Szułdrzyński: PiS spuścił na Trybunał Konstytucyjny bombę atomową

- Jeżeli PiS myśli, że to koniec sporu o TK, to jest w ?mylnym błędzie? - mówił Michał Szułdrzyński. Publicysta ocenił, że konflikt może potrwać nawet dwa lata. - Dziwię się, że PiS tyle energii wkłada w Trybunał - stwierdził Jarosław Gugała.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sejm głosami PiS przegłosował wczoraj - mimo protestów prawników, opozycji i demonstracji obywatelskich - ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Jej wprowadzenie w życie oznaczać będzie paraliż Trybunału m.in. przez mocne ograniczenie mu możliwości orzekania. Dziś ustawą zajmuje się Senat, przez który PiS prawdopodobnie przeprowadzi ją bez problemów. Potem ustawa trafi na biurko prezydenta.

- Można prowadzić podjazdową wojnę z Trybunałem, natomiast to, co zrobił PiS było działaniem w stylu spuszczenia na niego bomby atomowej - stwierdził Michał Szułdrzyński w Poranku Radia TOK FM. Publicysta "Rzeczpospolitej" był, wraz z Jarosławem Gugałą i Rafałem Wosiem, gościem Piotra Kraśki.

- Jeżeli PiS myśli, że to jest koniec sporu, to jest w "mylnym błędzie" - powiedział Szułdrzyński. - Będziemy mieli długi spór prawny, jak TK powinien się teraz zachować. Jeżeli do Trybunału wpłynie skarga na nową ustawę, to będzie ją on rozpatrywał na końcu kolejki - mówił. - To oznacza, że przy 160 innych ustawach do rozpatrzenia, mamy minimum dwa lata, zanim zajmie się tą - dodał dziennikarz "Rz".

"Straszny bigos"

- Nie tak miała wyglądać dobra zmiana - stwierdził Szułdrzyński. - Każda kolejna ekipa będzie mogła powiedzieć: "nasi poprzednicy harcowali, nam też będzie wolno" - przewidywał.

- Boję się, że kwestia TK narobi nam strasznego bigosu i bardzo złej opinii poza granicami Polski - powiedział Gugała. - To się odbije m.in. na wiarygodności Polski. To będzie kwestia oprocentowania naszych papierów dłużnych, które w tej chwili jest bardzo niskie. Tego typu zawirowania mogą nas po prostu kosztować górę pieniędzy - podsumował dziennikarz.

- Uważam, że legalnie wybrana władza ma prawo zmieniać instytucje - powiedział natomiast Woś. - Zupełnie nie do przyjęcia jest jednak styl, w którym ta zmiana nastąpiła. Młyny demokracji mielą powoli - stwierdził publicysta "Polityki". - PiS lekceważy kulturę polityczną, łamie pewne standardy legislacyjne - ocenił.

"Pokaz bezradności"

- To nie pokaz skuteczności, tylko pokaz siły. - mówił Woś. - Zazwyczaj jak się pokazuje siłę, to albo się nie ma pomysłu, albo się boi, że nie ma się mocnej pozycji. To był pokaz bezradności, braku azymutu - stwierdził. - PiS naprawdę wiele zrobił w ostatnim roku, by przekonać sporą część niezdecydowanych, że dojrzał, że jest normalną partią opozycyjną, której można powierzyć władzę. Efekt Dudy, Szydło czy Morawieckiego - to zupełnie zostało rozbite - wyrokował dziennikarz "Polityki".- Jeśli oni teraz myślą, że najtrudniejsze za nimi i będą mogli realizować swoje obietnice socjalne, to się głęboką mylą - dodał Woś. - Oni tego nie zrobią, bo utracili mandat sporej części społeczeństwa, nawet wśród swoich zagorzałych zwolenników. Szkoda, bo pewna szansa na dyskusję o reformie instytucji została zmarnowana - konkludował Woś.

- Dziwię się, że PiS tyle energii wkłada w Trybunał - stwierdził Gugała. - Przez to nic się nie dzieje się na istotnych frontach. PiS ma całą władzę, może postępować powoli i racjonalnie. A teraz słabną mu notowania, tworzy się silna opozycja, ludzie się mobilizują przeciwko władzy - mówił. - Wreszcie na całą aferę z TK spadnie miecz Damoklesa w postaci Trybunału Stanu - przewidywał publicysta.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
Szułdrzyński: PiS spuścił na Trybunał Konstytucyjny bombę atomową
Zaloguj się
 • dudi-w

  Oceniono 15 razy 13

  PIS musiał wyeliminować jakąkolwiek kontrolę nad swoimi poczynaniami, bo teraz przystąpi do pacyfikacji mediów, rewolucji kaczystowskiej w szkolnictwie a przede wszystkim - do odwetu na Tusku i Platformie za 8 lat ich rządów oraz za katastrofę smoleńską. Te działania będą niekonstytucyjne, to oczywiste. Jedyna ochrona - jam najszybsze wybory i odsunięcie od władzy tych psychopatów!!! Albo będzie rewolucja!!!!!

 • eski57

  Oceniono 7 razy 7

  Wszystkie środowiska prawnicze źle oceniają aktualnie procedowaną ustawę o TK …, z których to ocen PiS NIC sobie NIE robi !
  Może jakieś wrażenie na PiS-ie zrobi DEKLARACJA – ODEZWA środowiska sędziowskiego , że NIE przyjmą stanowisk sędziów TRYBUNAŁU , jeżeli nowa ustawa będzie NIEZGODNA z Konstytucją ! Nie sądzę , by na tyle upadli ze rozumieniem etyki obywatelskiej BYLI POSŁOWIE PiS – u , by niemożliwość utworzenia TRYBUNAŁU ich ucieszyła !!

 • tokfm_acz_kolwiek

  Oceniono 6 razy 4

  Ile określeń, przymiotników na najzwyklejszy zamach stanu

 • ciemnyluddd

  Oceniono 1 raz 1

  Lokaje prezesa załatwiły co trzeba jako prezent dla nas pod choinkę...W takim stylu że Kot pewnie nawet się wstydzi...Każdy rząd na świecie wygra wybory, jeżeli rozda społeczeństwu część budżetu oraz zainwestuje w odpowiednie wycieki i podsłuchy, mając wielką kasę z okradzenia biedaków w jakimś niby-banku.. To też można nazwać "sukcesem" i mieć pretensję do Platformy że na to nie wpadła...p i e r w s z a... A co dalej ? Ano trzeba jeszcze zmienić konstytucję i zrobić z Polski nie tyle PRL-bis, co Koreę-bis, bo co by tam o PRL nie mówić, to oni jednak z opinią społeczną liczyli się więcej niż nasi obecni "rewolucjoniści"... Niedługo będą musieli zabrać ludziom więcej niż dali...d o d r u k i e m... pieniędzy, Już złotówka i giełda zaczynają "pikować"...A ich ekonomiczne oceny mają taką samą wartość jak "prawne" oceny Ziobry...Za rok dwa, ludzie zobaczą jak zostali oszukani, nie pomogą kolejne rzucane im ochłapy, bo aby je rzucać, (na co liczy prezes) najpierw trzeba mieć z czego.... Ludzie którzy z idiotycznej katastrofy lotniczej (z powodu lądowania w gęstej mgle) Właśnie zabierają się za budowę "nowej sprawiedliwej Polski"...z dokładnie TYM SAMYM APARATEM INTELEKTUALNYM, co już dobitnie widać po...j e d n y m...miesiącu władzy... Mieli wszystkie karty w ręku i "przeputali" je głupim mściwym fanatyzmem...Nie sądzę aby do następnych wyborów doczekali aż za cztery lata BO ARYTMETYKA, FIZYKA, CHEMIA I EKONOMIA na to nie pozwolą...I łganie w żywe oczy społeczeństwa również...

 • makariusz

  Oceniono 3 razy 1

  Jak patrze na Jarosława w sejmie podczas emocjonalnych choć merytorycznych wypowiedzi opozycji, gdy padają barwne porównania, analogie i złorzeczenia to widze jak doznaje wielokrotnego orgazmu ze szczęścia. oto po 8 latach wreszcie może cieszyć się zemsta za to że opóźnienie jego planu przejęcia władzy w Polsce. A marzył o tym ze już mając 34 lata tę władze przejmie i będzie rządził dłużej niż ktokolwiek w Europie. Wpisuje się w listę ludzi małych wyniesionych przez lud którzy jednak skończyli smutno.

 • makariusz

  Oceniono 5 razy 1

  Sędziowie trybunału nie muszą ustąpić. Ustawy są sprzeczne z obowiązującą jeszcze konstytucją więc są bezskuteczne. Nie można honorować prawa które jest bezprawiem. Co się stanie jak ustępować zaczną inni ? Policja, wojsko na ulicach wystąpi przeciwko nam ? A sędziów trybunału wyrzucą siłą z budynku ? A jak ich nie wpuszczą to co. Przecież trybunał to sędziowie a nie nieruchomość. Mogą obradować w innym miejscu. Zło atakuje. Nie dajmy się.

 • lese_majeste

  Oceniono 1 raz 1

  PIS to nie moja bajka, ale mam kilka pytań, co to za trybunał Konstytucyjny, który rozstrzygał wiele konfliktów Kosciół - RP, a któremu przewodzi facet odznaczony przez papieża, ciekawe za co, czy za rozstrzygnięcia na korzyść Kościoła

 • aaron.goldstein

  Oceniono 19 razy 1

  Panowie dziennikarze cały czas oczekują, że PiS bedzie drugim PO i jeszcze będzie ich hołubił. Co za idiotyzm. Chyba po coś ta władza się zmieniła.
  A niespokojnie będzie, bo Gazeta Wyborcza i politycy typu Rzepliński tracą ogromne pieniądze i dotychczasowy wpływ na wszystko co sie tu działo. ostatecznie wygrają, bo mają wieksze wpływy na świecie. Dziennikarze Agory pisza blogi w gazetach niemieckich i francuskich. Także nie użalajcie się tak, pieniądze rzadza a wy i tak macie ich wiecej.

 • aaron.goldstein

  Oceniono 16 razy 0

  Tak patrząc na to forum widać jeszcze jeden obrazek. Zwolennicy Wyborczej / PO / Lisa uważają się za elite i kogoś lepszego. Ich główną argumentacją jest - my mamy rację we wszytskim, a motłoch nie może rzadzić, motłoch nic nie wie, nie umie. Gazeta Wyborcza wie wszystko lepiej, jest mądrzejsza, wie co jest komu potrzebne w życiu.
  Jak wy chcecie z takim autorytarnym przekazem do kogoś trafić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX