Safjan: To nie "jakiś tam" kryzys, a poważne zagrożenie demokracji

- Trudno mi sobie wyobrazić, by prezes TK mógł uznać, że pięć osób powołanych przez obecny Sejm może rozpocząć funkcjonowanie w Trybunale - mówi b. prezes TK prof. Marek Safjan. A to jedyni sędziowie, od których prezydent przyjął ślubowanie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

 Jak podkreślał prof. Marek Safjan, czwartkowe orzeczenie TK nie zostawia żadnych wątpliwości. I prezydent powinien przyjąć ślubowanie od trzech sędziów trybunału wybranych przez poprzedni Sejm.

Jak wynika z telewizyjnego orędzia prezydenta Andrzeja Dudy, głowa państwa nie zamierza zmieniać kursy wobec TK. Mówił jedynie o zaprzysiężeniu sędziów wybranych w minioną środę.

Ale postępowanie prezydenta Dudy, jak ocenia prof. Safjan, nie ma wpływu na to, że to trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm, są jedynymi, którzy mogą pracować w trybunale.

Dlatego, jak mówił w "Poranku Radia TOK FM", gdyby był prezesem Trybunału Konstytucyjnego, nie dopuściłby do pracy osób, od których prezydent Duda odebrał ślubowanie: - Trudno mi sobie wyobrazić, by prezes TK mógł uznać, że pięć osób powołanych przez obecny Sejm może rozpocząć funkcjonowanie w Trybunale. Bo wtedy możemy uznać, że Trybunał łamie swoje własne postanowienia i konstytucję.

"To sytuacja bez precedensu"

Prof. Safjan konsekwentnie unikał odpowiedzi, na pytania Jacka Żakowskiego, co powinien zrobić prezes TK Andrzej Rzepliński, gdy do pracy zgłoszą się sędziowie zaprzysiężeni przez prezydenta.

- Pytanie, czy trzeba wezwać strażników pracujących w Trybunale... Nie wyobrażam sobie takich sytuacji. Nie ma odpowiedzi na konsekwencje całej sprawy. To są konsekwencje, które w normalnym państwie prawnym nie mogą wystąpić. Nie ma odpowiedzi na pytanie, co się dzieje, jak przestają obowiązywać pewne reguły. To sytuacje bez precedensu - stwierdził.

Według byłego prezesa TK, a dziś sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, z podobną sytuacją nie było do czynienia "w żadnym państwie" demokratycznej Europy: - To nie jest "jakiś tam" konflikt, "jakiś tam" kryzys konstytucyjny. Mamy do czynienia z sytuacją, w której dochodzi do nieprzestrzegania konstytucji przez najwyższe organy państwa. Możemy mówić o poważnym zagrożeniu łady demokratycznego, bo mamy do czynienia z paraliżowaniem prac TK, instytucji która jest gwarantem, że będą obowiązywać reguły państwa prawa.Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (382)
Safjan: To nie "jakiś tam" kryzys, a poważne zagrożenie demokracji
Zaloguj się
 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 74 razy 24

  Polityczny kurdupel z PiS-uaru rozpoczął swoje gierki. Tak jak i wcześniej uważa, że rządzenie to wywoływanie coraz to nowych awantur i to nie tylko w sprawie tego "kto ukradł księżyc". Tworzenie chaosu to wszystko, co potrafi. Ot taki chuligan z podwórka, który musi "pokazać kto rządzi". Reszta ferajny to polityczne zera. Wykonawcy poleceń. To oczywiście model zupełnie sprzeczny z demokracją. I dlatego ferajnie trzeba dawać na każdym kroku "po łapach".
  19 % Polaków głosowało tak, że chaos i awantury zastąpiły "ciepłą wodę w kranie". Zastąpili "cholerę - dżumą". Nadzieja w tym, że było to tylko 19 %. Miażdżąca większość 81% Polaków może przecież tymczasowej większości parlamentarnej a nawet partyjnemu politrukowi w pałacu dać "kopa". Oby jak najszybciej. Bo burzy się łatwo i szybko. A buduje trudno i długo.
  Druga możliwość jest taka, że Führer z PiS-uaru zadrybluje się "na śmierć".

 • ado43

  Oceniono 26 razy 16

  Przecież zaebanie 150mld z OFE było zgodne z konstytucją tak samo zgodne z konstytucją jest niepłacenie podatków przez czarną szarańczę oraz niepłacenie ZUS przez latyfundystów a także emerytury dla 40 latków resortowych również są zgodne z konstytucją to niby dlaczego nagle nieprzyjęcie ślubowania od jakichś paru dziadków miałoby być niezgodne z konstytucją? Każdy kij ma dwa końce choć ja wiem że Kali nie lubić jak to jemu kraść no ale cóż taki mamy klimat.

 • smiki48

  Oceniono 34 razy 12

  pan sedzia Safjan nie jest obiektywną i bezstronną. Pracował razem z Rzeplińskim w Fundacji Helsińskiej, a ta broni tylko niektórych ludzi a nie wszystkich. Został namaszczony na prezesa TK przez Kwaśniewskiego nie bez powodu. czyli jego słowa trzeba czytać z pewnym dystansem.

 • Baa Caa

  Oceniono 60 razy 12

  Co zrobić z PIS-owymi sędziami Tk ? USUNĄĆ DYSCYPLINARNIE jeżeli mimo wyroku TK dalej będą się pchać na stołek , bo jest zachowanie niegodne urzędu sędziego trybunału !
  Art. 28 [Odpowiedzialność dyscyplinarna]
  1. Sędzia Trybunału odpowiada dyscyplinarnie przed Trybunałem za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego Trybunału lub inne nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości.
  2. Sędzia Trybunału odpowiada dyscyplinarnie także za swoje postępowanie przed objęciem stanowiska, jeżeli uchybił obowiązkowi piastowanego urzędu państwowego lub okazał się niegodny urzędu sędziego Trybunału.
  3. Za wykroczenia sędzia Trybunału odpowiada tylko dyscyplinarnie.

  Art. 31 [Katalog kar dyscyplinarnych] Karami dyscyplinarnymi są:
  1) upomnienie;
  2) nagana;
  3) złożenie sędziego Trybunału z urzędu.

 • szpung

  Oceniono 36 razy 12

  paczaizm.pl/content/wp-content/uploads/jarek-to-nie-przejdzie-z-tym-trybunalem-a-on-na-to-tak-potrzymaj-mi-kota-i-patrz-kaczynski-putin-orban.jpg

 • cud_smolenski

  Oceniono 23 razy 11

  Ja tez mam takie pytanie i jestem ciekaw jak inni internauci: czy to Duda przygotowal liste kto ma zginac w smolensku? Czy taka osoba moze byc prezydentem? To zwykly bandyta i czlonek ukladu mafijnego. Dlatego nalezy wyjsc na ulice. Wczesniej niz pozniej. Przy okazji zalatwi sie problem pedofilow w sutannach. Jak NSDAPIS chce rewolucji, to moze im ja dajmy? I ponawiam pytanie: co tobie zlodzieju diet poselskich zrobili ci niewinni ludzie ze poslales ich na smierc w Smolensku?

 • tezeusz2

  Oceniono 30 razy 10

  Nie wiem o co cała awantura. Jedni sędziowie są wybrani przez PIS inni przez PO. I w jednym i w drugim przypadku nie są bezstronni. TK nigdy nie był demokratyczny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX