem Sejmu tamte uchwały były niezgodne z konstytucją, ale nie anulują wybory sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sejm może wyrażać różne opinie na różne tematy zwłaszcza ws. własnych działań. Jest to dopuszczalne. Może też apelować do prezydenta o podjęcie różnych działań. Dopóki komuś nie nakazuje i nie uchyla działań jest do dopuszczalne - tłumaczył Gromek.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Prawnik: Sejm podjął uchwały i wyraził swoje przekonanie. Ale nie ma to żadnych skutków prawnych
Zaloguj się
 • allibaba

  Oceniono 7 razy 5

  Pani Henia ze sklepu obok mnie jest tego samego zdania.

 • fortuna1972

  Oceniono 7 razy 1

  I co z tego, że nie mają racji? Za to mają Macierewicza. I - co za tym idzie - czołgi ;->

 • klara551

  Oceniono 4 razy 0

  No i co pan zrobi panie prawnik? Co pan może panie konstytucjonalisto? Nic,nic i jeszcze raz nic bo władza się liczy a nie prawo.Władzę ma teraz PiS a prawo ma w pisie.

 • tastak

  Oceniono 3 razy -1

  Wygraliśmy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Niech żyje wolna Polska!!!!!!!!!!

  PiS i Kukiz uchylili uchwały o wyborze sędziów TK. Powód - uchwały podjęto na podstawie ustawy o TK niezgodnej z konstytucją i regulaminem sejmu. Pięknie podsumował cały wrzask Nowoczesnej stary Morawiecki (brawa na stojąco) - prawo nie może być nad narodem.
  Ale myk polega na czymś innym - otóż, o ile TK może uchylić wszelkie ustawy, o tyle nie ma nic do gadania w sprawie UCHWAŁ sejmu, a sędziów wybiera się uchwałami! I teraz mogą się zagotować, wszystko odrzucać, a i tak nic nie pomoże - są wakaty na stanowiskach w TK i Sejm wybierze uchwałami tych, których zechce!
  Podsumowując - PO naruszyło prawo i regulamin sejmu licząc na bezkarność, ale nie docenili znajomości prawa i procedur u przeciwnika. Czyli PiS załatwił ich jak nie przymierzając Al. Capone - nie za całokształt, tylko za drobiazgi, ale za to bez prawa odwołania.
  Sędzia Rzepliński, tak owacyjnie witany na początku - uciekł, cała Platforma też. Zostały po nich chorągiewki UE - taki chcieli dać pokaz, ale nikt na to nie zwrócił uwagi. Oni są w szoku, bo PiS znalazł sposób absolutnie legalny i niepodważalny na wywrócenie wszystkiego.
  Dzisiaj rozegrała się zasadnicza bitwa o przyszłość.

  Wytłumaczone poniżej:
  ----------------------------------
  eska.salon24.pl/681329,o-naprawie-panstwa-czesc-czwarta
  eska.salon24.pl/682207,to-lecimy-z-trybunalem-dalej

  Naruszone zostały interesy mafii? Polecam zajrzeć. W kilku zadnich ukazana PATOLOGIA.

  pbs.twimg.com/media/CUXNuLGWwAEkbz0.jpg

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 9 razy -1

  Niestety, nie ma to żadnego wpływu na to, że faszystowski PiS będzie rządził cztery lata. Szczególnie wkurzające jest to, że będzie rządził dzięki konstytucji i prawu, które masakruje.

  Największą jednak tragedią jest to, że miliony Polaków, sądzę że większość, nie rozumie o co chodzi, bo zniewolili swoje umysły przez ideologię i religię. Amen.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 18 razy -2

  Sejm może z takim samym skutkiem uchwalić...ZE KACZYŃSKI JEST WODZEM NARODU,... Który ma prawo podetrzeć się konstytucją... TEN SEJM OCZYWIŚCIE...

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 8 razy -2

  Cytowany przez was prawnik nie ma mocy ustawodawczej :)
  Jego opinia nie jest wiazaca nawet dla kundla pod sklepem...

 • tastak

  Oceniono 5 razy -3

  dowód na apolityczność:
  pbs.twimg.com/media/CUXNuLGWwAEkbz0.jpg

  eska.salon24.pl/681329,o-naprawie-panstwa-czesc-czwarta
  eska.salon24.pl/682207,to-lecimy-z-trybunalem-dalej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX