"Nad prawem dobro narodu"? Pinior o słowach Morawieckiego: To interpretacja prawa bliska myśli faszystowskiej. Nie wiem, co mu się stało

- Nad prawem jest dobro narodu. Jeżeli prawo to dobro zaburza, to nie wolno nam uważać tego za coś, czego nie możemy naruszyć - mówił w Sejmie poseł Kornel Morawiecki. " Prawo, które nie służy narodowi, to jest bezprawie" - argumentował były lider Solidarności Walczącej. - Słuchałem tych słów z dużym smutkiem - mówił Józef Pinior w TOK FM.
W ubiegłym tygodniu, kiedy PiS i posłowie Kukiz'15 przyjęli uchwałę w sprawie nieważności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego poseł Kornel Morawiecki zaskoczył wypowiedzią, że "nad prawem jest dobro narodu".

- Znam Kornela Morawieckiego od 40 lat - mówił w TOK FM Józef Pinior. - Wiem, że dużo czytał. Powinien wiedzieć, co te słowa oznaczają. To interpretacja prawa bliska myśli faszystowskiej. Wola narodu ponad wszystkim. Powołując się na wolę narodu oznacza, że można zmienić wszystko. To lekcja wyniesiona z różnego rodzaju faszyzmów: mniej lub bardziej autorytarnych czy totalitarnych. Po II Wojnie Światowej ta lekcja sprawiła, że obudowujemy wolę narodu, suwerenność narodu infrastrukturą liberalnej demokracji. Jest ona zbudowana m.in. z wolności sumienia, wolności religii czy pluralizmu mediów - mówił w audycji "Prawda nas zaboli" były senator Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem Piniora mamy w tej chwili do czynienia z przejmowaniem państwa polskiego przez prawicę nacjonalistyczną.

- I to przejęcie na takim głębokim poziomie. Zwróćmy uwagę na to, że dla Kaczyńskiego najważniejszą są następujące sektory: wojsko - Macierewicz, wymiar sprawiedliwości -Ziobro, służby - Kamiński, media i kultura - Gliński. To jest dla niego ważne. Premier Szydło czy minister finansów Mateusz Morawiecki mają mu zabezpieczyć gospodarkę i społeczeństwo. Żeby był spokój. Aby mógł robić to, co dla niego najważniejsze. To jest proces historyczny, bardzo głęboki - argumentował w rozmowie z Piotrem Najsztubem.

- Być może stąd słowa Kornela Morawieckiego: fala euforii po zwycięstwie prawicy nacjonalistycznej go uniosła. Przestał się kontrolować w tym sensie, że przestał poddawać refleksji swoje własne słowa - podsumował Pinior.Dalsza część rozmowyWięcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (146)
"Nad prawem dobro narodu"? Pinior o słowach Morawieckiego: To interpretacja prawa bliska myśli faszystowskiej. Nie wiem, co mu się stało
Zaloguj się
 • rbik53

  Oceniono 52 razy 42

  Pinior ma rację.
  Czy chcieli byście by Kaczyński, Macierewicz, Ziobro, Kamiński zadecydowali co jest waszym, czyli narodu, dobrem i w myśl tego robili sobie bezkarnie z Polską i polakami co tylko chcą ????

 • bzbz666

  Oceniono 34 razy 30

  Słowo "naród" to tylko taka pałka, którą wygodnie jest okładać wrogów. To nie przypadek, że partie składające się z najgorszych zakapiorów i chuliganów mają w nazwie "narodowa".

  W PRL-u był taki dowcip o kawiorze:
  "Kawior - definicja: jajeczka jesiotra, którymi przed wojną żywili się bogacze. Obecnie lud pracujący miast i wsi spożywa kawior ustami swoich przedstawicieli".

  Teraz mamy podobnie z "narodem":
  wola "narodu" wyrażana jest ustami wodza, Geniusza Tatr i Bałtyku, Jarusłana Kaczymbajewa, nad którym wiecznie świeci Maryja. A jak Morawiecki będzie podskakiwał, to go Kaczymbajew wykreśli z "narodu" i Ziobro go zamarynuje w dole z wapnem.

 • westgreg

  Oceniono 35 razy 27

  Dość niefortunne stwierdzenie. Dobro narodu to kompletna abstrakcja. Gdyby użył sformułowania "dobro jednostki", czy też "dobro człowieka", można by dyskutować, a tak, to faktycznie zahacza o niespecjalnie bezpieczne idee.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 33 razy 23

  Nad prawem dobro narodu
  O tym co jest dobrem narodu decyduje Kornel.
  Nad dobrem narodu jest prawo boskie.
  O tym co jest prawem boskim w zastępstwie Wesołowskiego decyduje Głódź.
  A z drugiej strony np. Ustawy Norymberskie czy Ustawa o ochronie Imienia Józefa Piłsudskiego to też było prawo.
  Ot, błędne koło.

 • iglicznia

  Oceniono 23 razy 17

  Wiek ma swoje prawa, a biologia jest nieubłagana. Został zmanipulowany i nie zrozumiał, że to prosta droga do faszyzmu.Oburzenie posła Cymańskiego o "brunatne koszule" jest niestosownym nadużyciem, gdyż ta ścieżka już została przećwiczona przez jednego pana z wąsikiem z wiadomymi skutkami

 • iluminati_semper

  Oceniono 24 razy 16

  Panie Morawiecki, jako przedstawiciel narodu postuluję by szepnął pan na ucho prezesowi, ażeby wypowiedzieć posłuszeństwo przepisom prawa szkodliwego dla ludu:
  1. konkordat
  2. podatki
  3. abonament rtv
  poproszę o więcej przykładów

  z góry dziękuję

  my, naród

 • clupeide

  Oceniono 23 razy 13

  Jakie rzęsiste brawa otrzymał od spistytuowanych posłów szanowny pan poseł Morawiecki. Jakże im się to podobało. Niestety, coraz lepiej widzimy z kim mamy do czynienia.

 • clupeide

  Oceniono 19 razy 11

  Z pewnością spodobało się to wystąpienie Morawieckiego "resortowemu" prezesowi który to wychowywał się na podwórkach pełnych resortowych dzieci. A teraz usiłuje to skwapliwie przemilczeć, nie nagłaśniać ale za to innym wypominając to czy tamto. Nieładnie panie " resortowy " prezesie, nieładnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX