Sawicki wsłuchał się w słowa Kaczyńskiego w Toruniu. "Majstersztyk. Radio Maryja to Kościół. A Kościół to Polska"

- Każda ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę - mówił w Toruniu Jarosław Kaczyński. Konrad Sawicki pisze w "Tygodniku Powszechnym" co wynika z tych (i pozostałych słów) przemowy prezesa.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

5 grudnia w Toruniu odbyły się "urodziny" Radia Maryja. Na imprezie rocznicowej sztandarowego medium Tadeusza Rydzyka zjawił się pierwszy garnitur polityków PiS, z prezesem Kaczyńskim na czele. Odczytano list od prezydenta Dudy, a przemowa Beaty Kempy reprezentującej Kancelarię Premiera ma szansę przejść do historii retoryki.

Na czołówki przebiły się dwa zdania z przemówienia prezesa: podziękowanie za sukces ("Bez Ciebie, Ojcze Dyrektorze, nie byłoby tego zwycięstwa") i słowa, że "każda ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę".

Konrad Sawicki, publicysta zajmujący się sprawami Kościoła, pisze w "Tygodniku Powszechnym", co słowa Kaczyńskiego tak naprawdę oznaczały.

- Niespełna 5-minutowe przemówienie Kaczyńskiego było majstersztykiem. Najpierw w starannie skonstruowanej retoryce, w której termin "Radio Maryja" płynnie przeplata się z terminem "Kościół", lider prawicy dokonał utożsamienia tych dwu rzeczywistości. W tej optyce dzieła ojca Rydzyka zostały postawione w centrum rodzimego katolicyzmu, jakby w kontrze do opinii, iż nie należą one do głównego nurtu wspólnoty wierzących - pisze Sawicki.

Kto nie popiera Kościoła?

- Jeśli nie popierasz Kościoła - i to tego w wersji ojca Rydzyka - nie służysz Polsce, nie jesteś patriotą. A zatem każda krytyka Kościoła (i mediów toruńskich) przez nową władzę będzie uznawana za działanie przeciwko narodowi - pisze Sawicki.

Zdaniem publicysty Kaczyńskiemu "nie jest już potrzebny Episkopat". Ten, faktycznie, w ostatnich miesiącach nie opowiadał się po stronie PiS. Aktywni byli za to biskupi bardziej konserwatywnego nurty sprzyjający partii Kaczyńskiego.

Biskupi uwzględnieni w planie politycznym PiS

Tym, którzy do Torunia przyjechali i byli obecni na uroczystościach prezes PiS mówił, że są przecież następcami apostołów. - Prowadzą polski Kościół ku temu wszystkiemu, co musi być naszym celem, celem każdego z nas, ale co powinno być także celem całego tego porządku, który - mam nadzieję - zbudujemy" - mówił prezes.

Sawicki interpretuje to prosto: taki jest cel sojuszu. budowa nowego porządku państwowego. - Zatem znowu, biskupi i kierowana przez nich wspólnota zostają zaprzęgnięci do realizowania wizji polityka - pisze Sawicki.

Cały komentarz na stronie "Tygodnika Powszechnego".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (38)
Sawicki wsłuchał się w słowa Kaczyńskiego w Toruniu. "Majstersztyk. Radio Maryja to Kościół. A Kościół to Polska"
Zaloguj się
 • Maria Pawlik

  Oceniono 30 razy 24

  Każda ręka podniesiona na kościół powoduje zagrożenie dla:
  wygodnego,
  próżniaczego,
  pedofilskiego,
  rozpustnego,
  pławiącego się w bogactwie (naszym kosztem) życia biskupów, którzy mieszają w Poskiej polityce, prowadzą na smyczy wspaniałą partię PiS.
  A w drodze po jeszcze większą włdzę i pieniądze szczuciem z ambon skłócają Polaków, chcą doprowadzić w Polsce do rozlewu krwi.
  Obudźcie się Polacy zanim dyktatura kleru zamieni życie w Polsce w koszmar.

 • marudna.maruda

  Oceniono 26 razy 24

  Lepko i gęsto od wazeliny, a ojciec dyrektor i tak się obraził. Ot, łaska pańska na pstrym koniu jeździ. Bedą się musiały władze nagimnastykować, żeby ojczulka udobruchać.

 • andrzej1.61

  Oceniono 17 razy 15

  Kilka przykładów potwierdzających tezę ze KK powinno się uznać za organizację zbrodniczą wobec Polski i narodu Polskiego.
  1. "Dobrowolny" chrzest Polski
  2. Bitwa pod Grunwaldem
  3. Zrobienie patronem Polski kolaboranta skazanego przez króla na śmierć.
  4. Rozbiory Polski.
  5. Okupacja Hitlerowska
  6. Okupacja Komunistyczna
  7. Podpisanie konkordatu.
  To tylko nieliczne przykłady kiedy KK czerpał ogromne korzyści na krzywdzie naszego narodu.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 22 razy 14

  Obawiam się, że tak właśnie to jest: Radio Maryja to Kościół. A Kościół to Polska.
  I po raz pierwszy Polacy nie będą mogli nic zwalać na historię, geopolitykę czy pierd0lić o wrażych Niemcach bądź Rosjanach: sami sobie zgotowali tę klęskę, tak jak sami sobie zgotowali rozbiory, pucz 1926, wrzesień 1939 czy powstanie 1944...
  Amen, 'rodacy'.

 • azteci

  Oceniono 13 razy 11

  Kaczyński jest geniuszem i mistrzem manipulacji. Ale Rydzyk, po raz drugi, nie da się wpuścić w maliny. Już raz odprawił posłów pisowskich spod bram Torunia. Chłopaki się kochają, bo mają wspólny interes. Jeden potrzebuje kasy, drugi elektoratu.

 • iksior66

  Oceniono 12 razy 10

  "Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, w interesie dalszej demokratyzacji naszego życia, w interesie naszej Ojczyzny."
  Wystarczy tylko "władzy ludowej" zmienić na "kościołowi" oraz "inteligencji" na "Polaków lepszego sortu" i przemówienie gotowe.

 • weralange

  Oceniono 11 razy 9

  Tak, to zdecydowanie Polska Pana Prezesa - każdy ma taką Polskę, na jaką go stać.

 • peter-321

  Oceniono 9 razy 7

  Nie przesadzajcie. Ten facet to cwaniak , egoista , msciciel z Zoliborza, zazdrosny , durny i dziwak . A jednym slowem to mozna okreslic, prymitywny , wredny ludzki charakter. Nic mu nie pomoze , i przejdzie do hostorii jako negatywna postac , demontazysta Polski.

 • passtorian

  Oceniono 9 razy 7

  Bzdura. Banda nierobow w sukienkach. Ale poki nabor mlodych mozgow do trwalego zidiocenia trwa poty nieroby sukienkowe maja z kogo ssac.Bozia pieniedzy nie potrzebuje. Nierobow tez nie potrzebuje. Gdyby potrzebowala to zaopatrzyla by nierobow w gotowke. Pranie mozgow wiec trwa. Jest skuteczne co widac po sukcesach takich oportunistow jak Kaczor, Ziobro, Macierewicz. et al.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX