Komentarze (382)
Safjan: To nie "jakiś tam" kryzys, a poważne zagrożenie demokracji
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • simonh

  Oceniono 10 razy 4

  Jedno jest pewne, Duda zostal ubezwlasnowolniony przez swego pryncypala i za wielokrotne zlamanie konstytucji powinien zostać postawiony przed Trybunalem Stanu, poniewaz slubował narodowi a nie Kaczyńskiemu. Powinny sie też odbyc nowe wybory bo ten osobnik jako chlopczyk na posylki wodzunia sekty nie powinien nigdy zostać prezydentem. To jest szyderstwo z tego stanowiska ! Inaczej stoczymy sie w otchłań dyktatury !

 • fjan

  Oceniono 50 razy 4

  To nie Niemcy rozwalają Polskę. To sami ją rozwalamy niestety. Jeszcze trochę i Polski nawet teoretycznie nie będzie.

 • jedrek490

  Oceniono 5 razy 3

  Są też inni znawcy prawa niż to PO-wskie barachło.
  Mamy do czynienia z zamachem na zasadę konstytucyjną poszanowania państwa prawa. Trybunał Konstytucyjny wczoraj przekroczył znacznie swoje kompetencje— podkreślił w „Poranku Wnet” mecenas Piotr Łukasz Andrzejewski, senator i sędzia Trybunału Stanu.
  Wybitny znawca prawa i jeden ze współtwórców instytucji demokratycznych w Polsce bardzo krytycznie odniósł się do postawy sędziów Trybunału Konstytucyjnego i poprzedniej większości sejmowej. Wskazał też, że za frazesami o obronie konstytucji stoją całkowicie polityczne interesy poprzedniej władzy, która nie może się pogodzić z demokratycznym werdyktem wyborców.
  Mamy do czynienia w Sejmie z chamstwem i z próbą wywołania destrukcji, która ma przesłonić reformy, realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i wspierane prezydenta w ramach programu naprawy państwa i prawa polskiego — wyjaśniał.
  Pracowałem m.in. nad tą konstytucją, byłem jednym z jej twórców, i zastanawialiśmy się jakie kompetencje mamy nadać Trybunałowi Konstytucyjnemu. Był model rosyjski, gdzie TK ma inicjatywę legislacyjną i bierze udział w tworzeniu prawa. Jednocześnie poprzednio był problem czy dać TK prawo wykładni treści prawa. Polski Trybunał Konstytucyjny jest tak usytuowany, że nie ma ani prawa inicjatywy ustawodawczej i nie ma prawa interpretacji prawa. Ma jedynie zadanie, jako instytucja, kontroli zgodności z konstytucją istniejącego i ustanowionego przez kogo innego prawa, ma uprawnienia do punktowania niezgodności przepisów podkonstytucyjnych z konstytucją. Wczoraj Trybunał znacznie przekroczył te kompetencje.

 • toberson

  Oceniono 5 razy 3

  To co POszambo zrobilo w Czerwcu to nie byla Demokracja!!Twoja banda wymienilo cale sklad TK bez Sejmu!!Komuchu nie mozesz zrozumiec Demokracji!!Twoja kadencja sie skonczyla bo jest Nowy Sejm!!Zatrzymales sie w czasie to nie jest PRL!!

 • ta.deusz

  Oceniono 9 razy 3

  Dosyć bezkarności nieTyKalnych.

  www.fronda.pl/a/maski-opadaja-adam-bodnar-wzywa,61634.html

 • chakal85

  Oceniono 9 razy 3

  czemu cytujecie opinie przychylne tylko jednej stronie sporu? Czy tak wyglada obiektywizm dziennikarski w wykonaniu Gazety Wyborczej?

 • stachud

  Oceniono 13 razy 3

  Spieprzać dziady. Ludzie mają dość waszych krętactw dlatego głosowali na PIS. Trzeba cały ten burdel rozwalić i zrobić od nowa dobrze. Na to ludzie głosowali i teraz jak macie szansę siedzieć cicho to siedźcie. To jest właśnie demokracja.

 • kkes

  Oceniono 13 razy 3

  Sprzedajne media to nie jest zagrożenie dla waszej "demokracji". Zagrożeniem jest za to wola narodu, który po raz pierwszy tak jednoznacznie określił kto ma rządzić krajem

 • koles751

  Oceniono 9 razy 3

  Na prezydenta trzeba jednak wybierać samodzielnego polityka z jakimś dorobkiem, a nie chłopca w krótkich spodenkach.

 • Michal Brozyna

  Oceniono 3 razy 3

  Prezes TK przyjuje nowych sędziów, ale nie przydziela im spraw do prowadzenia! Chyba tylko tak należy rozumieć wypowied Prof. Safiana - szkoda, że tego wyraźnie nie zaznaczył, a jedynie insynuował roziwiązanie siłowe tj. "niewpuszczenie" do TK.

 • chuck_knorris_00

  Oceniono 43 razy 3

  Codziennie zap...my na śmieciówkach do roboty stary sędziaku! Czy kiedykolwiek pochyliłeś się nad losem przeciętnego człowieka? Wstawiałeś się za zwykłymi ludźmi? Nie! Bronisz jedynie waszej nomenklatury obłudniku.

 • zuuuraw

  Oceniono 29 razy 3

  Zdanie resortowego dziecka, syna Zbigniewa Safjana, sowieckiego kapusia mającego na sumieniu mord sadowy na 21-letnim żołnierzu AK, rzeczywiście ma duże znaczenie. TK, ten twór Jaruzelskiego i spółki , musi stać na straży tch co zawłaszczyli Polskę.

 • javall

  Oceniono 4 razy 2

  Jeszcze jeden,ktory rosci sobie prawo wyzsze niz ma sejm.
  Chyba trzeba bedzie jednak radykalniej przywolac to towarzystwo wzajemnej adoracji do porzadku.

 • philosophe

  Oceniono 2 razy 2

  Jak moze poprawnie myslacy czlowiek uwazac, ze sposrod pieciu wybranych sedziow, trzech sedziow jest poprawnie wybranych a dwoch nie. Zgodnie z zasada logiczna, jesli jakis element calosci jest zly, to calosc jest zla. Jesli kontroler jakosci wybierze probki i znajdzie jedna z nich niezadowalajaca, to odrzuca calosc.

 • piotr110660

  Oceniono 4 razy 2

  Prezes TK jest jedną z osób ponoszących największą odpowiedzialność za kryzys. W imię ratowania autorytetu TK powinien jak najszybciej - wraz z pozostałymi kolegami, którzy pracowali przy niekonstytucyjnej ustawie PO/PSL przyjętej przez poprzedni Sejm - zrezygnować z funkcji sędziowskich i zasiadania w TK. Potem można rozmawiać o wyjściu z kryzysu.

 • katiakorta

  Oceniono 6 razy 2

  na ten fałszywy wrzask
  odsuwanej od władzy skomuszonej 3 RP
  mogę powiedzieć jedno:
  jechać z nimi

 • toberson

  Oceniono 10 razy 2

  Stare Komuchy placza i robia zadyme bo wiedza ze nie beda mogli dalej krasc i robic przekrety!!Wedlug Prawa Ten stary sklad sedziowski w TK jest bez prawa!!Komuchy zacznijcie szukac Pracy.Bo narod Was niechce!!

 • zapluty.karzel.reakcji

  Oceniono 10 razy 2

  Sędzia Andrzejewski, współtwórca polskiej konstytucji: „Mamy do czynienia z zamachem. Trybunał Konstytucyjny znacznie przekroczył swoje kompetencje”
  Prawny stan faktyczny jest taki, że mamy ilość sędziów TK zgodną z Konstytucją. Natomiast to, co się dzieje to typowa sytuacja, kiedy złodziej ucieka i krzyczy: łapaj złodzieja, żeby odwrócić uwagę, że to on zniszczył funkcjonowanie państwa prawa

 • Adam Adamski

  Oceniono 12 razy 2

  Strasznie mnie bawi ten kwik odrywanych od koryta. Tak trzymać, jeńców nie brać.

 • koles751

  Oceniono 8 razy 2

  Ten prezydent, parlament i rząd są tylko tyle warci ile wart jest Trybunał Konstytucyjny.
  Jeśli nie trzeba szanować Trybunał i jego decyzji, to nie trzeba szanować również mandatu Prezydenta i parlamentu. Wszystkie te organy władzy mają tę samą podstawę.

 • juzpopisie

  Oceniono 4 razy 2

  Dobre jest jedynie to, że jeśli będziemy mieli 100 mld deficytu budżetowego, to prezydent udając że go nie ma sprawi że zniknie, a jeśli się nie uda to PiS to zrobi uchwałą sejmową...

 • cud_smolenski

  Oceniono 10 razy 2

  Chcialbym sie dowiedziec czy NSDAPIS planuje odbudowe i uruchomienie wielkiego pieca w Oswiecimiu dla niepokornych i tych co sie nie zgadzaja z ich dzialaniem? Szczegolnie dla osob pochodzenia zydowskiego? Czy Adolf Duda przetnie wstege?

 • mr.pen

  Oceniono 8 razy 2

  To zagrozenie ładu Bolandii

 • cierniooczek

  Oceniono 22 razy 2

  Dopiero teraz widać prawdziwą twarz TK. Nie dziwi mnie już jazgot niepolskich mediów bo padają ostatnie bastiony ukrytej władzy. Taki śpiący TK okazuje się że ma nieograniczoną władzę...taki prezes TK jest podobno nieusuwalny jak papież.

 • velziuta

  Oceniono 16 razy 2

  z Interii:Mamy do czynienia z zamachem na zasadę konstytucyjną poszanowania państwa prawa. Trybunał Konstytucyjny wczoraj przekroczył znacznie swoje kompetencje — podkreślił w „Poranku Wnet” mecenas Piotr Łukasz Andrzejewski, senator i sędzia Trybunału Stanu. Wybitny znawca prawa i jeden ze współtwórców instytucji demokratycznych w Polsce bardzo krytycznie odniósł się do postawy sędziów Trybunału Konstytucyjnego i poprzedniej większości sejmowej. Wskazał też, że za frazesami o obronie konstytucji stoją całkowicie polityczne interesy poprzedniej władzy, która nie może się pogodzić z demokratycznym werdyktem wyborców. Mamy do czynienia w Sejmie z chamstwem i z próbą wywołania destrukcji, która ma przesłonić reformy, realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i wspierane prezydenta w ramach programu naprawy państwa i prawa polskiego — wyjaśniał. Pracowałem m.in. nad tą konstytucją, byłem jednym z jej twórców, i zastanawialiśmy się jakie kompetencje mamy nadać Trybunałowi Konstytucyjnemu. Był model rosyjski, gdzie TK ma inicjatywę legislacyjną i bierze udział w tworzeniu prawa. Jednocześnie poprzednio był problem czy dać TK prawo wykładni treści prawa. Polski Trybunał Konstytucyjny jest tak usytuowany, że nie ma ani prawa inicjatywy ustawodawczej i nie ma prawa interpretacji prawa. Ma jedynie zadanie, jako instytucja, kontroli zgodności z konstytucją istniejącego i ustanowionego przez kogo innego prawa, ma uprawnienia do punktowania niezgodności przepisów podkonstytucyjnych z konstytucją. Wczoraj Trybunał znacznie przekroczył te kompetencje — wyjaśniał mecenas Andrzejewski

 • kkes

  Oceniono 10 razy 2

  Nie jestem prawnikiem, ale czy przypadkiem wczorajszy wyrok TK nie oznacza, że Prezes TK pomagał w tworzeniu niezgodnej z konstytucją ustawy????

 • gzymek12

  Oceniono 2 razy 2

  panie Patafian
  --------------------
  demokracja to nie ochrona złodziei, aferzystów, łapówkarzy to nie ochrona sprzedawczyków, którzy wyprzedają majątek narodowy z bezcen to nie nepotyzm, to nie ochrona i kontynuacja "rządów" agentów z układu z Magdalenki.

 • wlodzimierz.iliycz

  Oceniono 6 razy 2

  "- Trudno mi sobie wyobrazić, by prezes TK mógł uznać, że pięć osób powołanych przez obecny Sejm może rozpocząć funkcjonowanie w Trybunale - mówi b. prezes TK prof. Marek Safjan."

  Ale gdyby pojawiła się niekonstytucyjna dwójka od PO to wszystko byłoby w porządku?

 • po_matador

  Oceniono 14 razy 2

  Sędziowie bez przysięgi mogą w Trybunale jedynie psuć powietrze. Orzekać nie mogą.
  Poza tym na razie nikt nie stwierdził nieważności wyboru nowych sędziów. A jeśli nawet to których z tej nowej piąki?

 • ugrydul

  Oceniono 12 razy 2

  PiS= przestępcy i socjopaci. S'raczyński, Rydz i Meliniak to dla mnie coś ohydnego. Jak pluskwa, karaluch, pedofil albo glista ludzka. Te kreatury zepsuły Polskę. Zaraziły ten piękny kraj swoim zacofaniem, jadem i nienawiścią.

 • funkiel12

  Oceniono 18 razy 2

  Panie Prezydencie życzę siły do dalszej naprawy Rzeczypospolitej. Psy szczekają , lewactwo drze ryja jak oderwane od koryta....

 • buul_to_jest_nasz_ostatni

  Oceniono 22 razy 2

  Zagrożenie demokracji to złodzieje z peło, stare ubeki i wybiórcza.

 • andmas

  Oceniono 20 razy 2

  To jest rzeczywista walka o władzę między P.O. a PIS . Jeżeli Pis ustąpi to nie będzie miał żadnej możliwości zreformowania kraju , bo na drodze stanie mu 15 Niesiołowskich jako członków TK , którzy będą celowo blokować uchwalane reformy państwa , doszukując się łamania konstytucji.

 • po_matador

  Oceniono 32 razy 2

  Safjan nie jęcz. Konstytucja 1997 nadaje się wyłącznie do kosza i orzekanie na jej podstawie przynosi wstyd wszystkim, którzy to czynią. Dlatego TK powinien zostać zlikwidowany, zwłaszcza w obecnej sytuacji w której każde jego orzeczenie będzie z założenia nieważne.

 • po_matador

  Oceniono 11 razy 1

  Tryunał jest jak wyrostek robaczkowy. Niepotrzebny, a czasem boli. Najwyższa pora się go pozbyć, organizm bez niego sobie poradzi.

 • bwart

  Oceniono 11 razy 1

  Nigdy nie myslalem, ze TK jest najwyzsza wladza w naszym pansteiw.
  Mam nadzieje ,ze prezydent i rzad beda mieli na tyle odwagi zeby to wszystko uporzadkowac.

 • august.b-w

  Oceniono 7 razy 1

  Nowoczesny Ryszard pod ochroną,
  Za każdą zieloną łapkę krytyczną wobec niego wyskakują dwie czerwone.
  Ot, wyborna demokracja...

 • august.b-w

  Oceniono 5 razy 1

  Co mnie obchodzą jakieś ja ja kobyły...

 • gzymek12

  Oceniono 19 razy 1

  panie Patafjan
  --------------------
  demokracja to nie ochrona złodziei, aferzystów, łapówkarzy to nie ochrona sprzedawczyków, którzy wyprzedają majątek narodowy z bezcen to nie nepotyzm, to nie ochrona i kontynuacja "rządów" agentów z układu z Magdalenki.

 • lukaszsz81

  Oceniono 11 razy 1

  Safjan srafjan, zaraz Minister Ziebro skieruje wniosek o zwolnienie dyscyplinarne za chodzenie po mediach, łże elyta atakuje Prawych i Sprawiedliwych! Sędziowie i profesorowie to ukryta opcja niemiecka na usługach Michnika, co oni tam więdzą o prawie konstytucyjnym. Za to mgr Zbigniew aplikant prokuratorski i technik ogrodnik Kuchciński owszem, a najwybitniejszy z nich to prokurator Piotrowicz /Kryże 2,0

 • wmc-33

  Oceniono 3 razy 1

  Nie ma na to odpowiedzi, nie ma scenariusza - i o to właśnie chodziło wielkiemu strategowi: rozpieprzyć trybunał. Na początek olewa jego orzeczenia, a z czasem, gdy kadencje kolejnych sędziów zaczną wygasać, Trybunał w sposób naturalny straci możliwość jakiegokolwiek orzekania - no chyba że zgodzi się na warunki Kaczyńskiego.

  Oczywiście jest to zagrożenie demokracji, bo właśnie w celu wyłamania jej paru zębów kryzys został wywołany. A swoją drogą oczekuję od PO czegoś więcej, niż słowa przepraszam. Przeprosić można kogoś za przypadkowe ochlapanie kawą, a nie za celowe, bezmyślne i katastrofalnie szkodliwe spie...nie ustawy. Ktoś poprawkę wymyślił, ktoś zgłosił, ktoś przegłosował, ktoś chciał coś osiągnąć naginając prawo i nie przewidując sytuacji po wygranej PiSu - a ona była do przewidzenia dla każdego, kto ocenia Kaczyńskiego tak, jak ta gnida zasługuje.

 • cmochall

  Oceniono 3 razy 1

  poczekajcie pre... pisuaru zapusci wasa i doprowadzi do powstania obozu na wzor Berezy Kartuskiej

 • gzymek12

  Oceniono 7 razy 1

  . panie Patafian
  --------------------
  demokracja to nie ochrona złodziei, aferzystów, łapówkarzy to nie ochrona sprzedawczyków, którzy wyprzedają majątek narodowy z bezcen to nie nepotyzm, to nie ochrona i kontynuacja "rządów" agentów z układu z Magdalenki.

 • psyhodelic

  Oceniono 3 razy 1

  ryba psuła się już pod żyrandolem.

 • cierniooczek

  Oceniono 5 razy 1

  aktualni konstytucjonaliści z Wielkim Prezesem na czele stworzyli ustawę która jest niezgodna z konstytucją. Do tego uzyskali podpis Komorowskiego (strażnika konstytucji) do tego sejm POPSL bez konsultacji z TK (bo po co :) ) przegłosował a Bronek jeszcze raz podpisał. KOMPROMITACJA RZEPLIŃSKIEGO ZOLLA ich podobnych. Dziś do bagna wchodzi SAFJAN.

 • po_matador

  Oceniono 11 razy 1

  Niby jesteśmy wolnym krajem a żyjemy pod terrorem kliki w togach, która czynnie bierze udział w decydowaniu kto w imieniu państwa i narodu ma sprawować władzę sądowniczą.

 • 1zawisza

  Oceniono 7 razy 1

  Zagrożeniem demokracji w naszym kraju jest od 25 lat wyrosła na sowieckich wzorcach sędziowska hołota.

  Po niedawnej podczas wyborów samorządowych kompromitacji Państwowej Komisji Wyborczej komisji wyborczej której przewodniczył sędzia i w której skład wchodzą sędziowie obecna nie dająca się ukryć kolejna kompromitacja tego przez dziesieciolecia sprzedajnego sowietom gówna potwierdza tylko jaka szkodę wyrządzili naszemu krajowi ci co byli przeciwni skutecznej pacyfikacji "karzącej reki sprawiedliwości ludowej" narzuconej nam po przegranej II WS Jałtą i stalinowskim krwawym terrorem.

  A ile było tych kompromitacji skutecznie ukrytych za niezasłużenie uzyskanym od 25 lat parawanem niezawisłości III wladzy to pewnie nikt dzisiaj się nie doliczy.

  Korporacja sędziowska w naszym jest naznaczona z jednej strony 45 letnia w PRL nomenklaturowa selekcja negatywna a z drugiej nepotyzmem jakim rządzi sie od dużo dłużej niż ostatnie 25 lat sędziowska mafia koniunkturalnych sprzedajnych karierowiczowskich odmozdzonych buców.

  Wystarczy prześledzić listę rodzinnych nazwisk tej przestępczej bo bezkarnej mafii korzystającej dzisiaj z immunitetów i niezawisłości III pionu wladzy

  To co jest w naszym kraju nie ma nic wspólnego z rodzinna tradycja to jest mafijna korporacja karierowiczowskich buców broniąca swoich i tylko swoich interesów.

  Interesy naszego państwa są dla nich tylko wygodnym parawanem.

  Gdyby było inaczej już dawno wszyscy obecni sędziowie TK z przewodniczącym na czele podaliby się do dymisji przepraszając kraj za kolejną kompromitacje, za wściekłą jak na "niezawisły" Trybunał Konstytucyjny w kraju rzadzonym przez,gowniarzy przystalo, polityczną jatkę której są przyczyną.

 • gwsol

  Oceniono 5 razy 1

  To jest bunt przeciwko Prezydentowi RP. Jeżeli Prezes TK nie wpuści sędziów , którzy złożyli ślubowanie przed Prezydentem RP, to własnoręcznie zlikwiduje TK. Od tego momentu może już tylko liczyć na łaskę i niełaskę nieubłaganego losu. Na pewno zapisze się w historii jako ostatni Prezes , który doprowadził osobiście do likwidacji Trybunał Konstytucyjny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX