"Dla ministra Szyszko puszcza to deski. A skarbem jest to, czego człowiek nie zdążył wyrąbać, wyciąć, przekształcić"

Dlaczego puszcza jest jak rafa koralowa - m.in. to tłumaczy w TOK FM prof. Tomasz Wesołowski, kierownik i założyciel Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ogromne emocje budzi temat planów Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych co do Puszczy Białowieskiej - chodzi o gigantyczną wycinkę drzew. Ochrona przed kornikiem drukarzem czy zamiana puszczy w zwykłą plantację?

- Puszcza Białowieska jest ważna dla nas wszystkich. To bezcenny obiekt przyrodniczy, za żadne pieniądze świata jej nie odtworzymy, jeśli zostanie zniszczona. Puszcza Białowieska to żywe muzeum ewolucji. Możemy zobaczyć, jak wyglądały lasy 6-8 tys. lat temu w Europie - tłumaczył w Światopodglądzie prof. Tomasz Wesołowski, kierownik i założyciel Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego. - Możemy ją utracić w łatwy sposób - dodał.

- To, co decyduje o walorach puszty, to nie to, co człowiek tam zrobił. Skarbem jest to, czego człowiek nie zdążył wyrąbać, wyciąć, przekształcić. Dla ministra Szyszko puszcza to deski - ubolewał ekspert. Wg niego martwe drewno nie ma wartości, a dla lasu rozkładające się drzewa to konieczne elementy ekosystemu - mówił prof. Wesołowski.

- Mnie niepokoi, że w ministerstwie jest klimat, by się zgodzić na propozycje Lasów Państwowych, by zwiększyć wyrąb lasu - powiedział ekspert w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz.

Na naszych oczach ścierają się dwie wizje - powiększyć park narodowy i zostawić w takim stanie jak jest czy interweniować, by go ochronić i z niej korzystać? Dlaczego puszcza jest jak rafa koralowa - m.in. to tłumaczy prof. Tomasz Wesołowski, kierownik i założyciel Pracowni Biologii Lasu Uniwersytetu Wrocławskiego.DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
"Dla ministra Szyszko puszcza to deski. A skarbem jest to, czego człowiek nie zdążył wyrąbać, wyciąć, przekształcić"
Zaloguj się
 • kopandol

  Oceniono 106 razy 40

  To się nazywa rzucaniem pereł przed wieprze.....

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 33 razy 31

  To działania prewencyjne. Już boją się ewentualnej partyzantki....

 • rpal

  Oceniono 101 razy 31

  Hitlerowcy rabunkowo wycinali puszczę, komuna też cięła ale się w porę opamiętała a tu proszę, chłopek roztropek z pisdzielstwa się pojawił i będzie ją karczował. Gratulacje, to co nie udało się Hitlerowi, załatwi jakiś przydupas karła z Żoliborza.

 • zelalem

  Oceniono 29 razy 27

  Niech już się Szyszka lepiej chemitrailsami zajmie.
  To nam nie przeszkadza, a i tak obciach na świecie mamy gwarantowany....

 • maciekk77

  Oceniono 6 razy 6

  istotą problemu jest potężna koniunktura na polskie drewno ponieważ w Niemczech i Skandynawii ograniczono wycinkę. Poskutkowało to tym że od 2007 do 2012 r. eksport naszego drewna do Niemiec wzrósł o 2100 % a Szwedzka Ikea postawiła największy na świecie tartak w Stalowej Woli.

  Drugim elementem jest niejasny system sprzedażny drewna z lasów państwowych na którym poszczególnie leśnicy zbijają krocie. Dzieje się tak bo anonimowe i zupełnie niekontrolowane cenowo aukcje, sprzyjają spekulacjom i dzikiemu windowaniu cen. Skutek jest taki że silniejsze finansowo zachodnie tartaki skupują więcej drewna niż polskie firmy, te zaś skupione np w Polskiej Izbie Gospodarczej Przemysłu Drzewnego zaczynają wtedy protestować ze jeżeli nie dotnie się więcej drewna to nie starczy dla nich i splajtują lub będą musieli zwalniać ludzi. A dodam że łącznie w polskim sektorze przetwórstwa drewna pracuje niemal 400 tys ludzi. Dlatego wycinka zwiększa się co roku. Ta spirala nakręca się z sezonu na sezon ale leśnicy zbyt dobrze na tym zarabiają żeby chcieć to zatrzymać. Tu bowiem idzie o gigantyczne pieniądze.

  Jeśli chodzi zaś o samych leśników to ostatnia kontrola NIK z 2015 roku nie zostawiła na nich suchej nitki za machlojki finansowe kosztem lasu czyli:
  - nieprawidłowości przy realizacji zadań z zakresu gospodarki leśnej, w tym nieuzasadnione przetrzymywanie na pniu drzewostanów, które osiągnęły wiek rębny przyjęty w planie urządzenia lasu (dalej: PUL);
  − sprzedaż drewna przez nadleśnictwa do zakładów Lasów Państwowych celem jego dalszej odsprzedaży;
  − ponoszenie przez jednostki Lasów Państwowych wysokich nakładów na inwestycje niemające bezpośredniego związku z realizacją zadań, nałożonych na PGL LP przepisami prawa;
  − przekazywanie nadleśnictwom środków z Funduszu Leśnego na wyrównywanie niedoborów powstałych przy realizacji zadań gospodarki leśnej z naruszeniem przepisów art. 58 ust. 1 ustawy o lasach;
  − finansowanie zadań środkami Funduszu Leśnego niezgodnie z przepisami art. 58 ustawy o lasach;
  − nierzetelne przedstawianie sytuacji finansowo-majątkowej jednostek organizacyjnych LP.

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 5 razy 3

  na wiejskiej też można wycinkę zrobić, tylko jakąś dobrą spalinówke dorwać, tam taki przeżarty drzewostan, zryte to wszytko, a chwastów tyle, i chyba tylko do pieca, bo nic porządnego z tego nie idzie zrobić

 • szpung

  Oceniono 8 razy 2

  A przeciez prastara praslowianska puszcza nie raz chronila w swych konarach niejednego przesladowanego przez panstwo plebejusza, i oby tenkraj i jego budzet nie zarobil zlotowki na swojej wlasnosci, jestescie tak czytelni od 26 do wyrzygania tloczeniem tej taniej propagandy obliczonej na umyslowosc przecietnego absolwenta uniwersytetu wydzialu niescislego.

 • szpung

  Oceniono 8 razy 2

  Bul jak cholera, nie udalo sie sprzedac jednak tych pieprz... lasow, a skoro sie nie udalo, to niech stana sie pomnikami przyrody prastarym drzewostanem puszcza pokarmem kornikow i dzieciola, a meble powinny powstawac z ekologicznego plastiku i pazdzierza wyrebywanego tradycyjnymi metodami czyli reka z siekiera polskiego drwala na smieciowce za 11pln/h brutto.

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 1 raz 1

  za stężenie CO2 odpowiada nie tylko produkcja CO2, ale i ubytek pochłaniania CO2 i wymiany go na tlen przez drzewa. Każde ścięte drzewo trzeba przeliczać na pieniądze na kary za produkcję co2 i wtedy przestanie się draniom opłacać wycinać drzewa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX