"Banki traktują nas jako lukratywny rynek, bo można nas strzyc" [WIDEO]

Sytuacja frankowiczów, którzy nie mogą spłacić swoich zobowiązań, to problem społeczny dotyczący co najmniej miliona osób. A zawiniło państwo - mówił w TOK FM Maciej Pawlicki z ruchu Stop Bankowemu Bezprawiu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Gościem "Poranka Radia TOK FM" był Maciej Pawlicki, producent filmowy, publicysta "W sieci" i działacz ruchu "Stop Bankowemu Bezprawiu", który domaga się pomocy dla frankowiczów i ograniczenia przywilejów banków.

- Należy zidentyfikować banksterów. Kredyty frankowe są toksyczne, bo franków nikt nie widział, a ci, co się na nie zdecydowali, tylko oddają we frankach - mówił Pawlicki,. - Państwo zawiniło, bo nie dopełniło nadzoru nad praktykami, które w innych krajach są zabronione. Tam im zabroniono opakowywania ryzykownych praktyk finansowych i sprzedawania ich jako kredytów hipotecznych. Zabezpieczania 30-letnich kredytów depozytami kilkunastogodzinnymi - mówił.

I podkreślił: - Walczymy o to, by Polska przestała być bantustanem, w którym mamy najniższy dochód i najdroższe usługi bankowe i którą banki traktują jako rynek niesłychanie lukratywny właśnie dlatego, że można nas strzyc. Trzeba to załatwić ustawą, która uzna te kredyty za to, czym są: wypłacono w złotych, należy oddać złote. Plus marża, plus odsetki.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (56)
"Banki traktują nas jako lukratywny rynek, bo można nas strzyc" [WIDEO]
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy 7

  Dziwię się że ktoś wykształcony i obyty z ekonomią - wszak przecież jest producentem filmowym - udaje że biorąc kredyt "frankowy", został oszukany przez jakiś "Banksterów".

  Ja wiem że opróżniana kieszeń boli bardziej niż dupa po rózgach, ale miej pan CHOĆ CIUT honoru. Bo idę o zakład, że gdyby frank kosztował by dziś złotówkę, to śmiałbyś się pan w kułak z "idiotów" co brali kredyty złotowe.
  Więc przyjmij pan do wiadomości, że Państwo ma MILION WAŻNIEJSZYCH wydatków, niż dofinansowanie cwaniaków z kilkuset tysięcznymi długami, zaciąganymi na WŁASNE życzenie. Nie stać cię na własne mieszkanie? To sprzedaj je i zamieszkaj w wynajętym, tak jak mieszkają MILIONY ludzi na świecie. Czy każdy musi jeździć Mercedesem?

 • Katarzyna Mroczek

  Oceniono 5 razy 3

  Ciekawe czy wśród osób komentujących powyżej jest chociaż jedna osoba, która przeczytała ustawę prawo bankowe. A jeśli się nie ma podstawowej wiedzy w danym temacie to nie należy się wypowiadać bo można sobie narobić wstydu.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 9 razy 3

  Znam paru frankowiczów.
  Gdy brali ten kredyt byli święcie przekonani o swojej lepszej niż przeciętna kondycji finansowej.
  Na pytanie co zrobią gdy znajdą się w dołku, odpowiadali ze szczerością dziecka, że w okresie długoterminowym i tak lepiej wyjdą od ludzi biorących kredyt w złotówkach. A poza tym są ubezpieczeni.
  To nie są ofiary banków, tylko własnego, rozbuchanego ego.
  Ci ludzie byli informowani przez pracowników banków o skutkach ujemnych ale się tym nie przejmowali, bo woleli widzieć wyłącznie plusy.
  Pochlebiało im, że są w takiej kondycji finansowej, która pozwala na zaciągnięcie dużego kredytu na rzecz która na siebie nie zarabia.
  Frankowicze to akurat najmniej pokrzywdzona przez banki grupa społeczna.
  Oni sami siebie skrzywdzili, odrzucając z góry wszystko co im nie pasowało do opisu własnej ewentualnej przyszłości.

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 6 razy 2

  Pan Pawlicki za wszelką cenę próbuje budować fantastyczny obraz PISu, ale już jest po wyborach Panie Macieju i Maciarewicz jest szefem MON a Szydło z Duda wykonują polecenia a nie rządzą, no i okrzyki "czerwony trybunał" ciężko pogodzić z Pana wypowiedzią, głęboko wierzę, że w PISie są ideowcy z którymi można coś zbudować ale Jarek nigdy w życiu na to nie pozwoli...

 • rpal

  Oceniono 8 razy 2

  Maliniak i pasztetowa wam to wszystko zrekompensuje, zwłaszcza postulat o przewalutowaniu po kursie z dnia pobrania kredytu. Jakie są propozycje w sprawie wielkości odsetek? Też w wysokości z dnia brania kredytu czy te które były dla PLN ? Spekulacja się nie udała więc mają dopłacić do waszych mieszkań ci którzy płacili za nie w PLN ? Czy w razie czego przygarniecie do swoich lokali kilku lokatorów którzy partycypowali w spłacie waszych kredytów?

 • peter-321

  Oceniono 4 razy 2

  Tego nie zrozumieli Polacy.Pieniadz jest towarem.

 • ab_om

  Oceniono 1 raz 1

  ILE LAT było na przewalutowanie ??
  Coś długo mądrzeliście. Do czasu niekorzystnego kursu a nie zawsze taki był.

 • zelalem

  Oceniono 3 razy 1

  Zdaje się, że dla tzw. przeciętnych kredytów (300 tyś/25 lat) ciągle jeszcze suma odsetek jest mniejsza niż w kredytach złotowych. Choć to pewnie zależy od ceny franka w momencie udzielania kredytu.
  W każdym razie czytanie umów i podpisywanej klauzuli o ryzyku kursowym obowiązuje każdego!

 • ot48

  0

  Kiedy w Europie starają się za wszelką cenę ratować banki, Islandczycy postanowili je ukarać. Już 26 bankierów poszło za kraty. Skazani zostali za wywołanie kryzysu ekonomicznego. Jakoś mało się o tym pisze. Widać lobby bankierów jest wpływowe i nie jest zainteresowane rozpowszechnianie tego podejścia władz Islandzkich wobec banków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX