"Mam nadzieję, że nikt nie zechce "odkręcać", ustaleń śledztwa smoleńskiego. To byłoby bezprawne"

Prokurator generalny Andrzej Seremet nie widzi powodów, by wznawiać prace komisji wyjaśniającej przyczyny katastrofy smoleńskiej. Jak mówił w TOK FM, autorami ekspertyz wykorzystywanych w tzw. śledztwie smoleńskim, są "najwybitniejsi specjaliści związani z lotnictwem w Polsce". - Lepszych nie można byłoby znaleźć.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Mam nadzieję, że nikt nie zechce "odkręcać", jak to pani powiedziała, ustaleń śledztwa smoleńskiego. Bo to byłoby działaniem bezprawnym - mówił prokurator generalny w rozmowie z Janiną Paradowską.

- W dokumentacji śledztwa prokuratury wojskowej zawarto określone ustalenia, jest bardzo wiele opinii i konkluzji dotyczących przyczyn katastrofy. Czynności które pozostały do ukończenia śledztwa, np. dotyczące opinii genetyczno-biologicznych, nie mają już przełożenia na istotę rzeczy - na ocenę przyczyn katastrofy - podkreślił Andrzej Seremet.

"Minister obrony nie jest prokuratorem"

Politycy PiS wielokrotnie krytykowali - i krytykują - ustalenia śledczych i ekspertów PKBWL na temat przyczyn katastrofy prezydenckiego tupolewa.

Przypomnijmy, że równolegle ze śledczymi pracował specjalny zespół powołany w Sejmie, którego szefem był Antoni Macierewicz. Tezy przedstawiane przez ekspertów współpracujących z zespołem stoją w sprzeczności z ustaleniami prokuratury i Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Podczas obchodów ostatniej miesięcznicy smoleńskiej, Jarosław Kaczyński dziękował Macierewiczowi, który jak ocenił, "od 6 lat jest na pierwszej linii walki o prawdę".

"Jesteśmy coraz bliżej prawdy o Smoleńsku. Nie mówi się jeszcze o tym publicznie, ale kolejne kroki są wykonywane" - stwierdził prezes PiS.

Sam Macierewicz, dziś szef MON w rządzie Beaty Szydło, zapowiedział w grudniu, że "konieczne jest wznowienie prac komisji badania wypadków lotniczych" oraz "uwzględnienie dorobku naukowców współpracujących z zespołem parlamentarnym oraz ich samych jako członków komisji".

- Minister obrony nie jest prokuratorem wojskowym, ani naczelnym prokuratorem wojskowym... Nie chcę się wypowiadać na temat jego zapowiedzi - komentował w TOK FM Andrzej Seremet.

Jak ocenił, nie ma podstaw do podważania ustaleń dotyczących katastrofy smoleńskiej, bo przygotowali je "najwybitniejsi eksperci dziedzin związanych z lotnictwem".

A poza tym śledczy w swojej pracy wielokrotnie uwzględniali wnioski składane przez "pełnomocników pokrzywdzonych".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (58)
"Mam nadzieję, że nikt nie zechce "odkręcać", ustaleń śledztwa smoleńskiego. To byłoby bezprawne"
Zaloguj się
 • zelalem

  Oceniono 24 razy 18

  Prezio: "Jesteśmy coraz bliżej prawdy o Smoleńsku."
  Czyżby chciał ujawnić swoja rozmowę z braciszkiem?????

 • maura4

  Oceniono 9 razy 7

  Już oni znajdą podstawy do wznowienia śledztwa. Jakiś kłopot chyba jednak mają, bo komisji jak dotąd nie ma, a to na pewno priorytet.

 • realizmforte2

  Oceniono 13 razy 7

  " To byłoby bezprawne " ?? Jaki to problem dla prawa i sprawiedliwości ??
  Wszak oni to prawo i sprawiedliwość we wszechświecie.

 • zbysio47

  Oceniono 8 razy 4

  NA razie nie moga wyskoczyc ze smolenskiem potwierdzili by ze do wladzy dobrali sie idioci

 • matyldaleona

  Oceniono 14 razy 2

  "najwybitniejsi specjaliści związani z lotnictwem w Polsce. - Lepszych nie można byłoby znaleźć." - A nacinali korę brzóz w dzieciństwie? A kleili modele samolotów?

 • zunia10

  Oceniono 1 raz 1

  Bezprawie to żywioł PIS-u! Im więcej bezprawia, tym szybciej zmobilizujemy się do przywrócenia DEMOKRATYCZNEGO PAŃSTWA PRAWA.

 • kptk

  Oceniono 23 razy 1

  Miałem Seremeta za pisią wtykę, ale uczciwy się okazał.

 • jezierskiadam

  Oceniono 31 razy 1

  Każ lądować Protasiukowi.
  Bóg jest z nami.
  Ja z mamusią będziemy się za was modlił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX