Lis: Prezydent to długopis Kaczyńskiego

- Ja ze strony prezydenta nie liczę na nic poza dalszym ciągiem autokompromitacji - mówił jeszcze przed podpisaniem przez Andrzeja Dudę ustawy o TK Tomasz Lis, gość ?Poranka Radia TOK FM?. - Nie po to na kandydata PiS został wybrany ten, a nie inny polityk, żeby się zastanawiał i miał nadmierne wątpliwości.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prezydent Andrzej Duda podpisał niekonstytucyjną wg ekspertów, PiS-owską ustawę blokującą działania Trybunału Konstytucyjnego. Dokument ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Tymczasem według "Gazety Wyborczej" sytuacją w Polsce zaniepokojony jest prezydent USA. Barack Obama odkłada decyzję o spotkaniu z Dudą, również organizacja lipcowego szczytu NATO w Warszawie "nie jest przesądzona", donosi "Wyborcza".

- Nie mam żadnych złudzeń - mówił dziś rano Tomasz Wołek. - Oczywiście, że prezydent nowelizację podpisze. Gdyby stało się inaczej, uroczyście to pod tym stołem odszczekam - mówił publicysta. - Nie po to został wybrany na kandydata PiS ten, a nie inny polityk, żeby tutaj się zastanawiał i miał nadmierne wątpliwości - wtórował mu Tomasz Lis. - On był wybrany po to, żeby być długopisem prezesa - mówił. - Ja ze strony prezydenta nie liczę na nic poza dalszym ciągiem autokompromitacji - podkreślił.

Majdan w Warszawie?

Goście Jacka Żakowskiego odnieśli się również do ostatnich głosów dochodzących z Zachodu. - Bardzo ostra odpowiedź PiS na reakcję zagraniczną, ataki wręcz ad personam, świadczy o tym, że PiS ma to na względzie - powiedziała dr Anna Materska-Sosnowska. - USA to największa światowa siła, z którą PiS musi się liczyć - zgodził się Wołek.

- Niszczycielski marsz PiS można powstrzymać tylko jednocześnie z dwóch stron - stwierdził publicysta. - Przede wszystkim opór wewnętrzny, społeczny czy obywatelski, a także opinia świata zewnętrznego, zwłaszcza Ameryki. Tylko połączenie tych elementów może postawić tamę - oceniał Wołek. Lis stwierdził, że jeśli ktoś myśli, że Obama w ciągu tygodnia poświęcił Polsce więcej niż półtorej minuty, to "grubo się myli". - Opozycja jest bezradna, zagranica nie ma znaczenia, tylko ulica jest w stanie coś poradzić - mówił dziennikarz.

- Dzisiaj 50 tysięcy, jutro 200 tys., pojutrze pół miliona. Ja nigdy nie wzywałem do Majdanu, ale jeśli Kaczyński będzie szedł dalej drogą Janukowycza, to skończy się to Majdanem w Warszawie - uznał Lis. - Na razie nic nie wskazuje na to, by z tej drogi zszedł. Im ostrzej będzie działała władza, tym ostrzej w którymś momencie pójdzie społeczeństwo - powiedział.

"Budowa autorytarnego reżimu trwa"

- To musi być działalność prowadzona na wszystkich możliwych frontach oporu przeciw temu złu, które się dzieje - dodał Wołek. - PiS zmierza ku dyktaturze, państwu w gruncie rzeczy totalitarnemu - ocenił. - Do totalitaryzmu jest jeszcze daleko - oponował Lis. - Zostawmy odpowiednie słowa na odpowiednie czasy - zaznaczyła Materska-Sosnowska. - Jeśli coś pozytywnego w zeszłym roku się stało, to są to społeczne ruchy oddolne - powiedziała. - I wejście Kukiza do parlamentu, i wyjście ludzi na ulice pokazują zmianę w społeczeństwie - oceniła politolog.

- Dopóki możemy dyskutować np. na temat reform w TK, trudno mówić o jakimkolwiek totalitaryzmie czy nawet autorytaryzmie - stwierdziła. - Zbliżamy się do autorytarnego reżimu, jego budowa trwa - powiedział Jacek Żakowski. - Jest intencja, aby była autorytarna władza, mianowicie prezesizm - władza prezesa - zaznaczył. - Intencja ta może wynikać z różnych trafnych krytyk rzeczywistości, np. z tego, że Trybunał nie działa perfekcyjnie. Należało rozpocząć dyskusję, ale dziś to już nie jest możliwe. Nie operuje się pacjenta, który ma 60 stopni gorączki - ocenił gospodarz programu.

- Złe niebezpieczne ustawy są dopiero przed nami - przewidywała Materska-Sosnowska. - One pewnie dotkną młodych i wtedy oni też wyjdą na ulice - oceniła.Nasze najlepsze teksty z 2015 roku. Czytaj w aplikacji Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (72)
Lis: Prezydent to długopis Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • protonalfa

  Oceniono 35 razy 29

  Kim Ty jesteś? - Prezydentem.
  Jaki znak Twój? - Pismo Święte.
  Kto Cię wybrał? - Naród głupi.
  Kto namawiał? - To biskupi.
  Kogo słuchasz? - Noo..prezesa.
  Co Ci z tego? - Pełna kiesa.
  Ułaskawiasz? - Tak, ziomali.
  Co sąd na to? - Niech się wali.
  A przepisy? - Pluję na nie.
  Konstytucja? - Sranie w banie.
  Kochasz władzę? - Kocham szczerze.
  A w co wierzysz?- W Jarka wierzę!

 • blumenmeer

  Oceniono 30 razy 24

  duda to karykatura prezydenta, bezwolna pacynka kompletnie wyjałowiona z poczucia godności ponadto całkowicie bezmyślna i bez krzty wyobraźni. Nie dowiary, że ten człowiek mógł osiągnąć takie dno samoupodlenia. Pozostaje współczuć jego bliskim. Wstyd. 👎

 • xymeon_x

  Oceniono 25 razy 23

  Mieliśmy różnych prezydentów... lepszych, gorszych ale jeszcze nigdy nie mieliśmy prezydenta na smyczy kacyka partyjnego. Nigdy nie mieliśmy prezydenta, który dla dobra kacyka partyjnego jest gotów złamać prawo. Nigdy nie mieliśmy prezydenta, który nie ma własnego rozumu, zdania, nie ma honoru, i nie zasługuje nawet na to by mu w pysk napluć.... Nie mamy prezydenta, mamy partyjną pacynkę na umowę-zlecenie z PiS.

 • gaja8822

  Oceniono 30 razy 22

  PAD wygłosił pokrętne oświadczenie drżącym głosem i machając łapkami dla dodania sobie odwagi, a potem zwiał przed pytaniami dziennikarzy.
  Żenujący był to występ.

 • marudna.maruda

  Oceniono 22 razy 18

  "Prezydent to długopis Kaczyńskiego "- ewentualne konsekwencje poniesie więc długopis. Bo Kaczyński... jest tylko prezesem. Jego mądrość polega na tym, że od podpisywania ma swoje "długopisy". Sam śladów nie zostawia. Noca słabiej widać.

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 17 razy 13

  Oczywista oczywistość.

 • octopus_buster

  Oceniono 12 razy 12

  Uniwersytet Jagielloński tylko w jeden sposób może uratować swój prestiż - wydalając Dudałę z grona uczonych. Za sprzeniewierzenie się prawu, rozumowi i przyzwoitości.

 • kopandol

  Oceniono 8 razy 8

  PISduś ,a nie gługopis....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX